İzlanda, 2024’den sonra balina avcılığına son veriyor

İzlanda Tarım ve Balıkçılık Bakanı Svandis Svavarsdottir, mevcut kotaların sona ermesinin akabinde 2024’ten sonra balina avcılığına müsaade …

06.02.2022
İzlanda, 2024’den sonra balina avcılığına son veriyor

İzlanda Tarım ve Balıkçılık Bakanı Svandis Svavarsdottir, mevcut kotaların sona ermesinin akabinde 2024’ten sonra balina avcılığına müsaade vermek için “ortada çok az münasebet olduğunu” söyledi.İzlanda basınına konuşan Svavarsdottir, balina avcılığının ülke e…

İzlanda Tarım ve Balıkçılık Bakanı Svandis Svavarsdottir, mevcut kotaların sona ermesinin akabinde 2024’ten sonra balina avcılığına müsaade vermek için “ortada çok az münasebet olduğunu” söyledi.

İzlanda basınına konuşan Svavarsdottir, balina avcılığının ülke iktisadına son yıllarda çok fazla katkı sağlamadığını ve son üç yıl içinde büyük balina yakalanmadığını tabir etti.

İzlanda’da avlanan balinaların kıymetli ölçüde alıcısının Japonya olduğunu ve buradan gelen talebin de her yıl düştüğünü kaydeden Svavarsdottir, ağır tartışmalar ve protestolar yüzünden ABD’deki besin tedarik zinciri “Whole Foods” şirketinin İzlandalı eserlerin pazarlamasına son verdiğini söyledi.

Japonya, 30 yıllık yasağın akabinde 2019 yılında ticari olarak balina avcılığına müsaade vermişti. Japonya, balina ticaretini 1986 yılında yasaklayan memleketler arası mutabakattan 2018 yılında ayrılmıştı.

Daha evvel balina avcılığı yasaklayan İzlanda, 2006 yılında bu yasağı kaldırdı. İzlanda’da 2006 ila 2018 tarihleri ortasında 852 yüzgeç balinanın katledildiği iddia ediliyor.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.