Şemsi Kopuz: Enerji kısıtlaması gıda enflasyonuna neden olabilir

Elektrik ve doğalgaz sistem istikrarının korunması maksadıyla yüksek tüketimi olan sanayi tesislerinde doğalgaz tüketiminde kısıtlamalar …

25.01.2022
Şemsi Kopuz: Enerji kısıtlaması gıda enflasyonuna neden olabilir

Elektrik ve doğalgaz sistem istikrarının korunması maksadıyla yüksek tüketimi olan sanayi tesislerinde doğalgaz tüketiminde kısıtlamalar yapılacağı duyurulmuştu. Güç kesiminde yaşanan doğalgaz ve elektrik kesintileri ise endüstriyi zora soktu. Besin kesimin…

Elektrik ve doğalgaz sistem istikrarının korunması emeliyle yüksek tüketimi olan sanayi tesislerinde doğalgaz tüketiminde kısıtlamalar yapılacağı duyurulmuştu. Güç dalında yaşanan doğalgaz ve elektrik kesintileri ise endüstriyi zora soktu. Besin bölümünden de mevzuyla ilgili birçok açıklama geldi, besin tedarik zincirinin, besin teminatının ve ihracatın aksamaması için besin dalının bu kesintilerden muaf tutulması istendi.

gıdahattı.com‘un haberine nazaran; Şekerli Mamul Sanayicileri Derneği (ŞEMAD) Lideri Şemsi Kopuz, BloombergHT’de yayınlanan Günden Kalanlar programına katılarak sunucu Açıl Sezen’in sorularını yanıtladı.

“GIDA VE İÇECEK, EN STRATEJİK SEKTÖR”

Besin ve içecek kesiminin en stratejik bölüm olduğunu söyleyen Kopuz şunları söyledi:

“Pandemi şartlarında bile tedarik zincirini kırmamak için ağır bir gayret sarf ettik. Bunun için birçok kamu organı ile koordineli dahil olduk. Raflarda eserlerimizin her vakit bulunur olmasını sağladık.

Güç ise bu dalın vazgeçilmezi. Tarladan sofraya, besin tedarik zincirinin her evresinde güç kullanımı mecburidir. En ufak bir odunda dahi halkın sıhhatini tehdit eden sonuçlar kelam gelimi edilen olur. Bu nedenle devlet gerekli planlamayı yapmalı, besin ve içecek kesimine güç muafiyeti manasında müspet bir ayrımcılık yapılmalıdır.

Şekerli Mamul Sanayicileri Derneği ve Türkiye Besin ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu ile ona bağlı dernekler, bu mevzuyla ilgili Bakanlıklarla birçok temasta bulundu. Sonuçta, et eserleri, işlenmiş etlerde ve süt eserlerinde aşikâr bir muafiyet kelamı aldık.

“ENERJİ KISITLAMASI, TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN BESİN KAYIPLARINA YOL AÇACAK”

Lakin bu kâfi değil. Bizim bitkisel, tahıla dayalı eserlerimiz de var. Bu eserlerin tarladan sofraya gelişinde depolanması, koruması, taşınması ve işlenerek tüketime hazır gelmesinde tüm etaplarda güce gereksinim duyulmaktadır. Kelam Geli̇mi̇ Edi̇len süreçlerde muhtemel bir güç kısıtlaması, tamiri ve telafisi mümkün olmayan besin kayıplarını beraberinde getirecektir.

Eserler fabrikalarda işlenirken mayalama, soğutma, ısıtma üzere birçok zarurî basamaktan geçer. Hali̇ Hazırda Görüleni̇n bir tanesi sekteye uğrasa bile, bu durum tedarik zincirinde tehlikeye neden olur. Ayrıyeten şu farkındalığı oluşturmak istiyorum.

“GIDA ENFLASYONUNA NEDEN OLABİLİR”

Bu güç kısıtlamasının Şubat ayında da devam edeceği söyleniyor. Ramazan ayı da yaklaşıyor. Şayet besin dalı güç kısıtlaması konusunda muaf tutulmazsa, besin enflasyonu da üst istikametli tetiklenebilir. Talebin çoğaldığı bir devirde arz kâfi olmazsa, besin fiyatları artacaktır.

Bu manada Güç Bakanımıza, Tarım Bakanlığımıza ve BOTAŞ’a ilgili yazılarımızı yazdık, görüşmelerimizi başlattık. Sizler kanalıyla da kamuoyu ile hassaslık sağlamak istiyoruz.

Pandemi şartları, besin tedarik zinciri ve sürdürülebilirlik açısından ne kadar kıymetliyse, bugünkü güç muafiyetinde besin ve içecek kesimine muafiyet tanınması da birebir kıymettedir.”

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.