Küresel piyasalarda Şi-Biden fiyatlaması

Yuan, ABD Lideri Joe Biden ve Çinli önder Şi Jinping’in çevrimiçi görüşmesinden sonra ABD ile Çin ortasındaki tansiyonun düşeceğine dair …

16.11.2021
Küresel piyasalarda Şi-Biden fiyatlaması

Yuan, ABD Lideri Joe Biden ve Çinli önder Şi Jinping’in çevrimiçi görüşmesinden sonra ABD ile Çin ortasındaki tansiyonun düşeceğine dair beklentilerle dolar karşısında 2018’den bu yana en yüksek düzeye ulaştı. Asya’da borsalar salı günü yükseldi.

Asya’da Borsalar salı günü yükselirken, yatırımcıların ABD Lideri Joe Biden ve Çinli önder Şi Jinping’in çevrimiçi görüşmesinden çıkan sonuçlara odaklanmasıyla yuan tırmandı.

MSCI Asya-Pasifik endeksi arka arda dördüncü seansta da yükseliş kaydederken Avrupa ve ABD’de vadeli piyasalar S&P 500 ve Nasdaq’ın günü yatay kapatmasıyla dalgalandı. Yuan ABD ile Çin ortasındaki tansiyonun düşeceğine dair beklentilerle dolar karşısında 2018’den bu yana en yüksek düzeye ulaştı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, 1.173 düzeyini görerek son bir yılın tepesini ulaştıktan sonra hafif gerileyerek salı günü 1.171 düzeyinde bulunuyor. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi ise yüzde 1,59 düzeyinde.

Altın fiyatları, Çin’de ekonomik dataların iktisatta istikrara işaret etmesi ve yaklaşan Avrupa enflasyon verisi öncesinde 1.865 dolar civarında bulunuyor. Gram altın ise Dolar/TL ’nin rekor tazelemesi ve global altın fiyatlarındaki yüksek düzeylerle 600 TL’nin üzerinde bulunuyor.

Biden-Şi görüşmesinde öne çıkanlar

Biden, görüşmenişn başlangıcında “İyimser ve açık bir görüşme olmasını bekliyorum” derken iki ülke ortasındaki rekabetin rastgele bir çatışmaya dönüşmemesi için sorumluluğu bulunduğunu söyledi.

Şi, Biden’a ‘eski dostum’ diye seslenerek konuşmasına başladı ve ABD ile Çin ortasındaki irtibat ve işbirliğinin artması gerektiğini söyledi. “ABD ve Çin birbirine hürmet duymalı, barış içinde olmalı ve kazan-kazan işbirliklerine odaklanmalı” diyen Şi, ABD-Çin bağlantılarını müspet bir istikamete götürmek için çabalayacaklarını söyledi.

Fed’e Süratli Tapering Davetleri

ABD’de yıllık tüketici enflasyon artışının 30 yılın tepesine çıkması “hızlı tapering” seslerinin yükselmesine yol açıyor. Başta eski Fed üyeleri olmak üzere bir küme ekonomist, ABD Merkez Bankası’nın şimdi iki hafta evvel açıkladığı varlık alım azaltımı takvimini hızlandırmasını talep ediyor.

Eski New York Fed Lideri Bill Dudley Fed’in taperingde hızlanması gerektiğini söylerken “Bunu yapmak problemli olabilir. Fed bir yandan da yeni bir taper paniği yaratmak istemiyor” değerlendirmesini yaptı.

Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers ise pazartesi günü gerçekleştirdiği Twitter paylaşımında “Fed iktisattaki çok ısınmanın öncelikli risk olduğuna dair işaret vermeli ve varlık alım azaltımını hızlandımalı.

Konut bölümündeki ısınmaya bakılırsa ipotek teminatlı menkul değer alımına derhal son vermeli” dedi. Eski Richmond Fed Lideri Jeffrey Lacker ise Fed’in büyük bir siyaset kusuru yolunda ilerlediğini öne sürerek “Fed gelecek yılın birinci yarısında faiz artırmalı” yorumunu yaptı.

Fed içinden de emsal davetler duyulmuştu. St. Louis Fed Lideri James Bullard geçtiğimiz hafta Fox Business’e verdiği röportajda şahin olma yolunda kıymetli işler yaptıklarını, daha fazlasını yapabileceklerini lakin bunun gelecek datalara bağlı olduğunu vurgulamıştı.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.