İngiltere’de enflasyon 10 yılın zirvesinde

İngiltere’de tüketici fiyat endeksi Ekim’de yıllık yüzde 4,2 arttı. Böylece ülkede Aralık 2011’den bu yana en süratli artış yaşandı. İngiltere’de …

17.11.2021
İngiltere’de enflasyon 10 yılın zirvesinde

İngiltere’de tüketici fiyat endeksi Ekim’de yıllık yüzde 4,2 arttı. Böylece ülkede Aralık 2011’den bu yana en süratli artış yaşandı.

İngiltere’de enflasyondaki yükseliş ivmesi Ekim’de de devam etti.

Ülkede tüketici fiyat endeksi Ekim’de bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 4,2 artış kaydetti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi enflasyonun yüzde 3,9 olarak gerçekleşmesi tarafındaydı. Ekim’de gerçekleşen yıllık enflasyon Aralık 2011’den bu yana görülen en yüksek yıllık enflasyon oldu.

Ekim’de ülkede tüketici fiyat endeksi aylık bazda ise yüzde 1,1 arttı. Bu dataya ait beklenti yüzde 0,8 olmuştu. Çekirdek göstergelerdeki yıllık enflasyon ise yüzde 3,4 olarak kaydedildi.

Ekim’de perakende fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 6, aylık ise yüzde 1,1 artışla ekonomist beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

İngiltere Merkez Bankası Lideri Bailey: Enflasyondan rahatsızım

İngiltere’de enflasyonun seyri bir müddettir para siyaseti yetkililerinde kaygı yaratıyordu.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Lideri Andrew Bailey, parlamentoda yaptığı konuşmada artan enflasyondan ‘son derece’ rahatsız olduğunu belirtmiş, “Hedef düzeyin üzerinde olan enflasyona ait istediğimiz rota bu değil.” tabirlerini kullamıştı.

Bailey, “Ancak, enflasyon amacının önceliğini ve orta vadeli enflasyon beklentileriyle olan temasını yine vurgulamak açısından bir yol gösterici olarak, bu noktada ayağımızı yere basmamızın kritik olduğunu düşündüm.” diye konuşmuştu.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.