ABD ile F-16 müzakerelerinin yenisi Türkiye’de yapılacak

Türkiye Cumhuriyeti Ulusal Savunma Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden yayımladığı bir açıklamaya nazaran, Türkiye-ABD Savunma Bakanlıkları …

17.11.2021
ABD ile F-16 müzakerelerinin yenisi Türkiye’de yapılacak

Türkiye Cumhuriyeti Ulusal Savunma Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden yayımladığı bir açıklamaya nazaran, Türkiye-ABD Savunma Bakanlıkları ortasında Yüksek Seviyeli Savunma Küme Toplantısı Washington/ABD’de icra edildi. 

Ulusal Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye ile ABD ortasında Yüksek Seviyeli Savunma Küme Toplantısı’nın Washington’da yapıldığı, bir sonraki toplantının Türkiye’de yapılması konusunda da mutabakata varıldığı belirtildi.

Açıklamada, “Olumlu ve yapan bir ortamda geçen toplantıda askeri heyetler ortasında ikili ve bölgesel savunma güvenlik mevzularında görüş alışverişinde bulunuldu” denildi.

F-16 tedariki ve mevcut F-16 savaş uçaklarının bir kısmının modernize edilmesi dahil kimi hususları görüşmek üzere askeri heyet ABD’ye gitmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 tepesi sonrasında düzenlediği basın toplantısında ABD Lideri Joe Biden ile yapılan görüşmede F-16 konusunun da gündeme geldiğini söylemişti.

Erdoğan, “Elimizdeki F-16’ların modernizasyonu yahut yeni F-16’lar verilmesi konusu gündeme geldi. Savunma bakanlarımız süreci takip ediyorlar. Bu mevzuyla ilgili Sayın Biden’ın olumlu yaklaşımını gördüm.” diye konuşmuştu.

G20 doruğu dönüşü medya mensuplarına açıklamalarda bulunan Erdoğan şöyle demişti:

Biden “Çok kısa vakitte sonuç alamayabiliriz. Biliyorsunuz iki farklı kısımdan, Temsilciler Meclisi ve Senato’dan geçiyor. Malum, durum 50-50 ancak ben elimden geleni yapacağım” dedi. Ben de kendisine “Bunu başarabileceğinize inanıyorum ve bu hususta şu anda yükün sizde olduğunu görüyorum” dedim.

İnşallah Savunma Bakanlarımız da birbirleriyle görüşmeleri devam ettirecekler. Bugünkü toplantıya katılan arkadaşlarımızın bu işi yakın markajda tutmasıyla inşallah bunu nihayetlendirirsek, burada iki tane kıymetli başlığımız olacak; biri tedarik, biri de elimizdeki F-16’ların modernizasyonu. Hali̇ Hazırda Görüleni̇n da o ortada inşallah yapılma durumu kelam gelimi edilen olacak.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.