Son Dakika! Marmaris’te 5 gündür devam eden orman yangını tamamen kontrol altına alındı

Son dakika! Marmaris’te 5 gündür devam eden orman yangını büsbütün denetim altına alındı. Bölgede incelemelerde bulunan ve bir açıklama yapan …

25.06.2022
Son Dakika! Marmaris’te 5 gündür devam eden orman yangını tamamen kontrol altına alındı

Son dakika! Marmaris’te 5 gündür devam eden orman yangını büsbütün denetim altına alındı. Bölgede incelemelerde bulunan ve bir açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Yangın denetim altına alındı. Soğutma çalışmaları gün uzunluğu sürecek. Yanan alanlarda istismara müsaade vermeyeceğiz.” dedi.

Muğla‘nın Marmaris ilçesinde 5 gün evvel çıkan orman yangını, rüzgarın da tesiriyle kısa müddette büyüdü. Yangın nedeniyle 4 bin 500 hektar alan kül oldu. Yangın nedeniyle bölgede yaşayan 435 kişi önlem emelli tahliye edildi.

TAMAMEN DENETİM ALTINDA

Bu sabah kameralar karşısına geçen Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, yangınla ilgili hoş haberi verdi. Bakan, “Güzel haberi vermek istiyorum. Cumhurbaşkanımızın dün paylaşmış olduğu o ihtiyatlı kelamlarını artık yangının denetim altına alındığını ve soğutma çalışmalarının devam edeceğini söylemek istiyorum. Türkiye’deki orman yangınlarının yüzde 88’i insan kaynaklıdır. Bu dikkatsizlik, tedbirsizlik ve kasti olabilir.

“YANAN ALANLARDA İSTİSMARA MÜSAADE VERMEYECEĞİZ”

Dünyada kendini bu topraklara, bu bayrağa adamış olan Orman Genel Müdürlüğü çalışanlarımız başta olmak üzere tüm milletimizin verdikleri uğraş eşsizdir. Yanan alanlarda istismara müsaade vermeyeceğiz.” tabirlerini kullandı.

EKİPLER SEFERBER OLDU

Soğutma çalışmaları, günün birinci ışıklarıyla 3’ü Katar’dan gelen 46 helikopter ve 1’i Azerbaycan’dan gelen 15 uçakla havadan da sürüyor. Karadan ise 405 arazöz ve 2 bin 202 iş makinesi, 119 su tankeri 28 TOMA ve 1169 araç ile 1204’ü orman personeli olmak üzere 4 bin 587 kişilik çalışanla çalışmalara takviye veriliyor. Soğutma çalışmaları, geniş alanda sürüyor.

YANGINI ÇIKARAN ŞAHIS TUTUKLANDI

Öte yandan Bördübet mevkiindeki ormanda başlayan yangın nedeniyle Küfre Koyu’nda 2 akaryakıt bidonuyla bir kuşkulu yakalandı. Ormanı yaktığını itiraf eden ve tutuklanan S.A., sözünde ailesiyle ortalarındaki ticari hasımlık nedeniyle alkol aldığını ve yangını çıkardığını itiraf etti.

Yangın,Orman ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.