Kar yağdı, İstanbul hallerinde fiyatlar uçtu

Son bir haftadır yurt genelinde tesirli olan kar yağışı, İstanbul’da zerzevat fiyatlarında yüzde 20 ile 50 oranında artışa yol açtı. Ağır yağış …

28.01.2022
Kar yağdı, İstanbul hallerinde fiyatlar uçtu

Son bir haftadır yurt genelinde tesirli olan kar yağışı, İstanbul’da zerzevat fiyatlarında yüzde 20 ile 50 oranında artışa yol açtı. Ağır yağış kaynaklı kapanan yolların tedarik sorunu yaşattığını kaydeden Türkiye Halciler Federasyonu Lider Yardımcısı ve İs…

Son bir haftadır yurt genelinde tesirli olan kar yağışı, İstanbul’da zerzevat fiyatlarında yüzde 20 ile 50 oranında artışa yol açtı. Ağır yağış kaynaklı kapanan yolların tedarik sorunu yaşattığını kaydeden Türkiye Halciler Federasyonu Lider Yardımcısı ve İstanbul HALDER Lider Yardımcısı Sedat Recep Toktürk, İstanbul’da bulunan Bayrampaşa ve Ataşehir’deki iki toptancı halinde eser arzının yüzde 40 düştüğünü söyledi.

Dünya gazetesinden Mehmet Hanifi Gülel’in haberine nazaran; Eser arzının ulaşım faktörünün bununla birlikte ayrıyeten üretimle de ilgili olduğunu belirten Toktürk, “Şu anda Antalya bölgesinde son birkaç gündür hava koşullarından ötürü sera üretimi hayli düştü. Kış ayı olması, seraların gereğince ısıtılmaması ve güneş ışığının olmamasından ötürü üretim arzında önemli bir düşüş var. İddiama nazaran randımanda yüzde 50 oranında bir azalma var. Mevsimsel olarak da sera dışında zerzevat üretimi yapılmıyor” dedi.

HANGİ ESERLERE ARTIRIM GELECEK?

Seralarda randıman düşüşünün çoklukla bu aylarda yaşandığını belirten Toktürk, nakliye ve lojistik manada da süreksiz bir düşünce yaşandığını aktardı. Kelam Geli̇mi̇ Edi̇len durumun fiyatları tahminen kısa vadede etkileyebileceğini lakin genel manada çok fazla değiştirmeyeceğine vurgu yapan Toktürk, “Domates, patlıcan, kabak, biber, dolma biber üzere eserlerde fiyatlar önümüzdeki günlerde çok etkilenmeyecek. Bunun dışında toprak eserleri olan ıspanak, karnabahar, pırasa, semiz oto, kereviz ve havuç fiyatlarında da önemli bir değişiklik beklenmiyor” diye konuştu.

20 MART’A KADAR ÜRETİMDE ARTIŞ BEKLENMİYOR

Birtakım zerzevat eserlerinin fiyatlarında yüzde 20 ile 50 ortasında artış olduğunu tabir eden Toktürk, elma, armut, ayva üzere soğuk depolarda olan eserlerde ise fiyat artışının olmadığını iletti.

Dönemlik denilen örtü altı eserlerde artış yaşandığını açıklayan Toktürk, “Ayrıca pazarlar hava kaidelerinden ötürü tam randımanlı kurulmuyor. Beşerler soğuk havadan ötürü alışverişten kaçınıyor ve pazarlarda alışverişi düşürüyor. Halk daha çok mahallede bulunan market ve manavlardan alışveriş yapıyor” halinde konuştu. Toktürk, şöyle devam etti; “Bazı eserler şu ana kadar fiyatta istikrarı korudu lakin fasulye üzere kimi eserlerde fiyat artışı yaşanıyor. Şubat ayından Mart’ın 20’sine kadar sera eserleri üretiminde çok büyük bir rahatlama olmayacak.”

İSTANBUL’DA HALDE FİYATLAR AÇIKLANMADI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hal Müdürlüğü tarafından her gün açıklanan meyve ve zerzevat eserlerin fiyatı 25 ve 26 Ocak tarihlerinde açıklanmadı. Kelam Geli̇mi̇ Edi̇len tarihlerde kar yağışının tesirli olması ve hallere gelmesi gereken birçok aracın yollarda kalmasından ötürü gereğince eserlerin olmamasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Dün açıkladığı fiyatlara nazaran en yüksek fiyat artışı yüzde 66.6 artış ile salatalıkta (Çengelköy) meydana geldi. Patlıcan, fasulye ve kabakta yüzde 50 varan fiyat artışı yaşandığı görülüyor.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.