Regaip Kandili’nin faziletleri

İslam dinine nazaran kutsal sayılan mübarek üç aylar, hicri takvimde Recep, Şaban ve Ramazan aylarından oluşur. Mübarek üç ayların birincii Recep …

30.01.2022
Regaip Kandili’nin faziletleri

İslam dinine nazaran kutsal sayılan mübarek üç aylar, hicri takvimde Recep, Şaban ve Ramazan aylarından oluşur. Mübarek üç ayların birincii Recep ayıdır. Regaip Kandili de üç ayları başlatan gece olarak idrak edilir. Hicri takvime nazaran, yedinci ay olan Receb-i ş…

İslam dinine nazaran kutsal sayılan mübarek üç aylar, hicri takvimde Recep, Şaban ve Ramazan aylarından oluşur. Mübarek üç ayların birincii Recep ayıdır. Regaip Kandili de üç ayları başlatan gece olarak idrak edilir. Hicri takvime nazaran, yedinci ay olan Receb-i şerifin birinci cuma gecesine tevafuk eder. Perşembeyi cumaya bağlayan gece kandil gecesidir.

REGAİP KANDİLİ NE MANAYA GELİR, KIYMETİ NEDİR?

Regaip söz manası olarak pek çok ihsan demektir. Regaip Kandili, ihsan gecesidir ve fazileti de bundan gelir. Regaip Kandili üç ayların başlangıcıdır. Perşembe gününü cumaya bağlayan geceye denk gelir. Mübarek cuma gecesine denk gelmesi sebebiyle de değerli ve özeldir.

Regaip, rahmeti, rahmeti ve mağfireti bol üç ayların manevi iklimine girildiğinin habercisidir. Allah’ın mağfiretinin, engin lütuf ve kereminin üzerimize yağdığı bir istek gecesidir.

İlgi, istek, dilek ve beğenmedir. İnsan, istek ettiği kıymetlere nazaran istek görür. Regaip Kandili ise her türlü dilek ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı, rağbetlerimizi güzele, doğruya, hoşa, yararlı olana, hakka ve hakikate yani Rabbimize yöneltme, bütün işlerimizi O’nun isteğine uygun hale getirme uğraşıdır.

Regaip gecesi denilince; ‘Çok lütuf ve ihsanla dolu, değerli ve pahası büyük, çok yeterli kıymetlendirilmesi gereken gece’ olarak anlaşılır.

REGAİP KANDİLİ’NDE HANGİ İBADETLER YAPILMALI?

* Gündüzünde Oruç Tutmak

Recep ayının birinci cuma gecesine denk gelen Regaip Kandili’nin öncesinde, yani perşembe günü Allah dostları oruç tutulmasını tavsiye etmişlerdir. Bu oruç, perşembe ve cuma olmak üzere 2 gün tutlacağı üzere yalnızca cuma günü tutulmasını uygun görenler de vardır.

* Kaza Namazı ve Beyhude Namaz Kılmak

En önemli konulardan biri, namazdır. Hak dostları bu gecede namaz kılmanın ehemmiyetine dikkat çekmişler ve namaz borcu olanların kaza namazı kılmalarını tavsiye etmişlerdir.

Leyle-i Regaip’den evvelki perşembe günü, oruç tutulup akşam birkaç lokma iftar edip akşam namazını edadan sonra iki rekatta bir selam vermek üzere on iki rekat beyhude namaz kılınacaktır.

Her rekatta Fatrehberaydin.com’dan sonra üç sefer ‘Kadir’ mühleti ve on iki kez ‘İhlas’ mühleti ya da bir sefer ‘Kadir’ müddeti ve üç sefer ‘İhlas’ mühleti okunur.

* Kur’an-ı Kerim Okumak

İbni Mes’ud radıyallahu anh’den rivayet edildiğine nazaran, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Kim Kur’an-ı Kerim’den bir harf okursa, onun için bir yeterlilik sevabı vardır. Her bir düzgünlüğün karşılığı da on sevaptır. Ben, elif lam mim bir harftir demiyorum; tersine elif bir harftir, lam bir harftir, mim de bir harftir.” (Tirmizi, Fezailü’l-Kur’an 16)

* Tevbe-i İstiğfar Etmek

Müslim’de rivayet edilen bir hadis-i şeifte şöyle buyrulur:

“Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e (Miraç’da) üç şey verildi: Beş vakit namaz, Bakara Müddeti’nin sonu ve ümmetinden şirke düşmeyenlere büyük günahlarının affedildiği haberi…” (Müslim, İman, 279)

* Dua Etmek

Rabbimizin verdiği nimetlere hamd ve şükür halinde bulunmak gerekir. Gerçekten hadis-i şerifte duânın kabul olmasının iki kuralından birinin hamd oburunun de salavat olduğu bildirilmiştir.

“(Ey Rasulüm!) De ki: Sizin dua ve niyazlarınız olmazsa, Rabbim size ne diye paha versin?” (el-Furkan, 77)

Bir seferinde Rasul-i Ekrem Efendimiz, sahabilerden birinin Allah’a hamd ve Rasulü’ne salavat getirerek duaya başladığını gördüğünde, onu takdir ederek:

“Ey namaz kılan zat! Dua et, (duana hamdele ve salvele ile başladığın müddetçe) duan kabul olunur” buyurmuştur.

* Salavat Getirmek

Peygamber Efendimiz’e salavat getirmeyi Allah Teala emretmiştir. Ayrıyeten hadis-i şeriflerde salavat getirenin bütün problemlerinin giderileceği bildirilmiştir.

Ayet-i kerime’de buyrulur:

“Şüphesiz ki Allah ve melekleri, Peygamber’e çokça salât ederler. Ey müminler! Siz de O’na salavat getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin!” (el-Ahzab, 56)

Regaip Kandili'Nin Faziletleri 1

REGAİP KANDİLİ NAMAZI KAÇ REKAT, NASIL KILINIR?

Kandil günü kılınan tesbih namazı 4 rekat. Regaip Kandili namazı 12 rekat olarak tesbih yahut hacet namazı olarak kılınabilir. Regaip kandilinde kılınan Hacet Namazı; 2, 4 ya da 12 rekat biçiminde kılınabilir.

Dini geceler akşam ezanı ile başlayacağı için, akşam namazıyla birlikte ibadet edilmeye başlanabilir.

Regaip Kandili namazına şöyle niyet edilir: “Ya Rabbi, niyet eyledim rıza-i şerifin için tesbih namazına. Ya Rabbi, bu gece teşrifleriyle alemleri ışığa gark ettiğin sevgili habibin, başımızın tacı Resul-i Zişan Efendimiz Sallallahu Aleyhi vesellem’in hürmetine ve bu geceki esrarın hürmetine ben aciz kulunu da affı ilahine, feyz-i ilahine mazhar eyle. Allahü Ekber.”

Regaip Kandilinin gündüzünde oruç tutup, akşam iftardan sonra akşam namazını eda edip, sonra 2 rekatta bir selam vermek üzere 12 rekat beyhude namaz kılınır.

İki rekatta bir selam vererek kılınan bu namazda, Fatrehberaydin.com’dan sonra her rekatta 3 defa Kadir Müddeti (İnna enzelnahü) ile 12 ihlası şerif okunur.

Regaip Kandili namazı (nafile namazı) şöyle kılınır:

Her rekatta Fatrehberaydin.com’dan sonra 1 kere ‘Kadir’ müddeti ve 3 kez ‘İhlas’ mühleti okunur.

Yahut Fatrehberaydin.com’dan sonra üç kez Ayet-el Kürsi yahut Kadir Müddeti okunur.

1. Rekatta: Subhaneke + Fatrehberaydin.com + 3 Ayet-el Kürsi, rekatın sonunda Ettehiyyâaü, salli-barik okunur.

2. Rekatta: Fatrehberaydin.com + Ihlas + Felak + Nas.

2. Rekatın Sonunda: Ettehiyyatü, salli-barik okunur.

3. Rekatta: Subhaneke + Fatrehberaydin.com + Ihlas + Felâk + Nas mühletleri okunur.

4. Rekatta: Fatrehberaydin.com + Ihlas + Felâk + Nas.

4. Rekatın Sonunda: Ettehiyyatü + Allahümme salli + Allahümme barik ve Rabbena duaları okunur.

Namazdan sonra, 7 Salatı-Ümmiye okunup secdeye varılır. Salatı-Ümmiye şudur: “Allahümme salli ala seyyidina muhammedini’nebiyyi’l-Ümmiyyi ve ala alihi ve sahbihi ve sellim.”

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.