İş insanı Cellat’tan Erzurum Ticaret Borsası seçimlerine adaylık açıklaması

Erzurumlu iş insanı Abdurrezak Cellat, Kasım ayına kadar yapılması planlanan Erzurum Ticaret Borsası seçimlerine ait gazetecilere açıklamalarda …

01.09.2022
İş insanı Cellat’tan Erzurum Ticaret Borsası seçimlerine adaylık açıklaması

Erzurumlu iş insanı Abdurrezak Cellat, Kasım ayına kadar yapılması planlanan Erzurum Ticaret Borsası seçimlerine ait gazetecilere açıklamalarda bulundu.Şehir esnafının birikmiş onlarca sorunu olduğunu belirtenKasım ayına kadar yapılması planlanan Erzu…

Erzurumlu iş insanı Abdurrezak Cellat, Kasım ayına kadar yapılması planlanan Erzurum Ticaret Borsası seçimlerine ait gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Şehir esnafının birikmiş onlarca sorunu olduğunu belirten

Kasım ayına kadar yapılması planlanan Erzurum Ticaret Borsası seçimlerinde, Erzurumlu İş İnsanı Abdurrezzak Cellat başkanlık için aday olduğunu açıkladı.
Gazetecilerle bir ortaya gelen Abdurrezzak Cellat’ın basın toplantısında, yol arkadaşları da hazır bulundu. Cellat, “ Bu problemlerin tahlili noktasında ben ve takım arkadaşlarımız, taşın altına gövdemizi koymaya hazırız.” dedi.

STK’ların çok değerli kurumlar olduğuna dikkat çeken Cellat, ”Dünyada bir ekonomik kriz var, ülkemizde de iktisat uygun değil, lakin bu krizin tesirleri Erzurum’a gelinceye kadar daha katlanıyor, büyüyor. Bizler bu tesirden esnafımız asgarî hasarla nasıl çıkar bunun için uğraş göstereceğiz.” dedi.

‘BİZ VERGİ DAİRESİ DEĞİLİZ’

Cellat’ın açıklamaları özetle şöyle:

“Ticaret Borsamızda 13 meslek gurubu var. Ve bu mesleklerde f kent aydın haberleri liyet gösteren üyelerimizin birikmiş, tahlil bekleyen problemleri var. Ben geçen periyot de aday olmuştum. Mevcut Lider Hakan Oral ve Biz o devir üyelerimize bir v kent aydın haberleri tte bulunduk. Biz vergi dairesi değiliz, seçilmemiz halinde esnafın defterlerini istemeyeceğiz dedik. Lakin lider koltuğa oturur oturmaz bu v kent aydın haberleri dini unuttu.

Esnaflarımızın defterlerini istemeye devam etti. Öte yandan Borsaya aidat borcu olan esnafımıza icralar gönderiliyor. Mecliste bunun da yanlış olduğunu söyledim. Gerekirse Borsa olarak biz esnafımıza tahsildar çıkaralım, esnafı icraya vermek yanlışsız değil diye mecliste itiraz ettim. Fakat bizim bu talebimiz karşılık görmedi. Seçilmemiz halinde buradan bir sefer daha söylüyorum, esnafın defterlerini istemeyeceğiz. Hiçbir esnafımıza icra göndermeyeceğiz.

Bizler istemesini becerebilirsek, üstesinden gelemeyeceğimiz bir iş olamaz. Bakın Erzurum’un hayvancılık manasında yirmide biri olan Ordu’ya Besi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kuruldu. Biz STK’lar olarak bu işin peşine düşmeliydik. Erzurum’a da Besi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması için çaba göstereceğiz.”

‘VAHŞİ BİR REKABET BAŞLATTILAR’

Soğuk Zincir Süt Toplama projesine de değinen Cellat, “ Âlâ niyetle yola çıktılar, lakin yırtıcı bir rekabet başlattılar. Erzurum ovasında yakın bölgelerdeki sütü, esasen kentte f kent aydın haberleri liyet gösteren mandıralarımız topluyordu. Borsa onlara rakip oldu. Fakat Karayazı’nın köylerinde, Şenkaya’nın köylerinde, İspir’in köylerinde sütler ziyan oluyor.

Ticaret Borsası süt toplanmayan bölgelerde bu işi yürütmeli. Erzurum’da Mandıracılık yapan esnafı mağdur etmeden toplanan sütler, satılmalı. Bakın Erzurum’da f kent aydın haberleri liyet gösteren bir çok mandıra, kent dışından süt alıyor. Biz bu projeyi yanlışsız bir biçimde yöneterek, hem köylünün hem esnafın kazanmasını sağlayacağız. Bu ortada şunu da belirtmek isterim ki projelerimiz ortasında bir süt tozu üretim tesisi düşünüyoruz. Gerçek bir biçimde işletilecek Soğuk Zincir Süt Toplama projesine entegre olarak açacağımız tesisle, atıl kalan sütlerden süt tozu üretmeyi amaçlıyoruz. Bu gün Borsa bu projeden yıllık ortama 500 bin TL ziyan ediyor.” dedi.

ERZURUM UÇAK SEFERLERİNİN YETERSİZLİĞİ

Erzurum’da uçak seferlerinin yetersizliğine ait konuşan Cellat, “ Bizler STK’lar olarak sıkıntılarımız gündeme getirmeli, tahlil yolları aramalıyız. Kendi işimiz elbette ki kıymetli lakin Borsa başkanlığını da en az kendi işimiz kadar önemsemeliyiz. O koltuklar, kendi ticaretinizi yürütmek için oturulan koltuklar değil. Uçak seferleri ile ilgili takip ettiğimiz kadarıyla hiçbir STK’dan tepki gelmedi.

Yine Erzurum Teşvik kapsamında 5. Bölgede, Güneydoğu vilayetleri 6. Bölgede. Bizim esnafımız bir minimum fiyatlı için stopajıyla birlikte 2 bin 500 TL pirim öderken, 6. Bölgede olan vilayetler yalnızca 750 TL ödüyorlar. Buna karşı ses yükselteni gördünüz mü? Ben görmedim. İpek yolu üzerinde konseyi Erzurum ticareti ne yazık ki öğrencinin umuduna kalmış. Neden? Üreticinin önündeki pürüzler yüzünden. Bizler bu mahzurları kaldırabilmek için elimizden gelen çabası göstereceğiz.” dedi.

‘BORSA HÂLÂ BANA ÜYE LİSTELERİNİ GÜNCELLEYEREK VEREBİLMİŞ DEĞİL’

Toplantıda bulunan gazetelerin “ Ticaret Borsası kapalı bir kutu, dört yıllık periyotta mevcut lider toplasanız, dört tane basın toplantısı düzenlemedi. Siz de seçilmeniz halinde bu anlayışı sürdürecek misiniz?” sorusuna da Cellat, “ Biz şeffaf bir idare anlayışını, istişareyi kendi iş yaşantımızda da benimsemiş insanlarız. Grubumuz de o denli. Tam karşıtı biz hesaplarımızla, Borsanın gelir ve masraflarıyla şeffaf olacağız. Aylık f kent aydın haberleri liyetlerimizi, gelir ve masraflarımızı yayınlayacağız. Sizlerle de daima istişare halinde olacağız. Bakın ben başkanlık için aday oldum, lakin Borsa hâlâ bana üye listelerini güncelleyerek verebilmiş değil. Hem kelamlı istedim, hem de yazılı ancak alamadım.” diyerek cevap verdi.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.