ABD Dışişleri Bakanı Blinken Ukraynalı mevkidaşı ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile telefon görüşmesi yaptı. İkilinin gündeminde Rusya-Ukrayna krizi …

05.02.2022
ABD Dışişleri Bakanı Blinken Ukraynalı mevkidaşı ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile telefon görüşmesi yaptı. İkilinin gündeminde Rusya-Ukrayna krizi vardı.ABD Dışişlerinden yapılan yazılı açıklamada, “Görüşmede, Rusya’nın Ukrayna sonları boyunca asker yığma…

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile telefon görüşmesi yaptı. İkilinin gündeminde Rusya-Ukrayna krizi vardı.

ABD Dışişlerinden yapılan yazılı açıklamada, “Görüşmede, Rusya’nın Ukrayna hudutları boyunca asker yığması ile Ukrayna ve ABD’nin Rusya’yı diplomasiyi sürdürmeye, güvenlik ve istikrarı sağlamaya teşvik etmek için attığı adımlar ele alındı” denildi.

Bakan Blinken’ın, Ukraynalı mevkidaşı ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile yaptığı görüşmeyi de ele aldığı belirtilen açıklamada, Blinken’ın ABD’nin Rusya ile karşılıklı güvenlik kaygılarını ele almaya hazır olduklarını, tıpkı vakitte Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz dayanağını teyit ettiği kaydedildi.

Açıklamada, Blinken’ın, tansiyonu tırmandırması durumunda Rusya’ya ağır bedeller ödeteceklerini de söz ettiği belirtildi.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.