Korkutan senaryo: İstanbul’da 1 milyona ev almak hayal olacak

Merkez Bankası Türkiye geneli konut fiyat endeksine (KFE) nazaran; 2010 yılı Ağustos ayı ile 2021 yılı Ağustos ayı ortasında geçen 11 yılda konut …

17.11.2021
Korkutan senaryo: İstanbul’da 1 milyona ev almak hayal olacak

Merkez Bankası Türkiye geneli konut fiyat endeksine (KFE) nazaran; 2010 yılı Ağustos ayı ile 2021 yılı Ağustos ayı ortasında geçen 11 yılda konut fiyatları nominal olarak yüzde 411,54 oranında yükseldi. Bu 11 yılda TÜFE endeksi yüzde 318,60 oranında arttı. Ko…

Merkez Bankası Türkiye geneli konut fiyat endeksine (KFE) nazaran; 2010 yılı Ağustos ayı ile 2021 yılı Ağustos ayı ortasında geçen 11 yılda konut fiyatları nominal olarak yüzde 411,54 oranında yükseldi. Bu 11 yılda TÜFE endeksi yüzde 318,60 oranında arttı. Konut fiyat endeksinde artış ise 11 yılda enflasyondan 93 puan daha yüksek oldu. Artış sürmeye devam ediyor.

Eylülde yıllık bazda yüzde 35,51 yükselen konut fiyatlarında rekor artış kaydedildi. Eylülde fiyatlar gerçek olarak yüzde 13,3 oranında arttı. Metrekare fiyatı ortalama 5 bin 11 liraya çıktı.

Dünya’dan Leyla İlhan’a gayrimenkulde yaşanan son gelişmeleri pahalandıran Bucak, “Arz üretiminde önemli sıkıntılar yaşanıyor, maliyetlerde önemli artış var. Markalı bir projede maliyetin yüzde 70’i dövize endeksli, döviz artınca fiyatlar da artıyor. Ayrıyeten evvelden elinde parası olan biri gayrimenkul projesi geliştirebiliyordu. Artık lakin müteahhitlik sertifikası alan biri proje geliştirebiliyor. Bu da üretimi etkiledi. Münasebetiyle maliyetler arttığı sürece fiyatlar artmaya devam edecek” yorumunu yaptı.

‘SON BİR YILDA 19 BİN KİŞİ VATANDAŞLIK İÇİN KONUT ALDI’

Türkiye’nin gayrimenkul alanında geleceğinin parlak olduğunu söyleyen Bucak, şunları kaydetti:

“Sadece bizim satışını yaptığımız 8 bölgedeki projelerimize 87 ülkeden yatırım geliyor. Afrika, Avrupa ve Doğu Asya’dan gelip konut alıyorlar. Dünyada her yıl 2 milyon kişi farklı ülkelerde çeşitli nedenlerle yatırım yapıyor.

Türkiye bilhassa fiyat paha manasında dünyada birinci. Bunu gören bir Amerikalı, Avrupalı kendi ülkesindeki ucuz kredi ile Türkiye’de yatırım yaparak kâr ediyor. Genel olarak alımların yüzde 70’i vatandaşlık üzerine. İranlılar pasaportları dünyada tanınmadığı için Türk vatandaşlığı ile bunu aşıyor, Çinliler Türk vatandaşlığı ile İngiltere borsasına açılıyor. Münasebetiyle dünyada bir vatandaşlık pazarı oluşmuş durumda. Bizim yaptığımız saha çalışmasında 2021 yılında 17 bin ile 19 bin kişinin Türkiye’de vatandaşlık maksatlı gayrimenkul aldığını gösteriyor.”

YABANCIYA SATIŞTA KOTA ÖNERİSİ

Portekiz üzere kimi ülkelerin kimi kentlerde yabancıyı satışı durdurma kararı aldığını aktaran Hakan Bucak, bu nedenle bu ülkede konut almak isteyenlerin alımlarını öne çektiğini söyledi. Türkiye’de 250 bin dolara 10 bin bireye vatandaşlık hakkı verildikten sonra, bu oranın 350 bin dolara çıkarılacağı burada da 20 bin şahsa bu hak sunulduktan sonra ölçünün 500 bin dolara çıkarılması teklifinde bulunan Bucak, “Buda yatırımları öne alıyor. Ya da bölge ve kent bazlı kısıtlama getirilebilir. Böylelikle talebin öbür bölgelere dağılması sağlanabilir. Kota konursa 350 bin dolara 20 bin konutun satışından süratlice 7 milyar dolar elde edilebilir” dedi.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.