AB Konseyi Başkanı Michel, Hiroşima’yı ziyaret etti

Resmi ziyaret kapsamında Japonya’da temaslarda bulunan Michel, ülkenin güneybatısındaki Hiroşima kentini ziyaret ederek, “dünyanın kitle imha …

14.05.2022
AB Konseyi Başkanı Michel, Hiroşima’yı ziyaret etti

Resmi ziyaret kapsamında Japonya’da temaslarda bulunan Michel, ülkenin güneybatısındaki Hiroşima kentini ziyaret ederek, “dünyanın kitle imha silahlarından kurtulması” daveti yaptı.Hiroşima Barış Anıt Müzesini gezen Michel, ziyaretçi defterini imzalayara…

Resmi ziyaret kapsamında Japonya’da temaslarda bulunan Michel, ülkenin güneybatısındaki Hiroşima kentini ziyaret ederek, “dünyanın kitle imha silahlarından kurtulması” daveti yaptı.

Hiroşima Barış Anıt Müzesini gezen Michel, ziyaretçi defterini imzalayarak, Hiroşima’nın kendisine “nükleer silahların yok edilmesi için ağır bir kararlılık” hissettirdiğini söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’daki hücumlarına değinen Michel, Moskova’nın nükleer silah kullanma tehdidinin “küresel güvenlik tehlikesi, utanç verici ve kabul edilemez” olduğunu belirtti.

Michel, “Nükleer silahsızlanma ve silahların denetimine yönelik memleketler arası asıllar ile global kuruluşlarımız var. Barış ve güvenliği korumak için bunları muhafazalı ve günlendirmeliyiz.” dedi.

Ziyaretinde sembolik anıt mezara çiçek bırakan Michel, Hiroşima Belediye Lideri Matsui Kazumi ve “hibakuşa” diye bilinen atom bombası mağdurlarıyla bir ortaya geldi.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.