Sri Lanka’da başkanlık sarayını işgal eden protestocular, binanın içinde tomar tomar para buldu

Sri Lanka’da ülke iktisadının çöktüğünün açıklanması sonrasında ülkedeki hayat kaidelerini protesto için sokağa çıkan binlerce hareketçi, Devlet …

10.07.2022
Sri Lanka’da başkanlık sarayını işgal eden protestocular, binanın içinde tomar tomar para buldu

Sri Lanka’da ülke iktisadının çöktüğünün açıklanması sonrasında ülkedeki hayat kaidelerini protesto için sokağa çıkan binlerce hareketçi, Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’nın sarayını işgal etti. Reaksiyonlerin akabinde Lider Rajapaksa dahil başbakan ve parlamento lideri dahil çok sayıda devlet yetkilisi istifa kararı alırken, protestolardan dikkat çeken bir imaj daha servis edildi. Aksiyoncular Rajapaksa’nın başkanlık sarayında sakladığı tomar tomar paralara el koydu.

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe’nin parlamentoda ülke iktisadının çöktüğünü açıklamasının akabinde Sri Lanka’da sokaklar karıştı. Binlerce protestocu ülkede hayat koşullarını protesto için Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’nın başkanlık sarayını işgal etti.

YATAĞINA YATIP HAVUZUNDA YÜZDÜLER

Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’nın yatağına yatan, havuzunda yüzen ve sarayın mutfağında yemek yiyen binlerce eylemciye ilişkin yeni bir görüntü daha servis edildi.

BAŞKANLIK SARAYINDA TOMAR TOMAR PARA BULUNDU

Sosyal medyaya düşen imgelerde başkanlık sarayını işgal eden protestocuların Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’nın sakladığı paralara el koydukları anlar yer aldı. Mahallî basına nazaran toplamda 17.8 milyon ele geçirildi.

“İSTİFA KARARI ÜLKEDE BARIŞÇIL BİR İKTİDAR ZAMANINI SAĞLAMAK İÇİN ALINDI”

Sri Lanka Parlamento Lideri Mahinda Yapa Abeywardena, öfkeli protestocular tarafından Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’nın dün başkanlık konutunun basılmasının ve Başbakan Ranil Wickremesinghe’nin meskeninin ateşe verilmesinin akabinde istifa edeceğini duyurdu. Rajapaksa’nın ise Çarşamba günü istifa edeceğini söyleyen Abeywardena, “İstifa kararı ülkede barışçıl bir iktidar zamanını sağlamak için alındı. Vatandaşlardan barışın korunmasını talep ediyorum” dedi.

BAŞBAKAN WICKREMESINGHE İSTİFASINI DUYURDU

Protestocuların başkanlık konutunu basmasının akabinde toplumsal internet hesabından paylaşım yapan Başbakan Wickremesinghe ise, “Tüm vatandaşların güvenliği dahil olmak üzere, hükümetin sürekliliğini sağlamak için parti başkanlarının bütün partilerin iştirakiyle kurulacak bir hükümet konusundaki tavsiyesini kabul ediyorum. Bunu kolaylaştırmak için de istifa edeceğim” demişti.

PROTESTOCULAR KONUTUNU ATEŞE VERDİ

Ekonomik krizin giderek derinleştiği ülkede öfkeli protestocular, Başbakan Wickremesinghe’nin özel konutu önünde toplanarak meskenini ateşe vermişti.

İstifa,Protestocu,Başbakan,Başkanlık,Başkanı,Ülke ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.