‘Hamsi’ severlere kötü haber: Küresel ısınma vurabilir

Denizlerde 15 Nisan’da başlayan taban trol ve gırgır ağları ile avcılık için genel av yasağı, 1 Eylül prestijiyle sona erecek. Av yasağının sona …

30.08.2022
‘Hamsi’ severlere kötü haber: Küresel ısınma vurabilir

Denizlerde 15 Nisan’da başlayan taban trol ve gırgır ağları ile avcılık için genel av yasağı, 1 Eylül prestijiyle sona erecek. Av yasağının sona ermesine kısa müddet kala, Karadeniz’de ağ ve tekne bakımlarını tamamlayan balıkçılar da ‘vira bismillah’ diyecek. …

Denizlerde 15 Nisan’da başlayan taban trol ve gırgır ağları ile avcılık için genel av yasağı, 1 Eylül prestijiyle sona erecek. Av yasağının sona ermesine kısa müddet kala, Karadeniz’de ağ ve tekne bakımlarını tamamlayan balıkçılar da ‘vira bismillah’ diyecek. Yasağın sona ermesiyle denizlere açılacak balıkçıların döneme palamut avı ile başlaması bekleniyor.

‘BU YILIN ŞANINA UYGUN BİR AV DÖNEMİ BEKLENTİMİZ VAR’

RTEÜ Su Eserleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Göktuğ Dalgıç, global ısınma ile denizlerde balıkların kışlama göçüne değinerek, yeni dönemi beklentilerini kıymetlendirdi. Prof. Dr. Dalgıç, “Karadeniz’de son on yıldır enteresan bir durum kelam gelimi edilen. Çift yıllarda palamudun bol olduğunu görüyoruz. Beklentilerde bu yıl o istikamette. Palamut yavrularının haziran sonundan itibaren Karadeniz’de bol ölçüde görülmesi balıkçıların umutlarını artırıyor. Palamudun çok olduğu yıllarda da hamsinin daha az avlandığına denk geliyoruz. İstatistikler bize bunları söylüyor. Bu sene 2022 yılı Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütü tarafından ‘Su eserleri yılı’ ilan edildi. Bu yılın şanına uygun bir av dönemi beklentimiz var. Umudumuz bu yönde” diye konuştu.

HAMSİDE GLOBAL ISINMA TEHDİDİ

Denizler için global ısınmanın avantaj ve dezavantajlarından bahseden Dalgıç, şöyle devam etti:
“Küresel ısınma, çok büyük bir sorun. Dünya çapında bilim adamları tarafından takip ediliyor. Son yıllarda dünyanın birtakım bölgeleri için global ısınma dezavantaj olurken kimi ülkeler içinse avantaj oluşturuyor. Bilhassa su kolonunu kullanan balıklar, suların sıcak olduğu bölgelerden soğuk olduğu bölgelere yanlışsız göç ediyorlar. Bilhassa Kuzey Atlantik Okyanusu’nda bu tip bilimsel çalışmaları görüyoruz. Orada balık popülasyonlarının arttığı ve farklı çeşitlerde balıkların geldiğini görüyoruz. Ülkemizde bilhassa Akdeniz kıyılarında daha sıcak bölgelerden göç eden balıkların, Kızıldeniz’i kullandıktan sonra Akdeniz’de stoklar oluşturduğunu ve ticari balıkçılığa değerli bir ölçüde av verdiğini görüyoruz. Karadeniz sularının ısınmasıyla balıklar, kışlama göçü gereksinimi duymayabilir. Göç olmayınca daha az ölçüde hamsinin kuzeybatı kıyılarından Türkiye kıyılarına hakikat inebileceğini öngörüyoruz. Bu durum da balıkçılarımızı olumsuz tarafta etkileyebilir.”

‘VATANDAŞ BU SENE BOL BOL BALIK YİYECEK’

Sezon için tayfası ile birlikte son hazırlıklarını yapan tekne kaptanı Şenol Turan, “Bu sene dönemin hoş geçeceği gözüküyor. Palamut işaretleri hoş, bol olacak. Yavru bol, balık da büyüyor. Hamsi ile alakalı bir şey söyleyemiyoruz. Bu sene deniz bereketli. Vatandaş bu sene bol bol balık yiyecek” sözlerini kullandı.

‘PALAMUT BOL GÖZÜKÜYOR’

Balıkçı Engin Terzi ise “Sezona birkaç gün kaldı. Denizde palamut bol gözüküyor. O kadar çok balık tutmak istiyoruz ki enflasyonu bile düşürmek istiyoruz. Denizde çokça balık var” dedi.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.