Tahıl anlaşmasında Ukrayna’nın Türkiye’ye yüzde 25 indirim yapacağı iddiasına BM’den yalanlama

Rusya ve Ukrayna’da çıkan savaş Avrupa’nın tahıl deposu bilinen Ukrayna’dan yola çıkan besin sevkiyatını engellemiş ve bu da dünya çapında …

11.08.2022
Tahıl anlaşmasında Ukrayna’nın Türkiye’ye yüzde 25 indirim yapacağı iddiasına BM’den yalanlama

Rusya ve Ukrayna’da çıkan savaş Avrupa’nın tahıl deposu bilinen Ukrayna’dan yola çıkan besin sevkiyatını engellemiş ve bu da dünya çapında kıymetli bir krize sebep olmuştu. Türkiye’nin öncülüğünde ve arabuluculuğunda İstanbul’da gerçekleştirilen tahıl sev…

Rusya ve Ukrayna‘da çıkan savaş Avrupa’nın tahıl deposu bilinen Ukrayna‘dan yola çıkan besin sevkiyatını engellemiş ve bu da dünya çapında kıymetli bir krize sebep olmuştu. Türkiye‘nin öncülüğünde ve arabuluculuğunda İstanbul’da gerçekleştirilen tahıl sevkiyatı mutabakatı kapsamında, Ukrayna limanlarından tekrar gemiler çıkmaya başlamış ve besin krizi bu biçimde çözülmüştü.

TÜRKİYE’YE YÜZDE 25 İNDİRİM YAPILACAĞI İDDİASI

Tahıl sevkiyatının arabulucunu yapmasından ötürü Türkiye‘ye Ukrayna besin sevkiyatında yüzde 25 indirim uygulayacağı tezi gündeme geldi.

İDDİALARA BM’DEN YANIT

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, tahıl mutabakatıyla Türkiye‘nin Ukrayna’dan yüzde 25 indirim alacağı istikametindeki tezlere cevap verdi.

“ANLAŞMA RASTGELE BİR İNDİRİM YER ALMADI”

Dujarric, “İstanbul’da imzalanan Karadeniz Tahıl Teşebbüsü Mutabakatı’nda rastgele bir indirim yer almadı. Ayrıyeten, bu türlü bir indirimi garanti edecek öbür bir mutabakattan haberdar değiliz.” dedi.

22 TEMMUZ’DA İMZALANMIŞTI

Küresel besin krizinin tahlili için Türkiye‘nin uyumunda yürütülen tahıl sevkiyatı mutabakatı, 22 Temmuz’da Ukrayna, Rusya, Türkiye ve BM ortasında imzalanmıştı.

120 GÜNDE BİR YENİLENMESİ GEREKİYOR

Ukrayna tahılının Türkiye üzerinden dünya pazarlarına sevk edilmesini sağlayan muahedenin tarafların mutabakatı ile 120 günde bir yenilenmesi gerekiyor.

kent aydın haberleri / Betül Yürük – Şimdiki

Türkiye,Ukrayna,Tahıl,İndirim,Sevkiyatı ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.