Son dakika haberi: Yabancı yatırımcılardan Türkiye’ye Kamu Özel Sektör İşbirliği övgüsü

Son dakika haberi: Dünya Kamu Özel Kesim İşbirliği Uzmanları Birliği Lideri Ziyad Alexender Hayek, Türkiye’nin Kamu Özel İşbirliği (KÖİ/PPP …

08.12.2021
Son dakika haberi: Yabancı yatırımcılardan Türkiye’ye Kamu Özel Sektör İşbirliği övgüsü

Son dakika haberi: Dünya Kamu Özel Kesim İşbirliği Uzmanları Birliği Lideri Ziyad Alexender Hayek, Türkiye’nin Kamu Özel İşbirliği (KÖİ/PPP) alanında sahip olduğu deneyimlerle, değerli bir rol model olduğunu belirterek “Türkiye, KÖİ açısından havalimanı, sıhhat sistemi üzere birçok kesimde sahiden…

İSTANBUL (kent aydın haberleri) – Dünya Kamu Özel Dal İşbirliği Uzmanları Birliği Lideri Ziyad Alexender Hayek, Türkiye‘nin Kamu Özel İşbirliği (KÖİ/PPP) alanında sahip olduğu deneyimlerle, kıymetli bir rol model olduğunu belirterek “Türkiye, KÖİ açısından havalimanı, sıhhat sistemi üzere birçok kesimde nitekim mükemmel deneyimlere sahip.” dedi.

İstanbul Kamu Özel Kesim İş Birliği Harikalık Merkezi’nin (PPPCOE), Ticaret Bakanlığı uyumu ve Dış Ekonomik Bağlantılar Şurası (DEİK) iş birliğinde, 6’ncısını düzenlendiği “İstanbul PPP Haftası” sürüyor.

Hafta kapsamında, KÖİ modeli, KÖİ proje sorumluları, bürokratlar, finans kuruluşu temsilcileri ve milletlerarası yatırımcılara anlatılıyor.

Programda kent aydın haberleri muhabirine açıklama yapan PPPCOE Lideri Eyüp Vural Aydın, KÖİ projelerine ait olarak, “Malumunuz Türkiye’de kıymetli bir tecrübe var. Biz de bu tecrübeleri yurt dışından gelen yap-işlet devret konusundaki yöneticilerle paylaşmak üzere 6’ncı İstanbul PPP Haftası’nı yapıyoruz. Tecrübelerimizi aktarıyoruz ve iştirakçilerin tecrübelerinden bir şeyler öğreniyoruz.” tabirlerini kullandı.

Programa 30’dan fazla ülkeden gelen konukların katıldığını belirten Aydın, “Bu ülkelerin her biri, bu kamu özel kesim iş birliği deneyiminde birbirinden farklı seviyedeler. Burada, havalimanı, hastaneleri ve köprüleri konuşuyoruz. Tecrübelerimizi paylaşıyoruz, öğreniyoruz.” halinde konuştu.

“Türkiye, KÖİ alanında kıymetli bir rol model”

Dünya Kamu Özel Kesim İşbirliği Uzmanları Birliği Lideri Ziyad Alexender Hayek ise doruğun İstanbul’da gerçekleşmesinden dolayı memnunluk duyduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bu tepe, dalımız açısından çok değerli bir toplantı. Tepe kapsamında burada olan herkes Türkiye’nin kamu özel dal iş birliği konusundaki deneyimleri hakkında bilgi ediniyor. Buna ek olarak dünyanın farklı ülkelerinden gelen ve bu hususta uzman olan isimler deneyimlerini paylaşıyor.”

Türkiye’nin KÖİ alanında sahip olduğu deneyimlerle, kıymetli bir rol model olduğunu belirten Hayek, “Türkiye, KÖİ açısından havalimanı, sıhhat sistemi üzere birçok bölümde sahiden olağanüstü deneyimlere sahip.” dedi.

Dünya PPP Uzmanları Birliği İdare Konseyi Üyesi David Baxter de KÖİ projelerinin Türkiye’de uzun ve dikkati cazibeli bir tarihi olduğuna vurgu yaparak, “Ne vakit farklı ülkelere gitsem ve PPP projelerinden bahsetsem, her vakit Türkiye’de yapılan PPP projelerini ve yapılma tekniklerini örnek olarak gösteriyorum. Zira uygulama açısından Türkiye dünyada birinci sınıf. Nitekim çok büyük bir bilgi birikime ve deneyime sahip.” tabirlerini kullandı.

Eski Dünya Bankası PPP uzmanı Mark Moseley ise büyük projelerin KÖİ ile yapılmasında daha büyük bir paha üretildiğine vurgu yaparak, “KÖİ projeleri, hükümetler için mantıklı olan seçenek.” diye konuştu.

Moseley, salgının başlamasıyla birlikte birinci başta KÖİ projelerinin bu durumdan önemli manada olumsuz etkileneceğinden çekindiklerini belirterek, “Çünkü ortada karışık ve uzun devirli kontratlar vardı. Fakat kamu ve özel dal tarafları yapılması gerekeni yaptı ve ortak bir biçimde dahil oldu. Salgınla, pandeminin ortaya çıkardığı durumla ortak uğraş ederek ve anlaşarak başa çıktılar.” değerlendirmesinde bulundu.

Azerbeycan Bakü Hastanesi Başhekimi Dr. Azer İsmailyov da Türkiye’nin KÖİ alanında önemli yol kaydettiğini ve deneyim kazandığı belirterek, “Bu projelerin Türkiye’de uzun yıllardır yapıldığını biliyoruz. Biz de buraya kendi tecrübelerimizi artırmak için geldik.” biçiminde konuştu.

İcbari Sigorta Strateji Lideri Araz Nasirov ise Türkiye’nin KÖİ konusundaki tecrübelerini yakından izlediklerini belirterek, “Türkiye’nin dünyada bunu en yeterli uygulayan ülkelerden biri olmasından dolayı hem gurur duyuyoruz kardeş ülkemiz olarak hem de bu tecrübeleri kendi ülkemizde uygulamak istiyoruz.” sözlerini kullandı.

kent aydın haberleri / Kenan Yeşilyurt – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.