Reuters’tan dikkat çeken analiz: FED en çok Türk ekonomisini vuracak

İngiliz Reuters haber ajansı Reuters’ın bugün yayımladığı tahlile nazaran, gelişmekte olan ülkeler ABD Merkez Bankası’nın uzun vadeli yüksek faiz …

30.08.2022
Reuters’tan dikkat çeken analiz: FED en çok Türk ekonomisini vuracak

İngiliz Reuters haber ajansı Reuters’ın bugün yayımladığı tahlile nazaran, gelişmekte olan ülkeler ABD Merkez Bankası’nın uzun vadeli yüksek faiz siyaseti kararı kapsamında en çok darbe alacak ekonomiler pozisyonunda gösteriliyor. En çok etkilenecek olan ülke…

İngiliz Reuters haber ajansı Reuters’ın bugün yayımladığı tahlile nazaran, gelişmekte olan ülkeler ABD Merkez Bankası’nın uzun vadeli yüksek faiz siyaseti kararı kapsamında en çok darbe alacak ekonomiler pozisyonunda gösteriliyor. En çok etkilenecek olan ülkelerin başında ise Türkiye geliyor. Kararın, Türkiye iktisadına hasar vereceği ve enflasyonist baskıyı daha da artıracağı öngörülüyor.

Haberde, New York merkezli finansal tahlil şirketi S&P Küresel’in, Türkiye ile birlikte Güney Afrika ve Arjantin’de finansal kurumların borç verme riskini yüksek ya da çok yüksek olarak sınıflandırdığı hatırlatılıyor.

Cornell Üniversitesi’nden İktisat Profesörü Eswar Prasad, “FED’in faiz oranlarını artırması ve (oranların) yüksek kalması Sri Lanka ve Türkiye üzere sonun eşiğindeki ekonomilere hasar verecektir.” diyor ve ekliyor: “İki ile üç yıllık bir vakit diliminde işler zorlaşmaya başlayacaktır…FED’in faizleri uzun müddet yüksek tutacağı katılaşırsa baskılar çabucak hissedilebilir.”

Powell, 26 Ağustos’ta yaptığı konuşmada FED’in büyümeyi kısıtlamak için gerektiği kadar faiz artıracağını ve şu anda bankanın yüzde 2 gayesinin üç katından fazla seyreden enflasyonu düşürmek için oranları “bir müddet daha” yüksek tutacağını söylemişti.

ABD’de enflasyon son 40 yılın en yüksek seviyesinde ve şimdi tepeyi görmediği düşünülüyor. S&P Küresel; Çin, Hindistan ve Endonezya dahil olmak üzere birçok ülkede finansal kurumların kredi riskinin yüksek yahut çok yüksek olduğunu söylüyor.

FED İÇİN KRİZ ZAMANI

New York Üniversitesi Stern İşletme Okulu’ndan Profesör Peter Blair Henry, “FED için kriz zamanı” yorumunu yapıyor ve ekliyor: “Son 40 yılın güvenilirliği tehlikede, bu nedenle gelişmekte olan ülkelerde hasara yol açıp açmadığına bakılmadan ne olursa olsun enflasyonu düşüreceklerdir.”

Birçok gelişmekte olan ülke dolar cinsinden borçlanıyor. FED’in faizleri yükseltmesi, borç alma maliyetlerini yükseltiyor. Buna ek olarak gelişmekte olan ülkelerin risk primini yükselterek borç almasını daha da güçleştiriyor. Yüksek faizin, doların gelişmekte olan iktisat para üniteleri karşısındaki pahasını yükselterek ithalat maliyetlerini üst çekeceği ve enflasyonist baskıyı artıracağı öngörülüyor.

Haberde Çin ve Hindistan üzere ülkelerin bu baskıdan etkilenmediği lakin Türkiye ve Arjantin üzere daha küçük ülkelerin açıkça bundan mağdur olduğu belirtiliyor. IMF baş ekonomisti Pierre-Olivier Gourinchas, “Sınırda olan ekonomilerimiz ve düşük gelirli ekonomilerimizde halrehberaydin.comzırda gerçek yatırım getirileri sıkıntılı ya da sorunluya yakın düzeylere yükselmiş durumda.” diyor ve kelamlarına şöyle devam ediyor: “Düşük gelirli ülkelerin yaklaşık yüzde 60’ı ile gelişmekte ve hudutta olan 20 ülke bu durumda. Hâlâ piyasalara erişimleri var fakat borçlanma şartları katiyetle çok berbatlaştı.”

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.