Doç. Dr. Hande Özdinler ölü beyin hücresini yeniden canlandırmayı başardı

Yaptığı çalışmayla en uygun buluş yapan 10 bilim insanından biri olmayı başaran Doç. Dr. Hande Özdinler, beyindeki meyyit hücreleri yine …

06.02.2022
Doç. Dr. Hande Özdinler ölü beyin hücresini yeniden canlandırmayı başardı

Yaptığı çalışmayla en uygun buluş yapan 10 bilim insanından biri olmayı başaran Doç. Dr. Hande Özdinler, beyindeki meyyit hücreleri yine canlandırdı. Doç. Dr. Özdinler’i bu noktaya getiren kişi genç yaşta kaybettiği kardeşi oldu.Özdinler, “Kardeşim ansızın b…

Yaptığı çalışmayla en düzgün buluş yapan 10 bilim insanından biri olmayı başaran Doç. Dr. Hande Özdinler, beyindeki meyyit hücreleri yine canlandırdı. Doç. Dr. Özdinler’i bu noktaya getiren kişi genç yaşta kaybettiği kardeşi oldu.

Özdinler, “Kardeşim ansızın beyin kanaması geçirdi, ailecek perişan olduk. Beyin konusunda çok az şey biliyordum. ABD’ye doktora için gittim ama kardeşim vefat etmeseydi tahminen bitki biyoteknolojisi okuyacaktım. Doktoramın üçüncü yılı olmasına karşın bütün kolumu değiştirip hudut bilimlerine yöneldim” dedi.

ÖMER TUNÇ ÖZDİNLER GENÇ YAŞTA HAYATINI KAYBETTİ

Doç. Dr. Hande Özdinler, 1996 yılında o vakitler Hoş Sanatlar Fakültesi öğrencisi olan kardeşi Ömer Tunç Özdinler’i 23 yaşında ani bir beyin kanaması nedeniyle kaybetti. Kardeşinin vefatı üzerine nöroloji bilimine yönelen Hande Özdinler, birebir yıl ABD’ye giderek Northwestern Üniversitesi’nde çalışmaya başladı.

Bugün üniversitenin Beyin Motor Nöronları Araştırma Merkezi’nin yöneticisi olan Özdinler ve grubunun yaptığı çalışmalar sonucunda ALS hastalığına deva olacak bir kimyasal husus bulundu. Özdinler ve takımı, NU-9 isimli kimyasal unsurla ölen motor nöronları, 60 günlük bir tedavi sonrasında sağlıklı nöronlar düzeyine getirmeyi başardı. Takım, bu umut vkent aydın haberlerit eden husus üzerinde klinik deneylerin başlaması için artık ileri araştırmalara hazırlanıyor.

“ŞU AN TEDAVİSİ YOK”

Özdinler yürütülen çalışmanın ehemmiyetini şu sözlerle anlatıyor: “Üst motor nöronları hareketleri başlatmaktan ve iletmekten sorumlu. Hali̇ Hazırda Görüleni̇n hasar görmesi ALS’nin birinci evrelerinde ortaya çıkar. Üst motor nöronlarını sağlıklı hale getirmek, ALS ve öteki motor nöron hastalıkları için çok değerli. Şimdilik bu hastaların durumlarını düzeltecek rastgele bir tedavi seçeneği yok. Northwestern Üniversitesi kimya profesörü Richard B. Silverman ile yaptığımız çalışmada beyinde ölen nöronları uygunlaştıran bir kimyasal unsur bulduk. NU-9 ismini verdiğimiz bu kimyasal, hayvanlar üzerinde olumlu sonuç verdi, hem mitokondriye (hücrenin güç santralı) hem de endoplasmik retikulum (hücrenin protein üreticisi) sıhhatine kavuşmaya başladı ve böylelikle nöronlarda güzelleşme görüldü. Üst motor nöronlarında hücre gövdesi genişledi ve hudut hücrelerinin uzantısı olan delikler kaybolmaya başladı. 60 günlük bir NU-9 tedavisinden sonra hastalıklı nöronlar sağlıklı denetim nöronlarına benzemeye başladı. Klinik çalışmalara bir an evvel geçmek istiyoruz, insan üzerinde de olumlu sonuç alınıp bu unsur ilaca dönüştüğünde hedeflediğimiz üzere ALS hastalarının sıhhatlerine kavuşmaya başlayacağını düşünüyoruz.”

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.