‘Hedefimiz 2022 sonunda 10 ülkede 10 ofis’

‘Hedefimiz 2022 sonunda 10 ülkede 10 ofis’ Birleşik Ödeme Para Transferi Kıdemli Yöneticisi Oğuzhan Akın, büyüme amaçları bakımından önümüzdeki …

16.11.2021
‘Hedefimiz 2022 sonunda 10 ülkede 10 ofis’

‘Hedefimiz 2022 sonunda 10 ülkede 10 ofis’

Birleşik Ödeme Para Transferi Kıdemli Yöneticisi Oğuzhan Akın, büyüme amaçları bakımından önümüzdeki devirde önceliklerinin milletlerarası arena olduğunu söyledi. Akın, TransferGo Bölgesel Büyüme Yöneticisi Senem Ergüvenoğlu ile Bloomberg HT televizyonunda katıldığı Finansal Teknoloji programında, Birleşik Ödeme’nin Azerbaycan ofisimini açtığını, Azerbaycan Merkez Bankası’ndan gerekli müsaadeleri alarak ve inovatif tahliller üzerinde çalışmaya başladığını belirtti. Birebir biçimde Romanya’da da takım kurduklarını ve merkez bankasından lisans çıkmasını beklediklerini vurgulayan Akın, “Bölgesel olarak öbür ülkelerdeki çalışmalarımız devam ediyor. 2022 yılı sonunda 10 ülkede 10 ofis amacımız bulunuyor. Bunun yanı sıra hem açık bankacılık hem de FAST sistemi ile süreç sayımızı önümüzdeki periyotta katlamayı düşünüyoruz. Bölgesel ofislerimiz ile de hem bulundukları lokal marketlerde hem de bölgesel de iş ortağı sayımızı arttırarak para transferinde Payports dikeyi olarak hub olmak ve hizmetlerimizi küresele taşımayı planlamaktayız” diye konuştu. 2021 yılı için 20 Milyar TL yıllık süreç hacmi ve 10 Milyon kullanıcıya hizmet vermeyi hedefleyerek yola çıkmıştıklarını belirten Akın, şuan geldikleri noktada bu maksada çok yaklaştıklarını ve yıl sonu itibariyle bu gaye tutturacakların tabir etti.

‘Para transferi konusunda başkan şirket pozisyonuna geldik’

Fintech as a service stratejisyle ödeme sistemlerinin bütün alanlarında hizmet verdiklerini kaydeden Akın, son beş yıldır Türkiye’de para transferi ve ödeme altyapısı hizmetleri ile bölgesel fintech oyuncusu olma maksadıyla hizmet verdiklerini vurguladı. 2020 yılı prestijiyle TransferGo üzere para transferinde değerli bir isme Türkiye partneri olarak hizmet vermeye başladıklarını kaydeden Akın, “Türkiye’de para transferi konusunda başkan şirket pozisyonuna geldik. Başladığımız noktadan bugün geldiğimiz noktaya bakarsak ödeme altyapımızı dünya standartına ulaştırmada büyük yol aldık diyebiliriz. Şuanda milletlerarası iş ortaklarımız sistemlerimize verdiği ödeme buyruklarını neredeyse ortalama olarak 1 dakikanın altında gerçekleştirebiliyor. Fintech ekosisteminde rakiplerimizden ayrıştığımız kısım öncelikle para transferinde hub olmak istememiz ve güçlü iştirak yapımız ile verdiğimiz hizmeti her geçen gün daha kaliteli hale getirmeye devam etmemizdir. Şirket olarak eserlerimizi dikey idare sistemiyle yönetmekteyiz. Payports dediğimiz dikeyimiz ile stratejik olarak para transferine odaklı eserimizde öne çıkmak ve daima geliştirmeye çalışmaktayız. Platform sağlayıcı konseptimiz ile lisansımız kapsamında para transferi, kartlar, kiosk tahlilleri ve dijital cüzdan üzere birden fazla dikeyde hizmet vermekte ve dalda ayrışmaktayız. Şuanda baktığımızda hem küresel fintechlere ,lokal büyük şirketlere ve bankalara ödeme altyapısı hizmeti sunmaktayız. Bunlardan en önemli Nöbetçi Transfer eserimiz mesai saatleri sonrasında para transfer tahlili olarak bankalarda hizmet vermeye devam etmektedir. Bu eserimiz ile inovatif tahliller sunarak ayrıştığımızı belirtebiliriz” dedi.

‘164’ten fazla ülkeye para transferi hizmeti veriyoruz’

TransferGo Bölgesel Büyüme Yöneticisi Senem Ergüvenoğlu ise 2020 yılında toplamda küresel para transferi bölümünün 700 milyar dolar ile kapandığını ve pandemide mobiletenin azalmasından ötürü para transferleri bölümünün küçüldüğünü belirtti. Dijital kanalların varlığı sayesinde bu dönmede küçülmenin beklenenden çok daha az gerçekleştiğinin altını çizen Ergüvenoğlu, dijitalleşme ile bir arada sürat ve maliyet avantajının da arttığının altını çizdi. TransferGo’nun 3 milyonu aşkın kullanıcıya ve 164’den fazla ülkeye para transferi hizmeti sağladığını belirten Ergüvenoğlu, “Globalde Mastercard ve Visa, Türkiye’de ise Birleşik Ödeme ile işbirliği yapıyoruz. Müşterilerimize 7/24 anında para transferi hizmeti veriyoruz” dedi. 2018 yılında Türkiye’ye giriş yaptıklarını ve o tarihte Avrupa’dan Türkiye’ye para transferi hizmetine başladıklarını kaydeden Ergüveoğlu, “2020 yılında ise Birleşik Ödeme işbirliği ile Türkiye’den para transferlerini başlatmış olduk. Bu işbiliği ile hem Türkiye’ye olan para transferi hem de Türkiye’de yurtdışına para transferlerini hayata geçirmiş olduk. Bu manada hem altyapı hem de operasyon takviyesi Birleşik Ödeme tarafından sağlanıyor” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.