Kurdaki artışın faturasını ödüyoruz

Türk Lirası’nın süratli bedel kaybı, güçte dışa bağımlılık peş peşe artırımların gelmesine neden oldu. Türkiye 2022’ye yüksek güç artırımlarıyla …

31.01.2022
Kurdaki artışın faturasını ödüyoruz

Türk Lirası’nın süratli bedel kaybı, güçte dışa bağımlılık peş peşe artırımların gelmesine neden oldu. Türkiye 2022’ye yüksek güç artırımlarıyla giriş yaptı. Yüksek artırımların bununla birlikte ayrıyeten elektrikte kademeli faturalandırma sistemine geçildi. Lakin bu sistem sanay…

Türk Lirası’nın süratli bedel kaybı, güçte dışa bağımlılık peş peşe artırımların gelmesine neden oldu. Türkiye 2022’ye yüksek güç artırımlarıyla giriş yaptı. Yüksek artırımların bununla bir arada ayrıyeten elektrikte kademeli faturalandırma sistemine geçildi. Lakin bu sistem sanayi, ticaret ve konutta faturaların kabarmasına neden oldu. Yüksek faturalar reaksiyonlere neden oldu.

Elektrik faturalarının bu kadar yüksek gelmesinin nedeninin maliyet artışları olduğunu vurgulayan elektrik tedarik firması Encazip.com kurucusu Çağada Kırım ‘’Elektrik tedarik maliyeti 2021 yılının başına nazaran yüzde 149 yükseldi. Güç maliyetlerinin artmasının birinci nedeni kurdaki artış olarak öne çıkarken, kurak bir yıl geçirilmesi nedeniyle hidroelektrik santrallerinin elektrik üretiminin en büyük düşmesiyle birlikte elektrik maliyetlerdeki kur hassasiyeti arttı. Zira hidroelektrik santrallerinin açığı doğalgaz ve ithal kömür kaynaklı santrallerden karşılanmaya başlandı. Böylelikle kurdaki artışın elektrik maliyetlerine tesiri çok daha büyük oldu’’ dedi.

Kırım, 2018’den beri konuttaki elektrik fiyatlarının maliyetin altında olduğunu ve bunun endüstride fiyatların yüksek tutularak farkın üretici ve esnafa yüklenerek sübvanse edildiğini vurguladı. Lakin bu derece artan maliyetin yalnızca sanayi ve iş yeri abonelerine yansıtılmasının artık mümkün olmadığını söyleyen Kırım, ‘’Nrehberaydin.comyetinde konutların elektrik ünite fiyatına düşük kademede yüzde 135, yüksek kademede yüzde 238’lik bir artırım yapılmış, TRT hissesi ve Güç Fonu üzere vergilerin kaldırılması, dağıtım bedeli ünite fiyatı artırımının sonlu tutulması ile tüketici faturalarına tesir eden vergiler dahil artırım yüzde 50 ile yüzde 125 ortasında olmuştur. Bu da ortalama bir tüketicinin Ocak ayı faturasının aralık ayına kıyasla iki kat yükselmesi manasına gelmektedir’’ sözlerini kullandı.

ARTIRIM REAKSİYONSİ GÖZALTIYLA SONUÇLANDI

Adıyaman’da market işleten Erdal Serbaş, elektrik artırımını protesto etmek için işyerinin önüne pankart astı. Pankartta elektrik dağıtım şirketine tepki gösteren Serbaş, gözaltına alınırken pankarta da el konuldu. Dağıtım şirketine elektrik faturası çok yüksek geldiği için tepki gösterdiğini belirten Serbaş, “Son gelen artırımlarla birlikte gelen elektrik faturası 7 bin 100 TL fatura canımıza kastetti’’ dedi.

Öte yandan CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, taban fiyatta yapılan artışın, güç fiyatlarına yapılan artırımlar nedeniyle yeni taban fiyat çalışanın cebine girmeden eridiğini belirterek, “Eşi işsiz olan iki çocuk sahibi bir minimum fiyatlı vatandaşımızın bu ay alacağı bin 293 lira fiyatındaki artışın neredeyse yarısı şimdiden buharlaştı. 45 günde güce yapılan artırımlardan kaynaklı ödenecek fiyat, fiyat artışının yüzde 43’ünü şimdiden eritti. Bu, sırf güç faturalarının yansıması. Besin enflasyonuyla birlikte fiyat artışı birinci aydan pula dönüşmüş durumda” dedi.

Kurdaki Artışın Faturasını Ödüyoruz 1

‘AVRUPA’DA ÜRETİCİ UCUZA KULLANIYOR’

Avrupa’da üretimin artması için elektriğin üreticiye ucuza verildiğinin altını çizen Çağada Kırım ‘’Hali hazırda ülkemizde iş yerleri ve sanayi kümesi, konutlardan çok daha değerliye elektrik tüketmektedir. Avrupa ülkelerinde ise durumun tam zıddı olmakta, her eser ve hizmetin tüketici fiyatına direkt olarak tesir eden üreticinin elektrik fiyatı konutların fiyatından çok daha düşük tutulup üretimin artması ve ucuzlatılması sağlanmaktadır. Bunun da yansıması ülkemizdeki makroekonomik bilgilerde açıkça görülmektedir’’ dedi.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.