TBMM Genel Kurulu

TBMM Genel Heyetinde, stokçuluğa karşı caydırıcılığın artırılmasını da içeren Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin …

05.01.2022
TBMM Genel Kurulu

TBMM Genel Heyetinde, stokçuluğa karşı caydırıcılığın artırılmasını da içeren Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine geçildi.

Tbmm Genel Şurasında, stokçuluğa karşı caydırıcılığın artırılmasını da içeren Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine geçildi.

Genel Heyette, siyasi parti kümelerinin gündeme ait teklifleri farklı ayrı ele alındı.

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, partisinin, “döviz kurlarında yaşanan artışlar ve bu artışlar sırasında yapılan süreçlere ait tezlerin araştırılmasıyla” ilgili önerisi üzerine yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin, hatta dünya iktisat tarihinin görmediği bir döviz manipülasyonu yaşandığını ileri sürdü.

“Merkez Bankası’nın soyulduğunu, hazinenin yağmalandığını ve milletin birikimlerinin eritildiğini” argüman eden Erdoğdu, birinci olarak 128 milyar dolar rezervin 6,5 liradan satıldığını, 20 Aralık 2021’de ise “vurgunun doruğa çıktığını” savundu.

Erdoğdu, 83 milyon insanın hakkının bir gecede milyarlarca doları olan insanlara aktarıldığını ileri sürerek, mevzuyla ilgili araştırma kurulu kurulmasını istedi.

DÜZGÜN Parti Küme Başkanvekili Erhan Usta da kırılma noktasının 20 Aralık olduğunu söz ederek, o akşam Türkiye’de ne olup bittiğini kimsenin bilmediğini söyledi.

Usta, hiç kimsenin olanları anlayamadığını lisana getirerek, “Bu milletin parasıdır, milletin varlığıdır ve bu ülkenin prestijidir.” diye konuştu.

Erhan Usta, CHP’nin küme teklifine olumlu oy kullanacaklarını söyledi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, “Merkez Bankasının soyulma planı yapıldığını ve 3 yıl evvel 128 milyar doların soyulduğunu, geçtiğimiz ay da büyük bir manipülasyonla karşı karşıya kalındığını” argüman etti.

Paylan, Merkez Bankası’ndan geçen ay 17-18 milyar dolar daha boşaltıldığını ileri sürerek, “Merkez Bankamız soyuldu, küçük yatırımcı çarpıldı.” dedi.

“Kur üzerinden ülkemize ayar verme son bulmuştur”

Ak Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, kur muhafazalı mevduatın çok kıymetli bir eser olduğunu ve milletin bugüne kadar Ak Parti‘yi desteklediği üzere bu eseri de beğendiğini ve o akşam satın aldığını, ondan ötürü da kurun aşağıya indiğini bildirdi.

“Hiçbir ekonomik münasebete dayanmayan, makroekonomik münasebete dayanmayan kurun yükselmesi, birebir halde kur muhafazalı mevduat hesabıyla birlikte aşağı inmiştir” diyen Savaş, CHP sıralarına yönelik de “Tabii, buna çok üzüldünüz fakat yapacak bir şey yok.” tabirini kullandı.

Türkiye’nin her alanda büyümesini ve milletlerarası platformlarda kelam sahibi olmasını hazmedemeyenlerin kurguladıkları senaryoların, “Gezi olayları, 17-25 Aralık yargı darbesi, terör olayları, 15 Temmuz hain darbe girişimi” üzere olayların, ekonomik göstergeler üzerinde olumsuz tesirlere neden olduğunu lisana getiren Savaş, Kovid-19 salgını nedeniyle de ekonomik göstergelerde birtakım sapmalar yaşandığına dikkati çekti.

Yatırım, üretim, istihdam, ihracat ve büyümeyi önceleyen ekonomik programın, kısa vadeli yabancı sermaye çıkışına da neden olduğunu belirten Savaş, “Tüm bu yaşananları fırsat bilen şer odakları ve iş birlikçileri kur üzerinden ülkemize ayar vermeye çalışmışlardır, bundan sonra kur üzerinden ülkemize ayar verme son bulmuştur.” görüşünü paylaştı.

Yeni devirde uygulanacak düşük faiz siyasetiyle cari süreçler açığı veren ülke pozisyonundan çıkılarak, cari süreçler fazlası veren bir ülke pozisyonuna geçileceğini vurgulayan Savaş, “Eğer paranız rezerv para değilse gelişmiş büyük ekonomiler ortasına girebilmek için cari süreçler fazlası vermek zorundasınız.” kelamlarını sarf etti.

Savaş, daha evvel 128 milyar dolarla ilgili twitter hesabında, nereye gittiğine dair münasebetleriyle tek tek, kalem kalem açıklama yaptığını, buna karşılık CHP’li Erdoğdu’nun somut bilgi ve evraka dayanmayan bir açıklamaya yer verdiğini belirtti.

Erdoğdu ise Savaş’ın tweetlerine nazaran 128 milyar doları halkın aldığını tabir ederek, “Ya, bu halkta 128 milyar dolar varsa niçin bizim döviz tevdiat hesaplarımızda yok?” sorusunu yöneltti.

Ak Parti hırsızlıkla, yolsuzlukla çaba ederek bugünlere geldi”

Ak Parti Küme Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, partisinin yolsuzlukla, hırsızlıkla, çetelerle uğraş ederek, vesayet odaklarını elimine ederek bugünlere geldiğini söyledi.

Akbaşoğlu, “Hırsızlık ve yolsuzlukla ilgili siz kendi tarihinize bakın, İSKİ Gate’e, Yuvacık Barajı yolsuzluklarına bakın. Siz bizi kendinizle karıştırmayın. Sonuç prestijiyle, asla ve kata, AK Parti iktidarları hiçbir biçimde yolsuzluğa bulaşmamıştır, yolsuzluğun üstüne gitmiştir.” diye konuştu.

CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç ise “bakanların konutlarında milyon dolarlar bulunduğunu, fakat yargılanmadıklarını” ileri sürdü.

Özkoç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, oğlu ile yaptığı savunulan “paraların sıfırlanmasına” dair konuşmaların da kamuoyuna yansıdığını argüman etti.

Akbaşoğlu, katılaşmış mahkeme kararı bulunduğunu, FETÖ’nün tapeleri kes-yapıştırla, montajla, kurguyla, palavrayla hazırladığını ve hali hazırda görülenin konu bahis oldu.ğını belirterek, “Hali̇ Hazırda Görüleni̇n hepsi iftiradır, bühtandır ve palavradır. FETÖ’nün tetikçiliğini yapmayın, PKK’nın tetikçiliğini yapmayın. Bu milletin iradesine hürmet gösterin.” dedi.

AK Parti Küme Başkanvekili Akbaşoğlu, tartışma sırasında, “Koskoca CHP’yi FETÖ’nün, PKK’nın temsilcilerince teşekkür edilen bir noktaya getirmek; gerçekten, bu zül, CHP’ye kâfi de artar bile.” sözünü de kullandı.

Özkoç ise Akbaşoğlu’na, “Siz Cumhuriyet Halk Partisinde fakir bulabilirsiniz, siz Cumhuriyet Halk Partisinde kendi davasında sonuna kadar müdafkent aydın haberleri eden insanları görebilirsiniz, siz Cumhuriyet Halk Partisinde bazen kendi doğrularını kanıtlamak doğrultusunda dimdik durdukları anda dahi asla vatan haini ve FETÖ’cü göremezsiniz.” karşılığını verdi.

CHP’nin “döviz piyasasındaki işlemler”, UYGUN Parti’nin “yoksulluk” ve HDP’nin “ekonomi” ile ilgili küme teklifleri kabul edilmedi.

AK Parti’nin, Tbmm‘nin çalışma takvimine ait kabul edilen teklifiyle, stokçuluğa karşı caydırıcılığın artırılmasını da içeren Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi gündemin birinci sırasına alındı.

Teklifin görüşmelerinin, perşembe gününe kadar tamamlanmasının akabinde TBMM Global İklim Değişikliği Araştırma Komitesi raporunun ele alınması da teklifle kabul edildi.

Daha sonra stokçuluğa karşı caydırıcılığın artırılmasını da içeren Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine geçildi.

kent aydın haberleri / Ertuğrul Subaşı – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.