İsveç’te elektrik zammından etkilenen vatandaşlara devletten destek

’te artan elektrik fiyatlarının akabinde soğuktan daha çok etkilenen bölgelerde vatandaşlara yardım yapılacağı açıklandı. Yetkililer, elektrik …

12.01.2022
İsveç’te elektrik zammından etkilenen vatandaşlara devletten destek

’te artan elektrik fiyatlarının akabinde soğuktan daha çok etkilenen bölgelerde vatandaşlara yardım yapılacağı açıklandı. Yetkililer, elektrik faturalarına gelen artırımdan etkilenen 1,8 milyon hane olduğunu belirterek, geçtiğimiz aralık ayı da dahil olmak üz…

’te artan elektrik fiyatlarının akabinde soğuktan daha çok etkilenen bölgelerde vatandaşlara yardım yapılacağı açıklandı. Yetkililer, elektrik faturalarına gelen artırımdan etkilenen 1,8 milyon hane olduğunu belirterek, geçtiğimiz aralık ayı da dahil olmak üzere 3 aylık bir para dayanağı sağlanacağını açıkladı. Her haneye 3 ay boyunca 220’şer dolar yardımda bulunulacağını bildiren yetkililer, toplamda vatandaşlara 661 milyon dolar yardım yapılacağını lisana getirdi.

İsveç Maliye Bakanı Mikkel Damberg yardım kararına ait, “Olağandışı durumlar için olağandışı tedbirler alıyoruz” dedi. İsveç Güç Bakanı Khashayar Farmanbar ise vatandaşların ekonomik olarak tasaya düşmekte haklı olduklarını söyledi.

İsveç’te soğuktan ve elektrik faturalarına gelen artırımdan etkilenen vatandaşlar, pandemi nedeniyle konuttan çalıştıklarını ve bu durumda ısınma muhtaçlıklarının da daha fazla olduğuna dikkat çekerek, bu ay gelen elektrik faturalarının geçen aya nazaran iki kat yükseldiğini belirttiler.

İsveç’te ithal edilmeyen elektriğin büyük bir çoğunluğu ülkenin kendi hidroelektrik güç santrallerinden sağlanıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.