Respiratuar sinsityal virüs nedir, nasıl bulaşır, belirtileri neler? İşte tedavisi

Çocukların çabucak hemen hepsinde 2 yaşına kadar en az bir kere görülen respiratuar sinsisyal virüsü (RSV) hastalığı, hayat boyunca tekrar …

12.01.2022
Respiratuar sinsityal virüs nedir, nasıl bulaşır, belirtileri neler? İşte tedavisi

Çocukların çabucak hemen hepsinde 2 yaşına kadar en az bir kere görülen respiratuar sinsisyal virüsü (RSV) hastalığı, hayat boyunca tekrar edebiliyor. Büyük çocuk ve erişkinlerde RSV ekseriyetle üst teneffüs yolu enfeksiyonu olarak görülüyor. RSV hastalığı, as…

Çocukların çabucak hemen hepsinde 2 yaşına kadar en az bir kere görülen respiratuar sinsisyal virüsü (RSV) hastalığı, hayat boyunca tekrar edebiliyor. Büyük çocuk ve erişkinlerde RSV çoklukla üst teneffüs yolu enfeksiyonu olarak görülüyor. RSV hastalığı, astım ve başka kronik akciğer hastalıklarının alevlenmesine neden olabiliyor.

RESPİRATUAR SİNSİTYAL VİRÜSÜ (RSV) NEDİR?

Respiratuar sinsityal virüs (RSV), teneffüs yollarını maksat alan bir virüstür. Her yaştan kişiyi enfekte edebilse de bilhassa emzirme periyodundaki bebeklerde ve küçük çocuklarda enfeksiyona yol açar. Yetişkinlerde ise hafif soğuk algınlığı semptomları oluştursa da değerli bir sıhhat sıkıntısına neden olmaz.

RSV, hava yoluyla yahut öksürük sonucu havada asılı kalan virüs içerikli damlacıklar yoluyla bulaşır. Damlacıkların ortamdaki eşyalara bulaşması sonucu, temas yoluyla damlacıkların ağza yahut buruna götürülmesi de öbür bir bulaşma yoludur.

RESPİRATUAR SİNSİTYAL VİRÜSÜ (RSV) BELİRTİLERİ NELER?

* Nefes alıp verme esnasında ıslık sesi

* Hareketlerde azalma

* Sarı-yeşil renkli balgamın eşlik ettiği öksürük

* Ateş

* Nefes almada zorluk ve buna eşlik eden belirtiler

* Emzirmede zahmet yahut emzirme esnasında sık sık yorulma

* Su kaybı

Grip ve nezle bulgularına benzeyen RSV, prematüre doğanlarda yahut bebeklerde huzursuzluk, beslenmeme, sık nefes alma ya da teneffüs düzensizliklerine neden olur. Etraftan yada yakınlarındaki bu bulguları sergileyenlerden bireye acilen bulaşır.

RSV virüsünün bulaşması enfekte salgılar ile direkt ve yakın temasla oluşurken, virüs etraf yüzeylerce skent aydın haberleritlerce, ellerde ise yarım skent aydın haberleritten fazla canlı kalabiliyor.

RSV enfeksiyonunun tanısı teneffüs yolu sekresyonlarında RSV antijenine bakılarak konulur. Bu yaygın olarak kullanılan, süratli sonuç veren ve yüzde 90 oranında yanlışsız sonuç veren bir prosedürdür.

RSV virüsü çoklukla kış ve erken birincibahar aylarında yıllık salgınlar formunda görülmektedir. Hastalık çoklukla Kasım- Aralık aylarında başlamakta, ocak ve şubat ayında tepeye ulaşmakta, nisan ayı sonunda da sona ermektedir.

RESPİRATUAR SİNSİTYAL VİRÜSÜ (RSV) KİMLERDE GÖRÜLÜR?

* 8-10 haftalık bebekler

* Prematüre bebekler

* Bağışıklık yetmezliği bulunan çocuklar

* Kalp ve akciğer sorunları olan hastalar

* Kreş ve bakımevi üzere toplu ortamlarda bulunan çocuklar

* 65 yaş ve üzeri yetişkin hastalar

RESPİRATUAR SİNSİTYAL VİRÜSÜ (RSV) TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

RSV enfeksiyonları bilhassa hassas yaş gurupları olan bebekler ve yaşlılardır. Bu hastalarda oral alım bozulacağından hastalıkta birinci tedaviyi takviye tedavisi oluşturur.

Sıvı kaybının yerine konması, teneffüsün dikkatle kıymetlendirilmesi ve oksijen takviyesi, üst teneffüs yolu aspirasyonu ve gerekirse teneffüs crehberaydin.comzına bağlanma uygulanması gerekebilir.

RSV bronşiti sonrasında kulak iltrehberaydin.combı yahut bakteriyel akciğer enfeksiyonu gelişirse antibiyotik kullanılır, bunun dışında antibiyotik tesiri kelam gelimi edilen değildir.

Ağır seyirli olaylarda hastane yatışı ile takip sıkça uygulanan bir durumdur. Bilhassa 6 aylıktan küçük bebeklere teşhis durumunda hastane yatışı önerilmektedir.

RESPİRATUAR SİNSİTYAL VİRÜSÜNDEN (RSV) KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

* Eller sık sık ve bol sabunlu suyla yıkanmalıdır.

* Öksürük yahut hapşırma anında ağız ve burnun kapatılması son derece değerlidir.

* Maske takmak ve bireylerle münasebetlerde ara bırakmak bulaşı önler. Tekrar bu doğrultuda, kalabalık ortamlara mümkün olduğunca girilmemelidir.

* Havlu üzere ortak kullanılmaya müsait eşyaların mümkün olduğunca kişisel kullanılmasına ihtimam gösterilmelidir.

* Temasın ağır olduğu yüzeyler sık sık dezenfekte edilmelidir.

* RSV bulaşının ağır olduğu mevsimsel devirlerde, mümkün epey çocuklar bakımevi ve kreşlere bırakılmamalı yahut buralarda geçirdikleri müddet sonlandırılmalıdır.

* Sigara tüketimine son verilmelidir. Sigara dumanının solunması, bebeklerde RSV enfeksiyonu riskini artırır.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.