Seçim hazırlıkları yavaş yavaş tamamlanıyor! YSK, hangi ilden kaç vekil çıkacağını açıkladı

Seçime kısa müddet kala Yüksek Seçim Konseyi, hangi vilayetten kaç milletvekilinin çıkacağını Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna nazaran; 18’den …

05.04.2022
Seçim hazırlıkları yavaş yavaş tamamlanıyor! YSK, hangi ilden kaç vekil çıkacağını açıkladı

Seçime kısa müddet kala Yüksek Seçim Konseyi, hangi vilayetten kaç milletvekilinin çıkacağını Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna nazaran; 18’den fazla milletvekili çıkaracak vilayetlerden İstanbul 3, Ankara 3, Bursa 2 ve İzmir 2 seçim bölgesine bölündü. Ayrıyeten İstanbul 98, Ankara 36, İzmir 28, Bursa 20 ve Antalya 17 vekil çıkaracak.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken Yüksek Seçim Heyeti (YSK), vilayetlerin kaç milletvekili çıkaracağını Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

4 VİLAYET 2’DEN FAZLA SEÇİM BÖLGESİNE AYRILDI

YSK, TÜİK bilgilerinden hareketle vilayetlerin milletvekili sayılarını yine belirledi. Buna nazaran; İstanbul 98, Ankara 36, İzmir 28, Bursa 20 ve Antalya 17 vekil çıkaracak. 18’den fazla milletvekili çıkaracak vilayetlerden İstanbul 3, Ankara 3, İzmir 2 ve Bursa 2 seçim bölgesine ayrıldı. Eskişehir ve Muş’un milletvekili sayısı 1 azalırken İstanbul 1’inci bölge ve Bayburt’un vekil sayıları 1’er tane arttı.

İSTANBUL’UN KONTENJANI 1 ARTTI

7 milletvekili ile temsil edilen Eskişehir’in milletvekili sayısı 6’ya indi. 4 milletvekili ile temsil edilen Muş ise 3’e düştü. İstanbul’un 97 olan milletvekili sayısı 98’e, Bayburt ise 1’den 2’ye yükseldi.

Milletvekili,İstanbul ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Spor sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.