Çin’in 2 numarası: Dünyadan izole bir şekilde kalkınamayız

Çin Devlet Lider Yardımcısı Wang Qishan Singapur’da düzenlenen Bloomberg Yeni İktisat Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Çin dünyadan izole bir …

17.11.2021
Çin’in 2 numarası: Dünyadan izole bir şekilde kalkınamayız

Çin Devlet Lider Yardımcısı Wang Qishan Singapur’da düzenlenen Bloomberg Yeni İktisat Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Çin dünyadan izole bir biçimde kalkınamaz ve dünya da Çin’siz kalkınamaz.” dedi.

Çin Devlet Lider Yardımcısı Wang Qishan, Çin ve dünyanın global ekonomik büyümeyi desteklemek için birlikte çalışması gerektiğini söyledi.

Pekin’in, daha fazla ülkenin ulusal güvenlik kaygıları ile mahzurları artırdığı bir devirde, yabancı yatırıma daha fazla açılmaya devam edeceği taahhüdünde bulundu.

Wang Çarşamba günü Singapur’da düzenlenen Bloomberg Yeni İktisat Forumu’nda yaptığı açıklamada, “Çin dünyadan izole bir formda kalkınamaz ve dünya da Çin’siz kalkınamaz. Çin ıslahatları derinleştirme ve iktisadını açmayı sürdürme konusundaki kararlılığından geri adım atmayacaktır” dedi.

Wang ayrıyeten, geleceğe bakıldığında, Çin’in kollarını açık tutmaya, dünyaya daha fazla piyasa yatırımı ve büyüme fırsatları sunmaya ve asil bir dünya iktisadı ve insanlık için ortak geleceğine sahip bir topluluk oluşturmak için katkısını sağlamaya devam edeceğini kelamlarına ekledi.

Şi-Biden doruğu olumlu geçti

Teknik olarak Devlet Lideri Şi Jinping’den sonra ülke idaresinin iki numarası pozisyonundaki Wang, Çin başkanının ABD Lideri Joe Biden’la gerçekleştirdiği sanal doruktan bir gün sonra konuştu.

Wang, ABD-Çin alakasının dünyanın geleceğini etkilediğini ve her iki tarafın “iki lider ortasında ulaşılan değerli ortak anlayışlara bağlı hareket etmesi ve işbirliği ve farklılıkları yönetme ve denetim etmede odaklanmaya devam etmesi gerektiğini” belirtti.

İki başkan ortasındaki tepe genel manada olumlu değerlendirilirken, her iki taraf, Tayvan üzere meseleler karşısında farklı görüşlere sahip olmalarına rağmen, bir dizi mevzu başlığı üzerinde görüşmeye devam etme konusunda muahedeye varmıştı.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.