Rus gazeteci Nobel Barış Ödülü’nü Ukraynalı mültecilere yardım için 103,5 milyon dolara sattı

Rusya’da yayımlanan Novaya Gazeta’nın genel yayın direktörü Dmitry Muratov, geçen yıl kazandığı Nobel Barış Mükafatı madalyasını Ukraynalı …

21.06.2022
Rus gazeteci Nobel Barış Ödülü’nü Ukraynalı mültecilere yardım için 103,5 milyon dolara sattı

Rusya’da yayımlanan Novaya Gazeta’nın genel yayın direktörü Dmitry Muratov, geçen yıl kazandığı Nobel Barış Mükafatı madalyasını Ukraynalı mültecilere yardım için açık artırmayla 103,5 milyon dolara sattı. Moskova idaresinin katı yasakları nedeniyle çalışmalarını askıya alan muhalif gazetenin yayın direktörünün mükafatına verilen para bir rekor olarak tarihe geçti.

Geçen yıl Nobel Barış Ödülü’nü kazanan muhalif gazete Novaya Gazeta’nın yayın direktörü Dmitri Muratov, dün gece Ukraynalı çocuk mültecilere yardım olmak için mükafatını açık artırma tarzıyla satışa çıkardı. Dünya Mülteci Günü’ne denk gelen açık artırmada ödül 103,5 milyon dolara alıcı buldu.

REKOR OLARAK TARİHE GEÇTİ

Rusya‘nın Ukrayna’yı işgali sonrasında Moskova idaresinin katı yasaklarıyla birlikte çalışmalarını askıya alan gazetenin yayın direktörünün mükafatına verilen para da bir rekor olarak tarihe geçti. Geçmişte emsal mükafatlar satışa çıktığında 5 milyon doların altında alıcı bulmuştu.

Novaya Gazeta’nın yayın direktörü Dmitri Muratov.

“MİLYONLARCA UKRAYNALI MÜLTECİNİN HAYATINA KATKI YAPACAK”

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Heritage Auctions isimli müzayede meskeni, “Bu ödül daha evvelkilere hiç benzemiyor. Sayın Muratov ve Novaya Gazeta çalışanlarının dayanağıyla bu ödül yalnızca bir koleksiyon eseri olarak değil, milyonlarca Ukraynalı mültecinin hayatına müspet katkı yapacak bir ödül haline geldi” sözlerine yer verdi.

Ödül ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.