Dünyanın en zenginleri listesinde bir ilk! Hintli milyarder Gautam Adani üçüncü sıraya yükseldi

Ekonomi Haberleri Birkaç yıl öncesine kadar Hindistan dışında ismi pek duyulmamış bir isim, bu yıl dünyanın en zenginleri listesini sallıyor …

30.08.2022
Dünyanın en zenginleri listesinde bir ilk! Hintli milyarder Gautam Adani üçüncü sıraya yükseldi

Ekonomi Haberleri

Birkaç yıl öncesine kadar Hindistan dışında ismi pek duyulmamış bir isim, bu yıl dünyanın en zenginleri listesini sallıyor.

GATES VE BUFFET ÜZERE ABD’Lİ ZENGİNLERİ GERİDE BIRAKTI

60 yaşındaki Hint milyarder Guatam Adani, yılbaşından bu yana servetini tam 60,9 milyar dolar artırarak dünyanın en zenginleri sıralamasında üçüncü sıraya kadar yükseldi. Servetini 137,4 milyar dolara yükselten Adani, Microsoft’un işvereni Bill Gates ve borsa efsanesi Warren Buffet üzere ünlü ABD’li zenginleri de geride bıraktı. Adani son olarak Fransa ve Avrupa’nın en güçlü ismi Bernard Arnault’u geçerek birinci üçe girdi. Böylelikle birinci sefer bir Asyalı, dünyanın en zenginlerini listeleyen Bloomberg milyarderler endeksinde birinci üçe girmiş oldu.

BİRİNCİ İKİDE MUSK VE BEZOS VAR

Dünyanın en varlıklı insanları listesinin birinci sırasında 251,4 milyar dolarlık servetiyle Elon Musk bulunuyor. Listenin ikinci sırasında ise 153,4 milyar dolarlık servetiyle e-ticaret ve bilişim devi Amazon’un işvereni Jeff Bezos bulunuyor. Bir öteki Hint milyarder Mukesh Ambani 91,9 milyar dolarlık servetiyle en zenginler listesinde 11. sırada yer alıyor.

HERKESİN SERVETİ ERİDİ, ADANİ ZENGİNLEŞTİ

En zenginler listesinin doruğundaki Tesla CEO’su Elon Musk’ın serveti yılbaşından bu yana 18,9 milyar dolar azalırken, Amazon kurucusu Jeff Bezos’un servetindeki düşüş 39 milyar dolar oldu. Sözcü’de yer alan habere nazaran listenin dördüncü sırasındaki Fransız iş insanı Bernard Arnault’un serveti de bu yıl 42 milyar dolara yakın paha kaybetti. Bill Gates’in ise bu yıl servetinden 20,6 milyar dolar silindi. ABD borsalarındaki sert düşüşlerle bu yıl birden fazla kişinin serveti düşerken Adani’nin bu yıl servetindeki artış 60,9 milyar dolar oldu. Böylelikle imparatorluğunu tarım ticareti, kömür ve limanlar üzerine kuran Adani, klâsik olarak ABD’li teknoloji girişimcilerinin yer aldığı servet sıralamasında yükselmeye devam etti. Adani’nin serveti ayrıyeten Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin inşa stratejisine uygun olarak yeşil güç, hav kent aydın haberleri lanları, bilgi merkezleri, dijital hizmetler ve medya üzere alanlarda da süratle çeşitleniyor.

SERVETİ 2 YILDA UÇTU

1980’lerin sonlarında üniversiteyi terk ederek bir tarım-ticaret firmasıyla yola çıkan Adani’nin servetinin büyük kısmı son iki yılda elde edildi. Bloomberg milyarderler endeksi bilgilerine nazaran Adani’nin serveti, 16 Mart 2020 tarihinde 5,8 milyar dolar düzeyindeydi. 2 Şubat 2021’de 35,9 milyar dolara ulaşan bu sayı, 7 Şubat 2022 prestijiyle 88,5 milyar dolara yükseldi. Adani’nin nisan ayında 100 milyar doları aşan serveti onun Elon Musk ve Jeff Bezos’un da olduğu seçkinler kulübüne üst sıralardan girmesini sağladı. Böylelikle Adani’nin serveti, iki yılda 20 katın üzerinde arttı. Kömür üretimi ve ticareti ile liman işletmeciliği ile tanınan Adani, son yıllarda yenilenebilir güç ve medya yatırımlarıyla da isminden kelam ettiriyor.

YENİ TEŞEBBÜSLERE DE YELKEN AÇIYOR

Adani’nin kurucusu olduğu Adani Kümesi’nin petrokimya, havacılık, savunma ve data merkezleri dahil birçok dalda de yatırımları bulunuyor. Adani son vakitlerde, Suudi petrol devi Aramco’da iştirak teşebbüsü de dahil olmak üzere inş kent aydın haberleri t, çelik üzere pek çok alanda işlerini sürdürüyor. Bu yıl Hindistan’da çimento dalına 10,5 milyar dolarlık yatırım yapan iş insanı Güney Koreli çelik üreticisi Posco ile de bir muahede imzaladı. Öte yandan nisan ayında, Adani’nin amiral gemisi firması Adani Enterprises, yeni bir medya kuruluşu kurduğunu belirterek süratle büyüyen lokal cümbüş pazarından da yararlanacağını duyurdu.

KAÇIRILIP REHİN ALINMIŞTI

Yaklaşık 20 yıl evvel fidye için kaçırılan Adani, 2008’de Mumbai’deki Tac Mahal Sarayı’nda 166 kişinin öldüğü terör atağında içeride rehin alınan isimlerden biri olmuştu. Hindistan’da muhalefet, Adani’nin çok sağ çizgideki Başbakanı Modi ile yakınlığı sayesinde servetini artırdığı tenkitlerini yöneltiyor.

Serveti,Milyar Dolar,En Zengin ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Ekonomi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.