Siğillere dikkat!

Ağır gerilim siğillerin yayılmasına neden oluyor. Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Okan, siğiller hakkında merak edilenleri anlattı. Siğiller …

28.01.2022
Siğillere dikkat!

Ağır gerilim siğillerin yayılmasına neden oluyor. Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Okan, siğiller hakkında merak edilenleri anlattı.

Siğiller her bireye bulaşmaz. Siğillerin yayılabilmesi için deri bütünlüğünün bozulması, bağışıklık sisteminin zayıflığı, bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanımı kıymetli etmenlerdir. Alınan virüsün yayılmasında bağışıklık sistemi tesirlidir. Ağır gerilim, sıkı diyet, sistemsiz beslenme, çok çalışma ve yorgunluk bağışıklık sistemini etkileyerek siğillerin yayılmasında kolaylaştırıcı tesire sahiptir. Deride bulunan yaralar, çizikler ve tırnak yeme alışkanlığı, deri bütünlüğünü bozarak, virüsün içeriye girmesini kolaylaştırır.

En sık cinsel yolla bulaşan siğiller

Siğiller direkt bireyden şahsa temas yoluyla bulaşır. Nadiren dolaylı yollarla da geçebilir. Havuz, sauna, jakuzi, duş ve spor salonları siğillerin dolaylı bulaşma yerleridir. Açık kıyafet giyilmesi, çıplak ayak yere basılması, açık ayakkabı ve terlik kullanımı, sık havuza girme, tatilde kalınan yerlerin hijyenik olmaması üzere nedenler; siğillerin daha çok yaz mevsiminde bulaşmasının sebebidir. Genital siğiller ekseriyetle cinsel temasla bulaşır. En sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Bulaştıktan sonra çabucak belirti vermeyebilir. Kuluçka devri aylarca sürebilir. Yakın temas sonrası bireyler birbirine bulaştırır. Farklı hallerde, farklı renklerde görülür. Sıkı takip gerektirir. Partner tedavisi koşuldur.

Sakal bölgesi siğillerinda yayılma oradı daha yüksek

Siğiller; eller, ayaklar ve yüz bölgesinde sık görülmekle birlikte bedenin her yerine yerleşebilir. Verruca vulgaris dediğimiz yaygın siğiller, ayak tabanına yerleşen siğiller, düz siğiller ve genital siğiller sık karşılaşılan siğil çeşitleridir. Yaygın siğiller ellerde parmak etrafında en sık görülür. Tek tırnak etrafını tutabildikleri üzere, koparma sonrası tüm tırnak etraflarına de yayılabilir. Erkeklerde sakal bölgesi, bayanlarda bacak bölgesi siğillerin sık görüldüğü öteki alanlardır. Bu bölgelerde bulunan siğillerin yayılma ihtimali çok yüksektir. Ayak tabanına yerleşen siğiller çoklukla deri yüzeyinden aşağıya yanlışsız iner. Bu sebepten baskıya neden olup, ağrı yapar ve nasırla çok karıştırılır. Sayının birden fazla olması daha çok siğil düşündürücüdür.

Gidişatını kestirim etmek mümkün değil

Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Okan, “Siğillerin nasıl seyir göstereceğini iddia etmek mümkün değildir. Bazen yıllarca sabit kalabileceği üzere, bazen çok kısa müddette artma gösterebilir. Siğillerin tedavi edilmesi kıymetlidir. Tedavi edilmediği vakit virüs yayılır ve tedavi etmek güçleşir” diyerek tedavide geç kalınmaması için uyarıyor.

Tedavinin zorluk süreci

Siğiller, çeşitli formda tedavi edilmektedir. Seçilecek tedavi metodu hastanın yaşına, siğilin yerleştiği bölgeye ve hastanın kozmetik beklentilerine nazaran değişir. Siğillerin tedavisi zordur ve vakit alıcıdır. Tedavi formüllerinden hiçbirinin de yüzde yüz garantisi yoktur. Harici uygulanan ilaçlar, kriyoterapi, elektrokoterizasyon ve lazer usulü ile siğiller tedavi edilir. Birtakım durumlarda siğiller tedavisiz resen geçebilir. Bilhassa çocuk hastalarda, tedavinin güç olduğu durumlarda, yayılma görülmüyorsa belli müddet tedavisiz beklenebilir. Harici uygulanan ilaçlar; ya deriyi eriterek ya da bağışıklık sistemi üzerine tesir ederek siğilin ölmesini sağlar. Deriyi incelten ilaç kullanıldığında; sağlıklı derinin ilaçtan korunması, her uygulama öncesinde lezyonun enfekte olmamasına dikkat edilmesi ve meyyit derinin aralıklı olarak uzaklaştırılması değerlidir. Bağışıklık sistemi üzerine tesirli ilaçlar, bağışıklığı güçlendirerek siğilin tedavisine yardımcı olur.

Nitrojen deriye sıkılır

Deriye sıvı nitrojen sıkılarak yapılan bir tedavi metodu olan krioterapi siğil tedavisinde sık tercih edilen bir usuldür. Çok soğuk olan sıvı nitrojen ile deri üzerindeki istenilmeyen doku dondurularak öldürülür. Muhakkak aralıklarla tekrarlanması gerekir. Uygulamanın yapıldığı alanda kabuklanma ya da su toplanması görülür. Birkaç seans gerekebilir. Tedavi sonrası yaraya antibiyotikli pomat kullanılması önerilir. Anestezi gerektirmeyen bir süreçtir. Kozmetik sonuçları uygundur. Çalışma hayatında zorluğa neden olmaz. Koterizasyon sürecinde, elektrik akımıyla siğiller yakılarak deriden uzaklaştırılır. Anestezi altında yapılan bir süreçtir. Siğilli olan deri çıkartıldığından, oluşacak açık yara bakımı değerlidir. İz kalma ihtimali vardır. Lazer usulü, siğil tedavisinde uygulanan bir başka prosedürdür. Öteki tedavi prosedürlerine nazaran daha değerlidir ve tekrarlama riski başka formüllerden üstün değildir.

Tedaviden sonra birinci 6 ay kıymetli

Siğillerin tekrar çıkıp çıkmayacağı ve nerede tekrarlayacağı evvelden bilinemez. Tekrarlama riskleri vardır. En sık tekrarlama riski birinci 6 aylık sürededir. Bu müddette hastaların takip edilmeleri kıymetlidir. Tedavi, yalnızca görünen siğilleri ortadan kaldırmaktadır. Lakin hücrelerin içine yerleşen, görünmeyen virüsler de bulunmaktadır. Genelde tekrarlama cilt altında görünmeyen siğillerden ötürü olur. Tedavi sonrası kişinin ömür biçimine dikkat etmesi, hastalığın tekrarlamasını geciktirmede değerlidir.

Siğili olan kişi ağda, manikür üzere şeyler yaptırmamalı

“Siğillerin bulaşmaması için kimi tedbirlere dikkat etmek gerekir” diyen Okan, bu tedbirleri sıraladı: “Çıplak ayakla yerlere basılmamalıdır. Havuz, sauna, plaj ve hamam üzere ortak kullanım alanlarında terliksiz dolaşılmamalıdır. Diğerlerinin terlikleri giyilmemelidir. Diğerleriyle ortak eşya kullanılmamalıdır. Yüz siğilleri olan şahıslar tıraşa dikkat etmelidir. Bacaklarında siğil olan bayanlar ağda yaptırmamalıdır. Ellerinde, ayaklarında siğili bulunan şahıslar manikürden, pedikürden kaçınmalıdır. El siğilleri tokalaşma yoluyla yayılabileceğinden dikkatli davranmalıdır. Genital siğiller açısından HPV aşısı esirgeyici özellik taşımaktadır.”

deri,bağışıklık,önemli,hasta,tedavi,Uzman

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.