Erimiş mum lekesini basit yöntemlerle hızlıca yok edin

Kimi vakit sakin bir atmosfer oluşturmak için kimi vakit yeri aydınlatmak için kullanılan mumlar, kimi durumlarda sorun ortaya çıkarabilir. Mum …

24.01.2022
Erimiş mum lekesini basit yöntemlerle hızlıca yok edin

Kimi vakit sakin bir atmosfer oluşturmak için kimi vakit yeri aydınlatmak için kullanılan mumlar, kimi durumlarda sorun ortaya çıkarabilir. Mum, bulunduğu ortamda denetimli bir biçimde kullanılmadığında eridiği yüzeyde lekelere neden olabiliyor. Mum l…

Kimi vakit sakin bir atmosfer oluşturmak için kimi vakit yeri aydınlatmak için kullanılan mumlar, kimi durumlarda sorun ortaya çıkarabilir. Mum, bulunduğu ortamda denetimli bir biçimde kullanılmadığında eridiği yüzeyde lekelere neden olabiliyor. Mum lekesini gidermek isteyenler çeşitli tahlil yollarına edilen talepyor. Mum lekesini muvaffakiyetle çıkaran formüller haberimizin ayrıntılarında yer alıyor.

MUM LEKESİ ÜTÜYLE ÇIKAR MI?

Mum lekesi nasıl çıkarılır sorusunun birinci karşılığı ütü sistemidir.

Öncelikle eriyen mumun kurumasını bekleyin.

Kuruyan mumu kaşık ya da sert bir spatula yardımı ile dikkatlice kaldırın. Yalnızca bu adımla bile şayet damlama olan yüzey çok pürüzlü değilse mum kalıntısından %90 oranında kurtulabilirsiniz.

Mumun büyük kısmından kurtulduktan sonra damlama olan bölgenin üzerine yağlı kağıt yerleştirin.

Havlunun üzerinden ütülemeye başlayın. Bu süreci şayet rastgele bir kıyafete uyguluyorsanız ütü masasında yapın. Şayet diğer bir yerde yapıyorsanız kıyafette lekenin olduğu kısmın altına da bir havlu koymanız düzgün olacaktır.

Koltuk ya da halı üzere yüzeylere mum damladıysa yalnızca direkt üzerine yağlı kağıt ya da kurutma kağıdı koyarak ütüleme yapabilirsiniz.

Ütüden gelen ısı ile birlikte kalan mum tanecikleri eriyerek kağıda yapışacak ve yüzeyden ayrılmaya başlayacaktır.

Kağıdı yavaşça yüzeyden kaldırın.

Şayet yüzeyde hala mum tanecikleri görüyorsanız ütüleme sürecini tekrarlayabilirsiniz.

Son olarak şayet mum kıyafetinize damladıysa bu kıyafeti çamaşır makinesinde hassas yıkama seçeneğinde temizlemeniz yararlı olacaktır.

Çamaşır makinesinde yıkama yapmadan evvel suyu oksijen bazlı bir leke çıkartıcıyla karıştırdığınız kovada lekelenen kıyafetinizi bir mühlet bekletmeyi, lekeden kurtulmayı garantilemek için ek bir uygulama olarak tercih edebilirsiniz.

Mum damlayan yüzey koltuk ya da halı ise uygun paklık gereci ile silebilirsiniz.

MUM LEKESİ ÇAKMAKLA NASIL ÇIKAR?

Mum lekesi çakmakla çıkarılabilir. Bu tekniğin mantığı ütü tekniği ile birebirdir.

Evvel damlayan mumun güzelce kurumasını bekleyin. Şayet bu sürecin süratli olmasını istiyorsanız mumun üzerine buzların olduğu bir poşet tutabilirsiniz.

Kurumuş mumu kaşık ya da sert bir spatula ile dikkatlice kaldırın.

Bazen bir evvelki adımla tüm mumdan kurtulabilirsiniz kimi yüzeylerde ise biraz artık kalabilir. Kalan artıkların ya da lekeli kısmın üstüne yağlı kağıt ya da kurutma kağıdı koyun.

Metal bir kaşığı çakma ile ısıtın ve kağıdın üstünde tutun. Kaşığa ısı yayılacağı için elinizin yanmamasına dikkat edin. Bunun için kaşığı bir havlu ile tutmanız güzel olacaktır.

Bir mühlet bekledikten sonra ısınan mum modülleri kağıda yapışacaktır.

Kaşığı kağıttan çekin ve kağıdı da yavaşça kaldırın.

Son olarak yüzeyi uygun paklık deterjanı ile temizleyebilirsiniz.

Şayet mum damlayan bir kıyafetse onu da çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

MUM LEKESİ HALIDAN ÇIKAR MI?

Mum lekesinin halıda tam kuruma müddeti başkalarına nazaran biraz daha uğraştırıcıdır. Halıdaki mum lekesinin donduğundan emin olduktan sonra, yapacağınız ufak süreçlerle lekeden kurtulabilirsiniz.

* Kör bıçak alarak mum lekesini halıdan yavaşça çıkarmaya çalışın.

* Sonrasında halının üzerinde yağlı bir kağıt yerleştirin ve yağlı kağıt lekeyi tam emene kadar, ütüyle üzerinden geçiniz.

* Ütünün halıya ziyan vermemesine dikkat ediniz. Süreç tamamlandıktan sonra, bulaşık süngeriyle halınızı ovalayın. Halıdaki mum lekesinden bu sayede kurtulabilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.