Biden’ın F-16’lar için Türkiye’ye yeşil ışık yakması ABD’yi karıştırdı! 35 vekilden skandal mektup

ABD Lideri Biden’ın Türkiye’ye F-16 satışını desteklediği istikametindeki açıklaması ülkeyi karıştırdı. FETÖ elebaşı Gülen’in Türkiye’ye iadesine …

10.07.2022
Biden’ın F-16’lar için Türkiye’ye yeşil ışık yakması ABD’yi karıştırdı! 35 vekilden skandal mektup

ABD Lideri Biden’ın Türkiye’ye F-16 satışını desteklediği istikametindeki açıklaması ülkeyi karıştırdı. FETÖ elebaşı Gülen’in Türkiye’ye iadesine karşı çıkan milletvekili Frank Palone’un da olduğu 35 vekil, Biden’a bir mektup gönderdi. “F-16 satışını durdur” daveti yapılan mektupta, “Satışın gerçekleştirilmesi Erdoğan’ı ödüllendirmeniz manasına gelecektir. Türkiye’nin ordusunu desteklememeliyiz” sözleri yer aldı.

ABD Lideri Joe Biden, dün NATO Önderler Tepesi’nin akabinde düzenlediği basın toplantısında Türkiye’ye yönelik F-16 ve modernizasyon kitlerinin satışını desteklediğini söz etmişti. Biden, “F-16 savaş uçaklarının satışını ve modernizasyon konusunu çözmemiz gerekiyor, bunu çözmemek bizim çıkarımıza değil. Bunu yapmamak çıkarlarımıza muhalif. Biz onlara F-16 satmalıyız. Aralık ayından bu yana bunu konuşuyoruz. Kongrenin onayına muhtaçlığımız var, bu onayı da alacağımızı düşünüyorum” demişti.

35 VEKİL BIDEN’A MEKTUP YAZDI

Biden’ın kelamları sonrasında ABD’de, Türkiye’ye F-16 satışını engellemek isteyen odaklar harekete geçti. Başını, daha evvel FETÖ elebaşı Gülen’in iadesine mani olmak için eski Lider Donald Trump’ı baskı altına almaya çalışan milletvekili Frank Palone’un çektiği, ABD Kongresi’nden 35 vekil ABD Lideri Biden’a mektup göndererek “F-16 satışını durdurma” daveti yaptı.

“TÜRKİYE’NİN ORDUSUNU DESTEKLEMEMEYİZ”

Mektubun bir kopyasını Twitter hesabından yayınlayan FETÖ destekçisi Pallone, “Erdoğan’ın istikrarı bozan hareketlerini ve memleketler arası hukuk ihlallerini durdurmak için, somut adımlar atılana kadar Türkiye’nin ordusunu desteklememeliyiz” skandal sözlerine yer verdi.

“ERDOĞAN’I ÖDÜLLENDİRMİŞ OLURSUNUZ”

Yeni Şafak’ın haberin nazaran mektupta “NATO tepesinde, F16’ların potansiyel satışı ve Türkiye’deki uçakların modernizasyonuna ait yapmış olduğunuz yorumlardan ötürü derin kaygı içinde olduğumuzu bildirmek isteriz” sözlerini kullanan Türk aksisi lobi üyesi vekiller, satışın durdurulması davetinde bulundu. “Satışın gerçekleştirilmesi Erdoğan’ı ödüllendirmeniz manasına gelecektir” kelamları sarf edilen mektupta, Türkiye’nin, PKK’ya açıktan dayanak veren İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliklerine ait tasalarına “saçma” denildi.

Türk,Satışı,Destek,F-16 ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.