Ziraatçı Abdullah Melik: Mayınlı arazilere buğday ekseydik değeri 40 milyon dolar olacaktı

Dünya besin krizinin yaşandığı periyotta Türkiye Venezuela, Sudan üzere ülkelerden ziraî üretim için toprak kiralarken Türkiye’deki tarım …

25.06.2022
Ziraatçı Abdullah Melik: Mayınlı arazilere buğday ekseydik değeri 40 milyon dolar olacaktı

Dünya besin krizinin yaşandığı periyotta Türkiye Venezuela, Sudan üzere ülkelerden ziraî üretim için toprak kiralarken Türkiye’deki tarım toprakları ya yapılaşmaya açılıyor ya da göç nedeniyle boş kalıyor. Şanlıurfa Zirkent aydın haberlerit Mühendisleri Odası Lideri Abdulla…

Dünya besin krizinin yaşandığı devirde Türkiye Venezuela, Sudan üzere ülkelerden ziraî üretim için toprak kiralarken Türkiye’deki tarım yerleri ya yapılaşmaya açılıyor ya da göç nedeniyle boş kalıyor. Şanlıurfa Zirkent aydın haberlerit Mühendisleri Odası Lideri Abdullah Melik, Türkiye Suriye hududundaki mayınlı topraklarında atıl kalan topraklardan olduğunu yaklaşık 216 bin dönümlük alanın mayınlı olduğunu söyledi.

Şanlıurfa Zirkent aydın haberlerit Mühendisleri Odası Lideri Abdullah Melik

‘2014’E KADAR MAYINLI BÖLGENİN TEMİZLENMESİ GEREKİYORDU’

Türkiye Ottowa mukavelesine nazaran bu mayınlı yerlerin 2014 yılına kadar temizlemesi gerektiğini hatırlatan Melik, şunları söyledi:

“Burası 877 kilometre kadarlik Türkiye Suriye sonu . Burası 1956 yılında mayın döşenmiş. Toplam mayınlı alan 216 bin dönüm. Tarıma işlemeli alan ise 170 bin dönüm alan. 1996 yılında Türkiye Ottowa mutabakatına nazaran bu mayını 2014 yılına kadar temizlemesi gerekiyordu. Ama Türkiye 2025 yılına kadar bu süreyi uzatmış oldu. Tam da Türkiye’nin besin krizi, buğday krizi yaşamış olduğu bir devirde. 170 dönüm alanda buğday ekmiş olsaydık. 85 bin ton eser elde edecektik. Bunun mali pahası 40 milyon dolar olacaktı. Pamuk üretmiş olsaydık. Yeniden 85 bin ton pamuk üretmiş olacaktık. Bunun da nakdî kıymeti 128 milyon dolar olacaktı.

Bu 170 bin dönüm mayınlı alanda mısır ekmiş olsaydık. 187 bin ton mısır elde edecektik. Bunun da mali pahası 74 milyon dolar olacaktı. Katma kıymeti yüksek antep fıstığı dikmiş olsaydık. Burada biz 45 bin 500 antep fıstığı ağacı yetiştirmiş olacaktık. Bunun da yıllık yararı ise 45 bin 500 ton eser elde edecektik. Bunun da yılda 283 milyon dolar çıkarı olacaktı.

‘DÜNYANIN EN GENİŞ ORGANİK TARIM ALANI OLABİLİR’

Burası 1956 yılından beri işlenmeyen bir arazi ve burada organik tarım da yapılabilir. Dünyanın en geniş organik tarım alanı olabilir. Organik tarımın da katma kıymeti çok yüksek.”

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.