Son dakika haber: Tunceli’nin Pülümür ilçesinde bulunan ‘Gelin Odaları’ turizme kazandırılmayı bekliyor

Kültür Sanat Haberleri Tunceli’nin Pülümür ilçesinde bulunan ‘Gelin Odaları’ turizme kazandırılmayı bekliyor TUNCELİ Tunceli’nin Pülümür …

06.09.2022
Son dakika haber: Tunceli’nin Pülümür ilçesinde bulunan ‘Gelin Odaları’ turizme kazandırılmayı bekliyor

Kültür Sanat Haberleri

Tunceli‘nin Pülümür ilçesinde bulunan ‘Gelin Odaları’ turizme kazandırılmayı bekliyor

TUNCELİ Tunceli’nin Pülümür ilçesinde bulunan ‘Gelin Odaları’ turizme kazandırılmayı bekliyor.

Pülümür ilçe merkezine 3 kilometre kadar aralıkta bulunan ve Urartular tarafından yapıldığı düşünülen tescilli ‘Gelin Odaları’ turizme kazandırılmayı bekliyor. İçinde bir kral tahtı ve tutsakların cezalandırıldığı zindanın olduğu ve kaya içinde kaya oyularak çok derinlere oyma taş merdivenlerle inilerek oradan Hanım Köprüsünün bulunduğu noktada çaya ulaşıldığı, su alındığı zımnî bir geçidin yer aldığı odalara vakit zaman tipler düzenleniyor. Odaların bulunduğu alanı gezen vatandaşlar, defineciler tarafından tahrip edilen odaların korunarak turizme açılması gerektiğini belirtiyor. Odaları gezen Dilek Birincibahar isimli vatandaş, “Şu an Tunceli’nin Pülümür ilçesinde gelin odalarındayız. Tarih kokan bir yerdeyiz. Burası tescillenmiş lakin turizme kazandırılmamış bir bölge. Urartular’ın yaşadığını öğrendik burada. Çok hoş yerleri var. Lakin defineciler tarafından tahrip edilmiş bir yerdeyiz. Buranın turizme kazandırılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Ziyaretçilerden Berivan Yalçın ise “Şu an Pülümür’de Gelin Odalarında bulunuyoruz. Burası Urartular periyodundan kalma çok kıymetli kadim bir yer. Lakin defineciler tarafından çok fazla tahrip edilmiş. Biz arkadaşlarımızla burayı keşfetmeye geldik. Turizm Bakanlığı tarafından hoş tipler düzenlenmesini ve müdafaa altına alınmasını istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: aydın haberleri / İsmail Yoleri – Kültür Sanat

Odaları,Turizme,Gelin,Tarafından,Pülümür ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Kültür Sanat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.