Samsun ‘Paydaş Çalıştayı’

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından iç ve dış paydaşların iştiraki ile 2022-2025 yıllarını kapsayacak halde hazırlanacak ‘stratejik …

08.12.2021
Samsun ‘Paydaş Çalıştayı’

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından iç ve dış paydaşların iştiraki ile 2022-2025 yıllarını kapsayacak halde hazırlanacak ‘stratejik plan’ çalışmasına yol haritası olması gayesiyle ‘Paydaş Çalıştayı’ düzenlendi.

SAMSUN (rehberaydin.com) – Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından iç ve dış paydaşların iştiraki ile 2022-2025 yıllarını kapsayacak formda hazırlanacak ‘stratejik plan’ çalışmasına yol haritası olması hedefiyle ‘Paydaş Çalıştayı’ düzenlendi.

2015 yılından bu yana ‘A sınıfı’ odalar ortasında yer alan Samsun TSO tarafından düzenlenen Paydaş Çalıştayı’nda iştirakçiler yuvarlak masa toplantılarında, bağlantı, iş birliği ve uyum, bölgesel/kentsel kalkınma ve yeni periyodu planlama başlıklarında görüşlerini bildirerek, ortaya çıkan sonuçları stratejik plan raporu haline getirmek için çalışmalarına bugün prestiji ile başladı. Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Toplantı Salonu’nda yapılan çalıştaya iş dünyası, lokal yöneticiler ve bürokratların ağır iştiraki oldu.

Vali Dağlı: “TİGEM’den 2 bin 400 dönüm araziyi satın alarak sanayicilerimize kazandıracağız”

İstihdam ve endüstrileşme konusuna hayli kıymet verdiklerini çalışma skent aydın haberleritinin birçoklarında bu istikamette mesai harcadıklarının altını çizen Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Bu çalıştayın ne kadar değerli olduğunu ve 2022-2025 yıllarını kapsayan ve vilayetimize değerli bir vizyon kazandıracak olan ne derece kıymetli bir çalışma olduğunu kısa vakitte göreceğiz. Buradaki çalışmada hoş kararlar çıkacak ve önümüzde bir yol haritası olarak iş dünyamıza bir rehber niteliğinde bir doküman ortaya çıkmış olacak. 18 Haziran 2020’de Samsun Valisi olarak vazifeye başladım. Basına verdiğim birinci bilgi; en kıymetli vizyonumun ‘istihdam ve sanayi’ olduğu halindeydi. Birebir halde devam ediyoruz. Pandeminin yoğunluğu ve başka pek çok misyonumuza karşın günümüzdeki 10 skent aydın haberleritin 5-6 skent aydın haberleritini istihdam ve sanayi programına ayırıyoruz. En yakınımdaki kişi ve her gün yanımıza çağırarak 5-6 sefer toplantı yaptığımız kişinin misyonu; harita mühendisi ve Osb‘ler koordinatörüdür. Akşama kadar tüm işadamlarımızla görüşmek durumundayız. İş adamlarımıza her vakit kapımız açık. Sizlerin sıkıntılarını çözmek ve daha ileriye nasıl gideceğimizi mütalkent aydın haberleri etmek için her an bir arada olduğumuzu sizler de biliyorsunuz. 7 tane OSB’miz var. 8. OSB’yi de anbean takip ediyoruz. TİGEM ile bu hafta prestijiyle bir konsensüs oluşturuyoruz. Oradaki 2 bin 400 dönüm araziyi TİGEM’den satın alacağız. Sanayicilerimize burayı kazandıracağız. Bu süreç çok hoş gidiyor. 3-4 kere müteşebbis ve idare konseyi toplantımızı yaptık. Bu mevzuda da Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Tekkeköy Belediyesi ve sanayicilerimiz ile bu çalışmalarımız devam ediyoruz” dedi.

Lider Demir: “2002’de 36 milyon dolar olan ihracat, 2021 bitmeden 1 milyar doları aştı”

Samsun’da ihracat rekorunun kırıldığını ve ihracat sayılarının büyüyerek devam edeceğini söz eden Samsun Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir, “Samsun, bölgenin merkezi pozisyonundaki bir kent olarak dikkat çekiyor. Samsun, Türkiye’nin kıymetli ölçüde 2. büyük üretim havzasına sahip. 4 ulaşım arterinin de buluşma noktası pozisyonunda bulunuyoruz. Bugün pandemi sonrası ihracatta 1 milyar doları aşan bir süreci yaşıyoruz. 2002 yılında Samsun’un ihracat sayısı 36 milyon dolar düzeyindeydi. Samsun’un ihracat geleceği noktasında da önü açık. Tüm mahallî idareler ve kentin tüm değerleri ne çalışma yaparsa bu kent o kadar ilerler. Artık yağacağımız çalıştay ile stratejik bir plan oluşacak. Kentimiz ve gelecek ismine olumlu adımların atılacağını ve yol haritasının çıkartılacağını düşünüyorum. Buradan çıkacak olan varsa talepler, tenkitler ve teklifler hepimiz için değerli kıymetlerdir. Toplantının güzel olmasını diliyorum” diye konuştu.

Murzioğlu: “Hedefimiz, kentin gücüne güç katacak kazanımlar elde etmek”

Samsun’a güç kazandıracak çalışmalara imza atacaklarını lisana getiren Samsun TSO İdare Konseyi Lideri Salih Zeki Murzioğlu, “Samsunumuzun iş dünyasının kıymetli ölçüde çatı kuruluşu olarak, kanunla verilen misyonlarımızın bununla birlikte ayrıyeten, üyelerimizin ve bölgemizin muhtaçlıkları doğrultusunda siyasetler üreterek, ekonomik ve toplumsal bakımdan bölgesel ve ulusal kalkınmaya takviye sağlamak misyonuyla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Çıtamızı her seferinde daha üste taşıyoruz. 2015 yılından bu yana en güzel hizmet veren ‘beş yıldızlı’ odalar ortasında yer alıyoruz. Amaçlarımızın ana dokümanı ise orta ve uzun vadeli yol haritamızı gösteren ‘stratejik plan’ dokümanıdır. Misyon süremiz boyunca kentimize birçok hizmet kazandırdık. Bu hizmetlerin bununla bir arada ayrıyeten kentimize büyük katkı ve kazanım sağlayan bu çalışmaların hepsi, kentimizin potansiyelini, dinamiklerini göz önüne alarak rasyonel bir bakış açısıyla hazırladığımız stratejik planlarımızın somut birer çıktısıdır. Maksadımız bu çıtayı daha üst çıkarmak. Kentimizin gücüne güç katacak yeni kazanımlar elde etmektir” halinde konuştu.

“Gayretimiz daha uygun bir gelecek ismine ülke kalkınmasına dayanak vermek”

Stratejik plan hazırlamak niyetiyle bir ortaya geldiklerinin altını çizen Murzioğlu, ayrıyeten şunları söyledi:

“Bugün de 2022-2025 yıllarını kapsayacak yeni periyot stratejik planımız vesilesiyle bir ortadayız. Uğraşımız daha yeterli bir gelecek ismine ülke kalkınmasına dayanak vermek. Bu bağlamda sahip olduğumuz pahaları, potansiyelimizi ve kapasitemizi tahlil ederek, sizlerin de görüşleriyle yeni devir için yol haritamızı belirliyoruz. Gayelerimiz ülkülerimiz çok yüksek lakin potansiyelimiz ve referansımız da bir o kadar güçlü. Ortak hissede Samsun etrafında, bu maksatlara ulaşmak için siz kıymetli paydaşlarımızla güçlü bir bağlantı ve diyalog içinde olmak gerektiğinin şuurundayız. Bugün programımızda siz değerli konuklarımızı iç ve dış paydaşlarımız olarak yuvarlak masalarda ağırlayarak görüşlerinizi alacağız. Üç ana başlıkta irtibat, iş birliği ve uyum, bölgesel/kentsel kalkınma ve yeni periyodun planlanması hususlarında, masalarda sizlere takviye olacak moderatörler eşliğinde görüşmeler gerçekleştireceğiz. Samsunumuzun gücünü daha ileri noktalara taşımak ismine sizlerden gelecek her türlü görüş, tenkit ve tekliflere açık olduğumuzu belirtmek istiyorum. Çünkü görüşleriniz odamız çalışmalarına güç katacak ve gideceğimiz istikamete ışık tutacaktır.”

Çalıştaya ayrıyeten Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Birinciadım Belediye Lideri Necattin Demirtaş, Kavak Belediye Lideri İbrahim Sarıcaoğlu, STSO Meclis Lideri Haluk Akyüz, kentin idarecileri, STK temsilcileri ve iş dünyasının değerli isimleri katıldı.

Toplantı açılış konuşmalarının akabinde basına kapalı olarak devam etti. – SAMSUN

aydın haberleri – İktisat Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.