İş dünyasından tasarruf çağrısı: Maçlar gündüz oynansın, mesailer tekrar ayarlansın

ATO Lideri Gürsel Baran, Rusya-Ukrayna savaşının Avrupa başta olmak üzere dünyada güç krizini tetiklediğini belirterek tasarruf davetinde bulundu …

06.09.2022
İş dünyasından tasarruf çağrısı: Maçlar gündüz oynansın, mesailer tekrar ayarlansın

ATO Lideri Gürsel Baran, Rusya-Ukrayna savaşının Avrupa başta olmak üzere dünyada güç krizini tetiklediğini belirterek tasarruf davetinde bulundu. Liglerde gece oynanan maçların gün ışığına çekilmesini ve ışıklı reklam panolarının gece yarısından son…

ATO Lideri Gürsel Baran, Rusya-Ukrayna savaşının Avrupa başta olmak üzere dünyada güç krizini tetiklediğini belirterek tasarruf davetinde bulundu. Liglerde gece oynanan maçların gün ışığına çekilmesini ve ışıklı reklam panolarının gece yarısından sonra kapatılmasını öneren Baran, mesai s kent aydın haberleri tlerinin de gün ışığına uygun hale getirilebileceğini vurguladı. Baran, su tasarrufuna da mecbur kalınmadan başlanılması gerektiğini belirtti.

Ankara Ticaret Odası (ATO) İdare Şurası Lideri Gürsel Baran, Rusya-Ukrayna savaşının Avrupa başta olmak üzere dünyada güç krizini tetiklediğini belirterek tasarruf davetinde bulundu. Yazılı bir açıklama yaparak güç ve suda tasarruflu kullanım, besinde ise israftan kaçınılması davetinde bulunan Baran’ın açıklaması şöyle:

Rusya-Ukrayna savaşından sonra baş gösteren güç krizine karşı Avrupa ülkeleri tasarruf tedbirlerine yöneldi. Soğuk kışa hazırlanan Avrupa kıtasında ülkeler, kendi kurallarına nazaran tedbirler almaya başladı. Bizim ülkemizde güç temini konusunda rastgele bir risk yok, lakin güç kaynaklarını ithal ettiğimizi, karşılığında döviz ödediğimizi unutmamamız gerekiyor.

Küresel ısınma, ülke farkı gözetmeksizin herkesi etkiliyor, besin temini konusunda risk oluşturuyor. Tüm bu durumları dikkate alarak bizim de güç ve su tasarrufu konusunu hem ferdi hem de kamusal düzlemde ele almamız gerekiyor. Besin israfının önüne geçilmesi için de Emine Erdoğan Hanımefendi’nin ‘Sıfır Atık’ projesinin uygulamasına tartı verilmeli.

‘ALMANYA VE FRANSA’DAKİ TEDBİRLERİ HAYATA GEÇİRELİM’

Almanya ve Fransa’da, bina-heykel aydınlatmalarının, geceleri ışıklı reklam panolarının çalıştırılmasının yasaklanması, klima kullanan dükkanların kapılarının kapalı tutulması üzere bir dizi önlem hayata geçirildi. Ülke olarak bir güç kriziyle karşı karşıya değiliz, fakat tasarruf yapmak için de kriz olmasını beklememiz gerekmiyor. Almanya, Fransa’da alınan tedbirlere emsal önlemlerimizi hayata geçirelim.

18 milyona yakın doğal gaz abonesi var. Vatandaşların tasarrufu olağan davranış haline getirmesi ve iş yerleri ile konutlarda dış cephe yalıtımı ve ısı izolasyonları üzere önlemler alması gerekir. Su kullanımı minimum düzeye indirilmeli. Kullandığımız güç için döviz ödediğimizi, suyun ederinin ise para değil hayat olduğunu unutmamalıyız.

‘HER GÜN YAKLAŞIK 5 MİLYON EKMEK İSRAF EDİLİYOR’

Rusya-Ukrayna savaşı, buğday ve ayçiçeği yağı ithal eden ülkeler için tasa oluşturdu. Global ısınma ve siyasi gerginlikler, besin üretimi ve temini fiyatlarını tüm dünyanın gündemine soktu. Birleşmiş Milletler raporlarında, global açlıktan etkilenen kişi sayısının 800 milyonu aştığı yer alıyor. Ülkemizde de her gün yaklaşık 5 milyon ekmek israf ediliyor. Öte yandan, meyve ve zerzevat üretimimizin yaklaşık yarısı, üretimden tüketime kadar gelen zincir içerisinde heba oluyor. Vatandaşları besin israfından kaçınmaya davet ediyorum.

‘FUTBOL MAÇLARI GÜN IŞIĞINDA OYNANSIN’

Türkiye’de dünyadaki gelişmeler paralelinde tedbirler alınması, muhtemel riskleri bertaraf etmede tesirli olabilir. İş yerlerinin gece çalıştırılan ışıklı reklam panoları gece yarısından sonra kapatılabilir. Mağaza vitrinleri gece yarısından sonra kapatılabilir. Kamu binalarının gece aydınlatmaları kapatılabilir ya da sensöre dönüştürülebilir. Liglerde gece oynanan maçlar gün ışığına çekilebilir. Çalışmayan elektrikli aletler prizlerden çıkartılabilir. Sokak aydınlatmaları solar güçle kullanılabilir hale dönüştürülebilir.

Ulaşımda toplu ulaşım tercih edilebilir. Mesai s kent aydın haberleri tleri gün ışığına uygun hale getirilebilir. Işıklı reklam panoları ve led ekranlar kapatılabilir. Mantolama ve dış cephe izolasyonları yapılabilir. Kullanılan elektrikli crehberaydin.comzların tasarruflu modelleri tercih edilebilir. Bina çatılarına güneş gücü panelleri konulmasına ait teşvikler verilebilir. Yeni kuşak bataryalar kullanılarak daha az su tüketimi teşvik edilebilir. Konutlarda klasik temizleme metotları daha az su ve güç tüketimi sağlayacak biçimde dönüştürülebilir.

‘KAÇINILMAZ GÜÇ KRİZİ YEŞİL DÖNÜŞÜM İÇİN FIRSAT’

Rusya-Ukrayna savaşı ve güç kaynaklarındaki fiyat artışı, yeşil dönüşüme geçiş açısından fırsat olarak kıymetlendirilebilir. Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünya ülkeleri, bir yandan güç kaynakları açısından hesaplanmayan bir krizle karşı karşıya iken başka yandan iklim değişikliğinin sonuçlarını ağır biçimde yaşıyor.

Kısa vadede tahlili beklenmeyen bu sıkıntıların gelecek kuşaklarımız için risk oluşturmayı sürdürmemesi için güç kaynakları ve besin alanında dışa bağımlılığı en aza indirecek biçimde yeşil dönüşümü uygulamaya geçirmek gerekiyor. Kaçınılmaz biçimde yaşanacak ve her ülkenin değişik oranlarda etkileneceği güç krizi yeşil dönüşüm için fırsat olarak değerlendirilmeli, yerli ve yenilenebilir güç kaynaklarıyla güç arzı güvenliği, hakikat siyaset ve planlamayla tarım alanında kendi kendine yeten ülke pozisyonuna gelmesi hedeflenmelidir.”

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.