Putin’i kızdıran hamle sonrası Rus vekilden dünyaya gözdağı: İlk füzeyi Londra’ya atacağız

Rusya’nın karadan ilişkisi olmayan, Baltık Denizi kıyısında Litvanya ve Polonya ortasında yer alan toprağı Kaliningrad’a transit geçişin …

25.06.2022
Putin’i kızdıran hamle sonrası Rus vekilden dünyaya gözdağı: İlk füzeyi Londra’ya atacağız

Rusya’nın karadan ilişkisi olmayan, Baltık Denizi kıyısında Litvanya ve Polonya ortasında yer alan toprağı Kaliningrad’a transit geçişin engellenmesi, Rusya ve Batı’yı karşı karşıya getirdi. Rus önder Putin’i kızdıran bu gelişme sonrası katıldığı bir televizyon programında konuşan Rus vekil Andrey Gurulyov, Kaliningrad’ta NATO ile bir savaşın çıkması durumunda birinci vuracakları yerin Londra olduğunu belirtti.

Rusya‘nın karadan irtibatı olmayan, Baltık Denizi kıyısında Litvanya ve Polonya ortasında yer alan toprağı Kaliningrad, pozisyonu gereği yeni bir krizin doğmasına yol açtı. Litvanya’nın Avrupa Birliği’nin (AB) yaptırım listesinde olan birtakım malların toprakları üzerinden Kaliningrad’a transit geçişini engelleme kararı alması 4 aydır devam eden Ukrayna- Rusya savaşında, Rusya ve Batı’yı bir defa daha karşı karşıya getirdi.

TEHDİT ETTİLER

Rusya Güvenlik Kurulu Sekreteri Nikolay Patruşev, Litvanya’nın Kaliningrad kararının “düşmanca” olduğunu belirterek “Litvanya’nın kararına yakında cevap verilecek. Cevabımız, Litvanya halkı için önemli ve hissedilir olacaktır.” değerlendirmesini yaptı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, durumun son derece önemli olduğunu vurgulayarak “Karar alınmadan evvel derin tahlil gerektiren bir mevzu. Bu tahlili yapmak da birkaç gün sürecektir.” sözünü kullandı.

BİRİNCİ AMAÇ OLARAK LONDRA’YI BELİRLEDİLER

Rus devlet televizyonunda yayına katılan Rus Parlamentosu Savunma Komite Üyesi Yedek General Andrey Gurulyov, ise Kaliningrad üzerinden NATO ülkelerine gözdağı verdi. Muhtemel savaş durumunda Rusya’nın Varşova yahut Berlin’i maksat almayacağını; bunun yerine birinci olarak Londra‘ya füze atacağını söyledi.

HER KADEMEYİ PLANLAMIŞLAR

The Kyiv Independent sitesinde yer alan habere nazaran; Putin’in yakın çalışma arkadaşlarından olduğu kaydedilen Gurulyov, “Birinci hava operasyonu sırasında tüm düşman kümesi yok edilecek dedi. Kelamlarına devam eden Rus vekil, “Amerikalı yahut İngiliz olmaları kimsenin umurunda olmayacak. Katiyen Varşova, Paris yahut Berlin’den başlamayacağız. Birinci vurulan Londra olacak. Kritik kıymete sahip bölgeleri yok etme operasyonunun bir modülü olarak, Batı Avrupa’nın elektrik kaynakları kesilecek ve hareketsiz hale getirilecek. Tüm güç kaynağı siteleri yok edilecek. Üçüncü etapta ise, soğukta, yiyeceksiz ve elektriksiz gayrete devam etme konusunda ABD’nin Batı Avrupa’ya ne diyeceğini bekliyorum. Onların kenarda nasıl kalacağını merak ediyorum. Kaba bir plan bu ve birtakım anları kasıtlı olarak atlıyorum zira bunlar televizyonda tartışılmayacak” sözlerini kullandı.

Rusya,Litvanya ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.