AB: “Ukrayna’nın güvenliği bizim de güvenliğimizdir”

Avrupa Birliği (AB) Dış Bağlantılar ve Güvenlik Siyasetleri Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komitesi Lider Yardımcısı Josep Borrell, Ukrayna krizi …

31.01.2022
AB: “Ukrayna’nın güvenliği bizim de güvenliğimizdir”

Avrupa Birliği (AB) Dış Bağlantılar ve Güvenlik Siyasetleri Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komitesi Lider Yardımcısı Josep Borrell, Ukrayna krizi hakkında makale kaleme aldı. Borrell makalesinde, “Ukrayna bizim komşumuz ve ortağımız. Onun güvenliği bizim de…

Avrupa Birliği (AB) Dış Bağlantılar ve Güvenlik Siyasetleri Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Kurulu Lider Yardımcısı Josep Borrell, Ukrayna krizi hakkında makale kaleme aldı. Borrell makalesinde, “Ukrayna bizim komşumuz ve ortağımız. Onun güvenliği bizim de güvenliğimizdir” sözlerini kullanarak, Rusya ile sorunun diyalog yoluyla çözülmesi için diplomasiye öncelik verdiklerini lakin Rusya’dan da buna uygun karşılık beklediklerini aktardı.

ABD ile Ukrayna krizinde çok başarılı bir işbirliği ve uyum halinde dahil olduklerini belirten Borrell, ’’AB’nin Ukrayna krizinde sahnede olmadığı savı hakikat değildir. Başta Fransız ve Alman yetkililer olmak üzere AB olarak bu krizde son derece faal bir diplomasi izliyoruz’’ dedi.

NATO ile de yakın bir işbirliği içinde çalışıldığını hatırlatan Borrell, Rusya’nın gerginliği tırmandırmaktan vazgeçmesi davetini yineledi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.