Son Dakika! İçişleri Bakanlığı kapalı alanda maske zorunluluğunu kaldıran genelgeyi 81 il valiliklerine gönderdi

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün açıkladığı maske zorunluluğunun kaldırılmasının akabinde, İçişleri Bakanlığı kapalı alanda maske …

27.04.2022
Son Dakika! İçişleri Bakanlığı kapalı alanda maske zorunluluğunu kaldıran genelgeyi 81 il valiliklerine gönderdi

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün açıkladığı maske zorunluluğunun kaldırılmasının akabinde, İçişleri Bakanlığı kapalı alanda maske zorunluluğunu kaldıran genelgeyi 81 vilayet valiliklerine gönderdi. Buna nazaran toplu taşıma ve sıhhat kuruluşları hariç her yerde maskesiz dolaşılabilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Tayyip Erdoğan, dün son sefer gerçekleştirilen Koronavirüs Bilim Şurası toplantısı sonrası yaptığı açıklamada kapalı alanda maske zorunluluğunun kaldırıldığını açıklamıştı. İçişleri Bakanlığı, bugün yayınladığı genelge ile maske zorunluluğunun kaldırılmasına ait ayrıntıları duyurdu.

İçişleri’nden yayınlanan genelgede şu tabirler yer aldı:

”Koronavirüs (Covid19) salgını sürecinde toplumsal hayatın işleyişine ait yöntem ve temeller, salgının genel seyri ve Sıhhat Bakanlığının teklifleri doğrultusunda Bakanlığımızca yayımlanan Genelgelerle belirlenmiş ve İl/İlçe Hıfzıssıhha Şuraları kararları ile hayata geçirilmişti. Salgınla çaba sürecinde en değerli etkenler ortasında yer alan maske kullanımına dair yöntem ve temeller salgının son periyot seyri ve Sıhhat Bakanlığının teklifleri göz önünde bulundurularak daha evvelki genelgemizle tekrar düzenlenerek açık alanlarda maske kullanım zaruriliği kaldırılmıştı.

”KRONİK RAHATSIZLIĞI OLANLAR MASKE KULLANIMINA DEVAM ETMELİ”

Sıhhat Bakanlığı’nın yazısında; ‘Pandeminin geldiği noktada, salgının tesirinin azalması, aşılamanın yaygınlaşması, toplumsal hayatı eskisine oranla daha az etkilemesi ile birlikte alınan tedbirlerin dünyada olduğu üzere ülkemizde de toplumun her noktasında kısıtlama formunda değil ferdi seviyede uygulanması değerli hale gelmiştir. Bu nedenle ileri yaşlardaki bireyler ile kronik hastalığı, hastalık kuşkusu ve riskli kümelerle teması olanların hem kendini hem de etrafını korumak için maske kullanmaya devam etmeleri ve hatırlatma dozlarını yaptırmaları ferdî sorumluluk çerçevesinde kıymetlidir.

”VAKALAR 1000’İN ALTINA DÜŞENE KADAR 2 ALANDA YASAK DEVAM EDECEK”

Bu kapsamda 26 Nisan 2022 tarihli COVID19 Bilimsel İstişare Şurası teklifleri doğrultusunda; Açık ve kapalı alanlar dahil olmak üzere tüm alanlarda, tüm okullarda maske zorunluluğunun tümüyle kaldırılması, lakin ülkemizdeki günlük olay sayısı 1000’in altına düşene kadar bir süre daha toplu taşıma araçları ile sıhhat kuruluşlarında maske kullanımına devam edilmesi, kapalı alanlarda maske kullanıma dair yol ve asılların aşağıdaki formda değiştirilmesi bildirilmektedir’ konuları Bakanlığımıza iletilmiştir.

Bu çerçevede 27.04.2022 tarihinden itibaren;

  1. Toplu taşıma araçları ile sıhhat kuruluşları hariç olmak üzere öteki tüm kapalı alanlarda maske mecburiliği uygulamasının sona erdirilmiştir.
  2. Toplu taşıma araçları ile sıhhat kuruluşlarının kapalı alanlarında ise yeni bir karar alınıncaya kadar (günlük olay sayısı 1.000’in altına düşmesi halinde) maske kullanma zorunluluğuna devam edilecektir.

Valilerimizce, üstte belirtilen temeller doğrultusunda İl/İlçe Genel Hıfzıssıhha Konseyleri kararlarının acilen alınacak ve uygulamada rastgele bir aksaklığa meydan verilmeyecektir.”

Alan,Zorunluluğu,Sağlık,Maske,Toplu ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.