Üretici fiyat endeksi yüzde 144’e dayandı! TOBB Başkanı ‘dünya bizden daha fazla şikayetçi’ dedi

TÜİK Tarım Eserleri Üretici Fiyat Endeksi’ne (Tarım-ÜFE) nazaran; temmuz ayında yıllık yüzde 157,9 ve aylık yüzde 5,0 artış oldu. 2022 yılının …

30.08.2022
Üretici fiyat endeksi yüzde 144’e dayandı! TOBB Başkanı ‘dünya bizden daha fazla şikayetçi’ dedi

TÜİK Tarım Eserleri Üretici Fiyat Endeksi’ne (Tarım-ÜFE) nazaran; temmuz ayında yıllık yüzde 157,9 ve aylık yüzde 5,0 artış oldu. 2022 yılının başından bu yana tarım eserleri üretici fiyatları resmi olarak yüzde 110’a yakın artış gösterdi. Birebir endeks ABD’de…

TÜİK Tarım Eserleri Üretici Fiyat Endeksi’ne (Tarım-ÜFE) nazaran; temmuz ayında yıllık yüzde 157,9 ve aylık yüzde 5,0 artış oldu. 2022 yılının başından bu yana tarım eserleri üretici fiyatları resmi olarak yüzde 110’a yakın artış gösterdi. Tıpkı endeks ABD’de yüzde 9.8, Avrupa’da yüzde 35.7 olarak kayda geçti.

Tablo buyken Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda (BTSO) düzenlenen Bursa İş Dünyası ile İstişare Toplantısı’nın açılışında konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu, enteresan bir çıkışta bulundu.

‘BİZ ŞİKAYETÇİYİZ DÜNYA BİZDEN DAHA FAZLA ŞİKAYETÇİ’

Hisarcıklıoğlu, Kovid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna savaşının dünya iktisadına tesirlerine ait değerlendirmelerde bulundu. Bu gelişmelerden kaçınılmaz olarak tüm ülkelerin etkilendiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Pandemiden en az etkilenen iş dünyası, Türk iş dünyası. Bunun sebebi de aramızdaki irtibatın çok süratli olması. Sizler sayesinde oldu. Ben hepsini dinliyorum. Atlantik’ten Pasifik’e kadar gördüğüm görünüm şu: Herkes bizden daha fazla şikayetçi. Biz şikayetçiyiz de onlar bizden daha fazla şikayetçi. Bu da oda ve borsaların aldığı vazifesi brehberaydin.comkkın yaptıklarının en somut göstergesi.” diye konuştu.

Gemlik ilçesindeki TOGG fabrikasının açılışını 29 Ekim’de daima birlikte yapacaklarını ve fabrikanın bu tarihten itibaren artık üretime geçeceğini lisana getiren Hisarcıklıoğlu, “Allah nasip ederse de mart ayından itibaren inşallah Bursa’nın yollarında da ülkemizin haklı gururu, birinci yerli ve bütün hakları bize ve Türkiye’ye ilişkin olan arabasını daima bir arada göreceğiz. TOGG, inşallah mart ayında Bursa’da yola çıkmış olacak.” sözlerini kullandı.

TOBB Lideri Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin, dünyanın en güçlü ülkesi ABD’ye çok az ihracat yaptığını belirtti.

‘CHİCAGO’DA BİRİNCİ TÜRK TİCARET MERKEZİ’Nİ AÇTIK’

Türkiye’nin bu ülkeye ihracatını “denizde bir damla su” olarak nitelendiren Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“2,5 trilyon dolar ithalat yapıyor ABD. Biz burayı ihmal etmişiz, yokuz burada. TOBB olarak 2010 yılında bir proje geliştirdik ve ‘Türkiye’nin ihracatta var olmadığı yerlerde Türk Ticaret Merkezlerinin açılması lazım’ dedik. Projeyi biz hazırladık, sunduk. Kıskançlık… Bizi devre dışı bıraktılar. Sonuçta Türkiye’ye yararlı olsun dedik lakin olmadı. Zira fikir babası biziz, çalışan biziz, nasıl çalışılacağını biliyoruz. En sonunda TOBB’a ‘Hadi gel bakalım, sen de kur’ dediler. Chicago’da birinci Türk Ticaret Merkezi’ni açtık. Bu Türk Ticaret Merkezi’nde ne hizmet veriyoruz? Türk Ticaret Merkezi’nde tercümanlık yapıyoruz, müşteri buluyoruz, şirket kuruyoruz, avukatlık yapıyoruz, mali müşavirlik yapıyoruz. Her şeyi bırak montaj yapıyoruz. ABD’de büyük bir imkan var. Ticaret yapmak isteyene fırsat var.”

İstişare kısmının basına kapalı gerçekleştirildiği toplantıya, BTSO İdare Konseyi Lideri İbrahim Burkay ve Meclis Lideri Ali Uğur, Bursa Ticaret Borsası İdare Heyeti Lideri Özer Matlı ve Meclis Lideri Mehmet Aydın, TOBB İdare Şurası üyeleri, Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinden gelen oda ve borsa liderleri ve iş insanları katıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.