“Sokaktan Yola Çıkıyoruz” sergisi AKM’de sanatseverlerle buluştu

Türkiye Fotoğraf Vakfının yayımladığı Fotosfer Fotoğraf Kültür Mecmuasında yer alan 33 ülkeden 45 sanatkarın yapıtlarından hazırlanan “Sokaktan …

05.01.2022
“Sokaktan Yola Çıkıyoruz” sergisi AKM’de sanatseverlerle buluştu

Türkiye Fotoğraf Vakfının yayımladığı Fotosfer Fotoğraf Kültür Mecmuasında yer alan 33 ülkeden 45 sanatkarın yapıtlarından hazırlanan “Sokaktan Yola Çıkıyoruz” standı, AKM Galeri’de açıldı.

AYDIN (kent aydın haberleri) – Türkiye Fotoğraf Vakfının yayımladığı Fotosfer Fotoğraf Kültür Mecmuasında yer alan 33 ülkeden 45 sanatkarın yapıtlarından hazırlanan “Sokaktan Yola Çıkıyoruz” standı, AKM Galeri’de açıldı.

Açılışta konuşan Türkiye Fotoğraf Vakfı Lideri ve Beykoz Belediye Lideri Murat Aydın, vakfın kıymetli maksatlarından birini daha hayata geçirdiklerini söyledi.

Fotoğrafın, etrafın farkına varmak, tabiatla barışık olmak, insanı ve insan ile yer ortasındaki bağlantıyı tanımak olduğunu tabir eden Aydın, mecmuanın Türkiye’deki fotoğrafçıların dünyadaki fotoğrafçılarla tanışmasına katkı sağlayacağını kaydetti.

“Farklı ülkelerdeki fotoğrafçıları tanımalıyız”

Aydın, “Bizler daha çok Batı’daki fotoğrafçıları tanıyoruz lakin dünyanın farklı ülkelerindeki fotoğrafçıları ve akımları tanımak için de biraz daha uğraş sarf etmemiz gerekiyor. Fotosfer Fotoğraf Kültür Mecmuası, dünyanın her bir köşesinden fotoğrafçıların bulunduğu bir mecra olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Açılışa katılan ve stantta yapıtları bulunan Etiyopya’dan Eyoeal Kefyalew Begashaw, İspanya’dan Jorge Lens Leiva ve Bosna Hersek’ten Muhammed Osmanagic de his ve kanılarını lisana getirdi.

Konuşmaların akabinde kurdele kesilerek standın açılışı yapıldı ve iştirakçiler sergiyi gezip fotoğrafçılardan yapıtlara ait bilgi aldı.

Açılışa İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, duayen fotoğraf sanatkarları Ozan Sağdıç ve İbrahim Vakit ile Ozan Bilgiseren, Mustafa Yılmaz, Nevzat Yıldırım, Sadık Üçok ve Merih Akoğul’un da ortalarında bulunduğu çok sayıda fotoğraf sanatkarı, akademisyen ve sanatsever katıldı.

Stant 9 Ocak’a kadar AKM Galeri’de görülebilecek.

Fotosfer Söyleşileri, usta isimleri ağırlayacak

Standa kaynaklık eden ve sokak fotoğrafçılığı temasıyla sanatseverlerin beğenisine sunulan 688 sayfalık Fotosfer Fotoğraf Kültür Mecmuasının dijital versiyonu 46 lisana çeviri edilecek.

Ayrıyeten dergiye katkı sunan usta fotoğrafçılar, stant aktiflikleri kapsamında Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezinde düzenlenecek söyleşilere katılacak.

Fotosfer Söyleşileri’nde; Murat Gür, Bekir Yeşiltaş, Metin Ekin, Muhammed Osmanagic, Ozan Sağdıç, Osman Ürper, Engin Güneysu, Jorge Lens Leiva, Eyoeal Kefyalew Begashaw ve Sadık Üçok fotoğraf meraklılarıyla buluşacak.

kent aydın haberleri / Ahmet Esad Şani – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.