Rusya’nın 70 milyar dolarlık planında dikkat çeken ‘Türkiye’ detayı: TL ‘devalüasyon’ riski ile karşı karşıya

Rusya, ‘dost’ ülkelerin para ünitelerinden 70 milyar dolarlık alım yapmayı kıymetlendiriyor. Husus ile ilgili yapılan bir toplantıda …

01.09.2022
Rusya’nın 70 milyar dolarlık planında dikkat çeken ‘Türkiye’ detayı: TL ‘devalüasyon’ riski ile karşı karşıya

Rusya, ‘dost’ ülkelerin para ünitelerinden 70 milyar dolarlık alım yapmayı kıymetlendiriyor. Husus ile ilgili yapılan bir toplantıda iştirakçilere sunulan raporda, yuan için muahede yapılması gerektiği belirtildi. BAE Dirhemi’nin ‘yüksek siyasi risk’, TL’ni…

Rusya, ‘dost’ ülkelerin para ünitelerinden 70 milyar dolarlık alım yapmayı pahalandırıyor. Husus ile ilgili yapılan bir toplantıda iştirakçilere sunulan raporda, yuan için mutabakat yapılması gerektiği belirtildi. BAE Dirhemi’nin ‘yüksek siyasi risk’, TL’nin ise ‘devalüasyon’ riski ile karşı karşıya olduğu belirtildi.

Bloomberg News’in haberine nazaran Rusya, rubledeki kıymet artışını yavaşlatmak için ortalarında Çin Yuanı’nın da olduğu ‘dost’ ülkelerin para ünitelerinden 70 milyar dolara varan alım planlıyor.

Konuya yakın kaynaklara dayandırılan habere nazaran, büyük kısmını Çin Yuanı’nın oluşturması öngörülen 70 milyar dolarlık alım planı 30 Ağustos’ta yapılan hükümetten üst seviye yetkililer ile Rusya MB Lideri Nabuillina’nın da katıldığı ‘stratejik’ planlama toplantısında iştirakçilerin dayanağını aldı.

‘TL’DE DEVALÜASYON, DİRHEM’DE SİYASİ RİSK VAR’

Bu toplantıda iştirakçilere sunulan ve Bloomberg’in elde ettiği raporda, ‘dost’ olarak bedellendirilen ülkelerin para ünitelerinden alım yapılmasının sorunlu olabileceği de lisana getirildi. Raporda, alınacak Çin yuanının satılması için Çin ile başka bir muahede yapılması gerektiği ve bir krizde bu muahedeyi elde etmenin çok sıkıntı olacağı savunuldu.

Alınması bedellendirilen para ünitelerinden BAE Dirhemi’nin ‘yüksek siyasi risk’ taşıdığı belirtilirken, Türk Lirası’nın da büyük devalüasyon riskleri ile karşı karşıya olduğuna işaret edildi.

ÖNERİLER ULUSAL REFAH FONU’NDA DEĞERLENDİRİLECEK

Rusya Merkez Bankası tarafından Ağustos ayında yayımlanan bir raporda, Ulusal Refah Fonu’ndaki rezervlerde pahalandırmak için Türk lirası, yuan ve rupi satın alınmasına yönelik kıymetlendirme yapıldığı bildirilmişti.

Raporda “Rusya Maliye Bakanlığı, Ulusal Refah Fonu’nun yenilenmesi ve harcamaları için dost ülkelerin (Türk lirası, yuan, rupi ve diğerleri) para ünitelerine yönelik bütçe kuralı formülüne ait bir işletim usulü uygulanması üzerine çalışıyor” tabirine yer verilmişti.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.