Bu meslekleri yapanlar yaşadı! Başvuralar bugün başladı: Geri ödemesiz 250 bin TL verilecek

KOSGEB tarafından işletmelere 250 bin liraya kadar geri ödemesiz takviye paketi verilecek. Kayıtlar bugün başladı. Son edilen taleplar ise 30 …

01.09.2022
Bu meslekleri yapanlar yaşadı! Başvuralar bugün başladı: Geri ödemesiz 250 bin TL verilecek

KOSGEB tarafından işletmelere 250 bin liraya kadar geri ödemesiz takviye paketi verilecek. Kayıtlar bugün başladı. Son edilen taleplar ise 30 Eylül’de son bulacak. Şu ana kadar 602 işletmenin ön edilen talebi kabul edildi. Sizde bu fırsatlardan yararlanabilirsiniz….

KOSGEB tarafından işletmelere 250 bin liraya kadar geri ödemesiz takviye paketi verilecek. Kayıtlar bugün başladı. Son edilen taleplar ise 30 Eylül’de son bulacak. Şu ana kadar 602 işletmenin ön edilen talebi kabul edildi. Sizde bu fırsatlardan yararlanabilirsiniz. İşte 250 bine kadar geri ödemesiz dayanak paketlerinden yararlanan meslek kümeleri…

EDİLEN TALEPLAR BUGÜN BAŞLADI

Yaşayan Kültür Mirası İşletmeler Dayanak Programı kapsamında açıklanan paket sonrası edilen taleplar başladı. Şimdiye kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 602 işletmenin ön edilen talebi kabul edildi. Bu paketten yararlanmak için KOSGEB’e başvurmanız kaide, Edilen Taleplar ise bugün başlayacak ve 30 Eylül’de son bulacak.

KABUL EDİLEN MESLEK GRUPLARI

Kabul edilen 602 işletmeler ortasında, gramofon tamircisi, ahşap işleri, bıçakçılık, bakırcılık, deri işleri ile uğraşanlar yer alıyor.

602 EDİLEN TALEP KABUL EDİLDİ

KOSGEB tarafından yürütülen program, Yaşayan Kültür Mirası İşletmeler Dayanak Programı olarak isimlendiriliyor. Şimdiye kadar 800 edilen talepdan 602 tanesi kabul edildi. Programdan yararlanmak isteyenler, 30 Eylül’e kadar KOSGEB bilgi tabanına kayıt yaptırabilecekler. Takviye programı ile bilhassa usta-çırak alakasını güçlendirme amaçlanırken, bu kapsamda yeni işçi istihdam eden işletmelere 250 bin liraya kadar geri ödemesiz dayanak sağlanacak.

HANGİ MESLEKLER BAŞVURABİLİYOR?

Ön edilen talepda 31 farklı klasik meslekten işletme bulunurken, bunlar ortasında; seramik (çömlek-çini), ahşap işleri, bıçakçılık, bakırcılık, deri işleri, çalgı yapımcılığı, dokumacılık üzere meslekler ön plana çıktı. Ayrıyeten; şapka imalatı, gramofon tamirciliği, at arabası/fayton imalatı üzere mesleklerden de edilen talep geldi. Şu ana kadar 72 vilayetten edilen talep gelirken, en fazla edilen talep İstanbul, Denizli, Gaziantep, Şanlıurfa ve Bursa vilayetlerinden geldi.

YERLİ KULLANIMA EK DESTEK

Geri ödemesiz 250 bin lira üst limitli dayanak ile kuruluş, işletme ve yetiştirme, makine ve teçhizat, tanıtım ve pazarlama başlıklarında takviye verilecek. Program ile işletme sahibinin mesleksel birikimlerini aktarması için yetiştireceği işçi için 150 bin liraya kadar takviye sağlanacak. Makine ve teçhizat masrafları için üst limiti 50 bin lira olan bir dayanak verilecek. Desteklenecek makine ve teçhizatın yeni yahut en fazla 3 yaşında olmasına bakılacak. Yerli malı makine ve teçhizatta takviye oranına yüzde 15 ek edilecek. Tanıtım ve Pazarlama Dayanağı kapsamında e-Ticaret sitelerine üyelik ve komite bedeli, dijital reklam ve tanıtım, web sayfası tasarımı ve tanıtım sineması olmak üzere toplamda 45 bin liraya kadar takviye verilecek.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.