Rusya-Ukrayna’nın ardından bir darbe de Hindistan’dan: Türkiye’yi bekleyen büyük tehlike

Dünyanın değerli ölçüde ikinci buğday üreticisi Hindistan’da buğday ihracatı yasaklandı. Rekor kıran hava sıcaklıklarının rekolteyi düşürdüğünü …

14.05.2022
Rusya-Ukrayna’nın ardından bir darbe de Hindistan’dan: Türkiye’yi bekleyen büyük tehlike

Dünyanın değerli ölçüde ikinci buğday üreticisi Hindistan’da buğday ihracatı yasaklandı. Rekor kıran hava sıcaklıklarının rekolteyi düşürdüğünü bildiren Hindistan hükümeti, mahallî fiyatları sakinleştirmek ve ülkenin besin güvenliğinin tehdit altında olduğunu beli…

Dünyanın değerli ölçüde ikinci buğday üreticisi Hindistan’da buğday ihracatı yasaklandı. Rekor kıran hava sıcaklıklarının rekolteyi düşürdüğünü bildiren Hindistan hükümeti, mahallî fiyatları sakinleştirmek ve ülkenin besin güvenliğinin tehdit altında olduğunu belirtti. Hindistan, geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin tarihinde birinci kere buğday ithalatı yapmasıyla gündeme gelmişti.

Dünya, Ukrayna’daki Rus işgalinin yol açtığı arz kısıtlamalarını hafifletmek için ikinci kıymetli ölçüde buğday üreticisi olan Hindistan’a bel bağlamıştı. Lakin, Hindistan Dış Ticaret Genel Müdürlüğü, ülkedeki buğday ihracatını derhal yürürlüğe girmek üzere yasakladığını açıkladı. Öbür ülkelerin talebi üzerine buğday ihracatına müsaade verilebileceğini bildiren Genel Müdürlük, öbür tüm yeni sevkiyatların derhal yasaklanacağını söyledi.

‘GIDA KORUMACILIĞI ARTIYOR’

Dünyanın değerli ölçüde ikinci buğday üreticisi Hindistan’ın ihracatı durdurma kararı, ülkedeki yüksek enflasyon konusundaki kaygılara dikkat çekerken savaşın başlamasından bu yana besin korumacılığının artmasına yol açıyor. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, artan tarım fiyatları ile lokal besin tedarikini sağlamaya çalışıyor. Endonezya hurma yağı ihracatını durdururken, Sırbistan ve Kazakistan tahıl sevkiyatlarına kota koydu.

Bu ayın başlarında, rekor kıran bir sıcak dalgasının Hindistan’da buğday rekoltesine ziyan verdiği ve hükümeti ihracat kısıtlamalarını değerlendirmeye sevk ettiği bildirilmişti. Tüketici İşleri, Besin ve Kamu Dağıtım Bakanlığı, hükümet Hindistan’ın buğday üretimi için kestirimleri düşürse bile, ihracatın denetlenmesine gerek duymadığını söylemişti.

TÜRKİYE’Yİ BUĞDAY KRİZİ BEKLİYOR

Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle oluşan açıkta Hindistan, son 20 yılda buğdayı stratejik bir öncelik olarak alması sayesinde ihracatını ve gelirini artırdı. Türkiye de geçtiğimiz günlerde 50 bin tonluk buğday siparişi ile ülkeden

Buğdayın anavatanı olarak bilinen Türkiye, yanlış tarım siyasetleri ve artan maliyetler nedeniyle buğdayı yurt dışından ithal ediyor. Ukrayna-Rusya savaşı sebebiyle Hindistan’ı bir alternatif olarak gören Türkiye’nin, ülkenin bu kararının akabinde buğdayda kriz yaşaması bekleniyor.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.