Sanayi çarkına uzun tatil

Tahran’ın gaz kesintisiyle beliren güç krizi için uzmanlar ‘Nedeni plansızlık’ dedi. OSB’lerde üretim yavaşladı. Fabrikalar acil tahlil beklerken …

28.01.2022
Sanayi çarkına uzun tatil

Tahran’ın gaz kesintisiyle beliren güç krizi için uzmanlar ‘Nedeni plansızlık’ dedi. OSB’lerde üretim yavaşladı. Fabrikalar acil tahlil beklerken Erdoğan “İran Cumhurbaşkanıyla görüştüm. 10-15 gün içinde gaz akışı sürecek” dedi. Vahim gelişme karşısında…

Tahran’ın gaz kesintisiyle beliren güç krizi için uzmanlar ‘Nedeni plansızlık’ dedi. OSB’lerde üretim yavaşladı. Fabrikalar acil tahlil beklerken Erdoğan “İran Cumhurbaşkanıyla görüştüm. 10-15 gün içinde gaz akışı sürecek” dedi. Vahim gelişme karşısında problemi artan endüstriciler “Tkent aydın haberlerihhütlerimiz var. Çarklar dönmezse tesiri çok ağır olur. İstihdam azalır, ülke kaybeder” bildirisi verdi.

ÖZEL BANKALAR YÜKSEK FAİZ ALIP SÖMÜRMEYE DEVAM EDİYOR

umhurbaşkanı, gaz krizinin bununla bir arada ayrıyeten öteki başlıklarda da dikkat çeken açıklamalar yaptı: Özel bankalar yüksek faizle sömürü çarkını sürdürüyor. Vatandaşlarıma sesleniyorum; diyorum ki kamu bankalarına gidin. (Doğu Akdeniz) İsrail’le her türlü adıma varız. Cumhurbaşkanı Herzog’un şubat ayında yapacağı ziyaretle iki ülke münasebetlerinde yeni bir devir başlayabilir.

SÖZLERİMİN MUHATABI SEZEN AKSU DEĞİL

Müzik kelamları üzerinden başlatılan tartışma sürecinde sert tabirler kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TV’de katıldığı programda “Sözlerimin muhatabı Sezen Aksu değil” dedi. “Sezen Aksu Türk müziğinin kıymetli bir ismi. Lisanını koparma sözünü bir kişinin şahsına değil, dini bedellere karşı hakarete dönük bir hal olarak tabir ettim” değerlendirmesinde bulundu.

ENDÜSTRİDE ŞALTERLER UZUN PERİYODİK İNECEK

Tahran’ın doğalgaz vanalarını açıp kapatmasıyla başlayan güç krizi endüstride doğalgaz ve elektrik kısıtlamasına neden olurken, üretim çarkını durdurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kesintinin 15 gün daha süreceğini açıkladı. Endüstrici ise kısıtlamanın zincirleme tesir yaratacağını ve bu molayı kaldıramayacağını belirterek ‘’Üretim sistemi kaybederse Türkiye kaybeder’’ dedi.

Endüstriye yönelik evvel doğalgaz, sonra da elektrik kesintisi kararları üretimi sekteye uğratırken kriz derinleşiyor. Uzmanlar krizin planlama yanılgısı olduğunu ve 20 yıllık problemlerin ertelendiği için aşılamadığını belirtti. Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise sorunun süreksiz olduğunu belirterek “Gecikmeyi birkaç gün içinde çözmek için gerekli teşebbüslerde bulunduk” sözlerini kullanmıştı. Lakin Cumhurbaşkanı RecepTayyip Erdoğan, Bakan’ın tersine kesintinin 15 gün daha süreceğini açıkladı.

Erdoğan, İran’dan Türkiye’ye yönelik gaz akışının 10-15 gün içinde tekrar başlayacağını Türkiye’nin İran’a borcunun olmadığını söyledi. Kısıtlamayla birlikte şalter indirmek zorunda kalan endüstrici duruma tepki gösterdi.

Üretim çarkının bu kadar uzun bir ortayı kaldıramayacapını belirten endüstrici ‘’Üretim sistemi kaybederse Türkiye kaybeder’’ dedi. Yurt içi ve yurt dışı tkent aydın haberlerihhütleri olduğunu aktaran endüstriciler daha evvel de güç kesintilerine rastlandığını lakin son yıllarda uzun müddetle devam eden kesintilerin görülmediğini, kelam gelimi edilen durumun üretim planlarına yansıdığını vurguladı.

Otomotiv, karton, ilaç üzere bir çok dal üretime orta vermek zorunda kaldı. Bölüm temsilcileri, tam kapasiteyle olmasa da üretime dönmeyi bekliyor. Kesintilerin uzaması durumunda sorunun önemli aksamalara neden olabileceğinden endişelenen endüstriciler , üretim yapamamanın ihracat da yapamamak manasına geldiğini hatırlatarak , üretimin bununla bir arada ayrıyeten ihracatta da önemli kayıplarla karşılaşılabileceği telaşlarını lisana getirdi.

Bloomberg HT’ye konuşan Medcem Çimento Genel Müdürü Murat Kahya, “Kesintilerin uzaması ve tekrarlanması durumunda kaybımız 100-200 milyon doları geçebilir, zira süreçler aksadıkça ve geciktikçe şirketlerin ödemesi gereken cezai durumlar da ortaya çıkıyor” dedi.

‘Tkent aydın haberleriHHÜTLERİMİZİ YERİNE GETİRMEZSEK ÖNEMLİ CEZALAR VAR’

Ankara’daki Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) iki tesisi olan endüstrici Ercan Şanal, sanayi bölgelerindeki doğal gaz ve elektrik kesintilerine ait, “Bizim, ihracat yaptığımız için verdiğimiz kelamları yerine getirmemiz lazım, tkent aydın haberlerihhütlerimiz var. Hali̇ Hazırda Görüleni̇n karşılığında da tkent aydın haberlerihhütlerimizi yerine getiremezsek önemli cezalar var. Bu cezalara bakarak, jeneratörde yaktığımız mazotun, yakıtın maliyetini düşünmüyoruz bile” dedi.

‘ÜRETİM SİSTEMİ KAYBEDİYORSA ÜLKE DE KAYBEDİYOR’

Anadolu Organize Sanayi Bölgesi (OSB) İdare Şurası Lideri Hüseyin Kutsi Tuncay, Başşehir Gaz’ın, doğal gaz kullanımında yüzde 60’ı geçtikleri gerekçesiyle Anadolu OSB’ye doğal gazını kesme bildiriminde bulunduğunu açıkladı. OSB’lerdeki güç kesintilerini kıymetlendiren Tuncay, “Hayati sonuçlar ortaya çıkabilir. BOTAŞ, Başşehir Gaz, ‘Gazını kesmeye geliyorum’ dediğinde, çalışan bir firmada ani gaz kesintisi o firmada hayati ne üzere sonuçlar doğurur kestirmemiz mümkün değil. İş kazalarına sebep olabilir; patlama, çatlamalara sebep olabilir” dedi. Kesintilerin, çalışanları da etkileyeceğini belirten Tuncay, “Üretim sistemi kaybediyorsa bir ülkede, ülke de kaybediyor. O üretim zincirinde istihdam edilmiş beşerler da kaybediyor. Benim işletmem bir halkaysa ve ben o yükü taşıyamıyorsam öbür halkalar da misyon yapamayacak” değerlendirmesinde bulundu.

‘ÜRETİMİN DURMASI İNFİAL VE STOKÇULUĞU KÖRÜKLER’

Bahse ait konuşan Antalya Organize Sanayi Bölgesi Lideri Ali Bahar, ‘’Sözleşmeye ve akide bağlanmış birçok siparişimiz bulunmaktadır. Firmalarımız büyük kayıp ve ziyana uğrayacaktır. Tarım, imalat ve lojistik dalı günlük dönen, günlük muhtaçlıkları olan hayati ehemmiyete sahip dallardır. Bu kesimlerin sekteye uğraması, ülke çağında büyük bir tedarik ıstırabını beraberinde getirebilir. Ayrıyeten ülkede üretimin durması toplumda infiale neden olmakla birlikte stokçuluğu da körükleyebilir. Unutulmamalıdır ki bu tip belirsizlikler enflasyonda telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir’’ dedi.

GÜÇ KESİNTİSİ SONRASI ÇALIŞANLAR FİYATSIZ MÜSAADEYE ÇIKARILIYOR

Petrol-İş Sendikası Bilecik Durden Plastik Fabrikası İş Yeri Baştemsilcisi Taner Özker, endüstriye yönelik güç kesintisi nedeniyle mecburî fiyatsız izine çıkartılmakla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Özker, “Biz emekçiler olarak fiyatsız müsaadeye, türlü türlü yaptırımlara maruz kalıyoruz. Çalışanlar şu anda soğuk ve çalışma ortamına uygun olmayan ortamlarda çalışmaya zorlanmaları devam ediyor. Şu anda 208 arkadaşımız bu biçimde müsaadeye çıkartıldı. Şu anda yıllık müsaadelerini kullanıyorlar arkadaşlarımız mecbur olarak. Bu durum tarafımızdan hiçbir formda tasvip edilmiyor ancak mkent aydın haberlerilesef kanun çerçevelerinde yaptırım oluyor. Devlet bünyesinde çalışan arkadaşlar idari müsaadeli sayılıyor ancak biz özel dalda çalışan varsa yıllık izinlerimizden kullanılıyor yoksa kendi başına ne yaparsan yap” dedi. Endüstriye yönelik uygulanan güç kesintileri emekçi ve patronu olumsuz etkiliyor. Durden Plastik Fabrikası İş Yeri Baştemsilcisi Taner Özker şu an için OSB’lerde uygulanan doğalgaz ve elektrik kesintisinin bu biçimde devam ederse konutlara de yansıyabileceğini söyledi.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.