Şi-Biden çevrimiçi zirvede görüştü

Çin Devlet Lideri Şi ile ABD Lideri Biden çevrim içi tepede bir ortaya geldi. Pekin idaresinden yapılan açıklamada, “Liderlerin görüşmede Çin-ABD …

16.11.2021
Şi-Biden çevrimiçi zirvede görüştü

Çin Devlet Lideri Şi ile ABD Lideri Biden çevrim içi tepede bir ortaya geldi. Pekin idaresinden yapılan açıklamada, “Liderlerin görüşmede Çin-ABD münasebetlerinin geleceği ve ortak kaygı kaynağı olan stratejik problemler hakkında görüş alışverişinde…

Çin Devlet Lideri Şi Cinping ile ABD Lideri Joe Biden heyetleriyle birlikte çevrim içi görüşmede bir ortaya geldi.

Biden’ın Ocak’ta vazifeye gelmesinden bu yana iki defa telefonda görüşen başkanlar, görüntü konferans yoluyla birinci defa buluştu.

Görüşmede iki başkan dünyanın en güçlü iki iktisadının önderleri olarak iki ülke ortasında çatışma çıkmaması konusunda tüm dünyaya karşı kendilerini sorumlu hissettiklerini belirttiler.

Biden, “Bana o denli geliyor ki, ABD ve Çin’in başkanları olarak bizim sorumluluğumuz ülkelerimiz ortasındaki rekabetin, şuurlu ya da bilinçsiz biçimde çatışmaya evrilmemesi.”

Biden’a “eski bir arkadaş” olarak hitap eden Şi, iki tarafın da karşılaştıkları sıkıntıların tahlilinde ortalarındaki irtibat ve işbirliğini artırmak için çabalaması gerektiğini söyledi.

Mütercim aracılığıyla konuşmasını gerçekleştiren Şi, “Dünyanın en büyük iki iktisadı ve BM Güvenlik Kurulu’nun daimi üyeleri olarak Çin ve ABD’nin ortalarındaki irtibat ve işbirliğini artırması gerekiyor” dedi.

Biden, insan hakları ve Hint-Pasifik bölgesinde öbür problemler da dahil olmak üzere telaşların odağındaki hususları gündeme getireceği taahhüdünde bulundu ve Xi’ye “biz birbirimize karşı hiçbir vakit o kadar da resmi olmadık” dedi.

Görüşmeye heyetler de katıldı

Görüşmeye Çin tarafında Devlet Lideri Şi’nin yanı sıra Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Ofisi üyesi ve Genel Ofisi Yöneticisi Ding Şueşiang, ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Ofisi üyesi ve Dış Alakalar Ofisi Yöneticisi Yang Cieçı, Çin Devlet Kurulu üyesi ve Dışişleri Bakanı Vang Yi, Başbakan Yardımcısı Liu Hı ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Şie Fıng katıldı.

ABD tarafında ise Biden dışında Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Hazine Bakanı Janet Yellen’ın olduğu yetkililer yer aldı.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.