Son dakika! İngiltere yargısından Assange kararı

İngiltere’de Yüksek Mahkeme, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iade edilebileceği tarafındaki karara itirazda bulunabileceğine …

24.01.2022
Son dakika! İngiltere yargısından Assange kararı

İngiltere’de Yüksek Mahkeme, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iade edilebileceği tarafındaki karara itirazda bulunabileceğine hükmetti.ABD, Londra’nın dışındaki Belmarsh Hapishanesi’nde tutulan Assange’ı bilgisayar korsanlığı ve casusluğu dahi…

İngiltere’de Yüksek Mahkeme, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iade edilebileceği tarafındaki karara itirazda bulunabileceğine hükmetti.

ABD, Londra’nın dışındaki Belmarsh Hapishanesi’nde tutulan Assange’ı bilgisayar korsanlığı ve casusluğu dahil 18 hatadan yargılamak için İngiltere’den iadesini istiyor.

İade edilmesi durumunda 175 yıla kadar mahpus cezası alabileceği belirtilen Assange’ın destekçileri ve avukatları, Assange’ın yaptıklarının gazetecilik fkent aydın haberleriliyeti olduğunu, suçlamalarda siyasi gaye güdüldüğünü, akıl sıhhatinin risk altında olduğunu ve ABD hapishanelerindeki şartların İngiltere’nin insan hakları maddelerini ihlal ettiğini belirtiyor.

ABD, Assange’ın yayımladığı evraklarla kendileri ismine çalışan Irak ve Afganistan’daki lokal işçi yahut muhbirlerin hayatını riske attığını öne sürerek gazetecilik yahut yayıncılığın cürüm sürece müsaadesi vermediğini savunuyor.

Basın örgütleri ise Assange’ın yayımladıkları nedeniyle yargılanmasının berbat bir örnek oluşturacağını ve bundan sonra ABD’nin rastgele bir gazeteciyi casusluk suçlamasıyla yargılayabileceğini vurguluyor.

NE OLMUŞTU?

Assange’ın kurduğu WikiLeaks, 2010’da, ortalarında ABD’nin Irak ve Afganistan’da işlediği kabahatleri da delillendiren çok sayıda kapalı belgeyi yayımlamıştı.

ABD’nin casuslukla suçladığı ve iadesini istediği Assange, hakkında tecavüz ve cinsel taciz suçlamalarıyla açılan davalar için İsveç’e iadesi gündemdeyken, Haziran 2012’de Ekvador’un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı.

İsveç mahkemesi, 2017’de Assange hakkındaki davaları düşürmüştü. Ekvador, Assange’ın siyasi iltica edilen talebinu kabul etmiş ve Ocak 2018’de vatandaşlık vermişti.

Assange, Ekvador’un Londra Büyükelçiliğinden 11 Nisan 2019’da çıkarılarak gözaltına alınmış ve “kefaletle hür bırakılma kurallarını ihlal etmekten” tutuklanarak Londra’daki Belmarsh Hapishanesine konulmuştu.

Mahkeme, Assange’ı bu hatadan 50 hafta mahpusa mahkum etmişti. 50 haftalık cezasını dolduran Assange’ın iade talebi çerçevesinde tutuklu kalmasına karar verilmişti.

Duruşmaların akabinde 4 Ocak’ta, Assange’ın intrehberaydin.comr riskinin yüksek olduğunu ve ABD hapishanesinde özel idari tedbirlere tabi tutulacağını, bilhassa de istihbarat topluluğunun kendisine düşman olması nedeniyle “gerçek bir risk altında” olduğu gerekçesiyle ABD’nin iade talebi reddedilmişti. ABD ise karara itiraz ederek Assange’ın iadesini istemişti.

ABD, temyizi kazanabilmek için WikiLeaks kurucusunun yüksek güvenlikli hapishanelerde tutulmayacağı ve mahpus cezasını ülkesi Avustralya’da çekebileceği tkent aydın haberlerihhüdünde bulunmuştu.

Savunma takımı ise CIA’in, Assange’ı Ekvador’un Londra Büyükelçiliğinde saklandığı sırada kaçırma ve öldürme planı yaptığına ait haberleri destek göstererek can güvenliğine vurgu yapmıştı.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.