Sadakataşı Derneği TİKA iş birliğiyle Lübnan’da Kur’an eğitim merkezi açtı

Sadakataşı Derneği, Lübnan’ın Suriye hududundaki Arsal kasabasında 140 aileye kışlık besin ve battaniye yardımında bulunurken, Türk İşbirliği ve …

06.02.2022
Sadakataşı Derneği TİKA iş birliğiyle Lübnan’da Kur’an eğitim merkezi açtı

Sadakataşı Derneği, Lübnan’ın Suriye hududundaki Arsal kasabasında 140 aileye kışlık besin ve battaniye yardımında bulunurken, Türk İşbirliği ve Uyum Ajansı Başkanlığı (TİKA) iş birliğiyle de bir Kur’an eğitim merkezi açtı.

Sadakataşı Derneği, Lübnan‘ın Suriye hududundaki Arsal kasabasında 140 aileye kışlık besin ve battaniye yardımında bulunurken, Türk İşbirliği ve Uyum Ajansı Başkanlığı ( Tika ) iş birliğiyle de bir Kur’an eğitim merkezi açtı.

Sadakataşı Derneği Genel Lideri Kemal Özdal beraberindeki heyetle, Lübnan‘ın Suriye hududundaki Hermel vilayetine bağlı Arsal kasabasında bir dizi yardım fkent aydın haberleriliyetlerinde bulundu.

Özdal, kent aydın haberleri muhabirine yaptığı açıklamada, ” Lübnan‘daki yardım fkent aydın haberleriliyetlerimiz kapsamında Suriye hududuna epeyce yakın bir noktada, binlerce Suriyeli sığınmacının barındığı Arsal kasabasındayız. 126 noktada yaklaşık 60 bin mülteci yaşıyor.” dedi.

Suriye savaşının yükünü sırtlayan Arsal’da 140 aileye yardım

Özdal, Suriye savaşının ağır yükünü sırtlayan mültecilere konut sahipliği yapan Arsallı 70 aileye ve tekrar kamplarda kalan Suriyeli Türkmen 70 aileye besin ve kışlık yardım ulaştırdıklarını kaydetti.

Öte yandan Almanya’nın başşehri Berlin’den gelen Türk hayırsever Recep Koçulu, Sadakataşı Derneği aracılığıyla Arsal’da bir Kur’an eğitim merkezi yaptırdı.

Kur’an eğitim merkezine, 2017’de kaybettiği eşinin isminin verildiğini aktaran Koçulu, “Sadakataşı ile yaptığımız istişareden sonra Arsal’da Kur’an kursu eğitim merkezi inşasına karar verdim. Tek istirhamım eşimin ismine inşa edilen bu merkezde onun için hayır duasının okunmasıdır.” dedi.

Eğitim merkezinin tefrişatını TİKA yaptı

Koçulu tarafından yaptırılan Salrehberaydin.com Hatun Eğitim Merkezi’nin tüm iç tefrişatını ise TİKA üstlendi.

TİKA Lübnan Koordinatörü Orhan Aydın, şunları kaydetti:

“Kur’an-ı Kerim dershanesinin donatımı TİKA tarafından sağlandı. Dershanede 5 sınıf, öğrenciler ve aileler için bir bekleme salonu, mutfak ve tuvaletler yer alıyor. TİKA tarafından hayata geçirilen proje ile merkeze öğrenci ve öğretmen masa ve sandalyeleri, yazı tahtaları, halı ve dolapların bununla birlikte ayrıyeten masaüstü bilgisayarlar, projeksiyon crehberaydin.comzı, modem, yazıcı, ocak, mikrodalga fırın, buzdolabı ve klimalar temin edildi.”

kent aydın haberleri / İdiris Okuduci – Aktüel

Suriyeli, Lübnan, Suriye, TİKA, Şimdiki, Haber

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.