Putin’e yakınlığıyla bilinen siyasetçiyle ilgili Ukrayna’dan çarpıcı iddia: FSB, Transdinyester üzerinden Moskova’ya götürmeyi planlamış

Ukrayna Güvenlik Servisi Lideri İvan Bakanov, Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin Rusya Devlet Lideri Putin’e yakınlığıyla tanınan ve bugün …

14.04.2022
Putin’e yakınlığıyla bilinen siyasetçiyle ilgili Ukrayna’dan çarpıcı iddia: FSB, Transdinyester üzerinden Moskova’ya götürmeyi planlamış

Ukrayna Güvenlik Servisi Lideri İvan Bakanov, Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin Rusya Devlet Lideri Putin’e yakınlığıyla tanınan ve bugün gözaltına alınan ana muhalefet partisi önderi Viktor Medvedçuk’u Moldova’da Rus yanlısı ayrılıkçıların seyri yönetimindeki Transdinyester bölgesi üzerinden Moskova’ya götürmeyi planladığını bildirdi.

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) Lideri İvan Bakanov, Ukrayna‘dan ulusal bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e yakınlığıyla bilinen ve dün gözaltına alınan ana muhalefet partisi başkanı Viktor Medvedçuk’la ilgili dikkat çeken bir tez ortaya attı.

“TRANSDİNYESTER ÜZERİNDEN MOSKOVA’YA GÖTÜRÜLECEKTİ”

Rusya Federal Güvenlik Servisi‘nin (FSB) Medvedçuk’u Transdinyester bölgesi üzerinden Moskova’ya götürmeyi planladığını kaydederek, “Biz yalnızca Medvedçuk ile karşı karşıya değildik. Karşı tarafta Putin’in yakınını yurt dışına götürmeyi amaçlayan, ismi FSB olan çok güçlü bir düşman vardı.” dedi.

PALAVRA BİLGİLER YAYMIŞ

Bakanov, FSB’nin bu planı hayata geçirmek için Ukrayna‘daki hata çeteleri önderleri ile kolluk kuvvetlerin yozlaşmış yetkililerini de kullanmaya çalıştığını lisana getirerek, FSB’nin bu planı gizlemek için yanlış bilgiler yaydığını ve böylelikle Ukrayna güvenlik ünitelerini yanlış istikamete yönlendirmek istediğini aktardı.

GÖTÜRÜLMEK ÜZERYKEN YAKALANDI

Medvedçuk’un bir Ukrayna askeri üzere yeniden Ukrayna emniyet vazifelilerinin refakatinde Ukrayna sonuna kadar getirilmesi ve oradan ise bir tekneye bindirilerek başka bir ülkeye götürülmesinin planlandığını vurgulayan Bakanov, Medvedçuk’un götürülmek üzere yoldayken SBU tarafından düzenlenen bir operasyonla yakalandığını belirtti.

Bakanov, Medvedçuk’un mahkemeye çıkarılacağını ve adil halde yargılanacağını kelamlarına ekledi.

ZELENSKİ’DEN TEKLİF

Putin’e yakınlığıyla tanınan, ana muhalefet Hayat İçin Muhalefet Platformu başkanı Viktor Medvedçuk, bugün gözaltına alınmıştı. Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski de Medvedçuk’u Rusların esir tuttuğu Ukraynalılarla değiştirmeyi önermişti.

PUTİN’İN KIZININ VAFTİZ BABASI SAVI

Ukrayna’nın değerli ölçüde ikinci partisi olarak bilinen Hayat İçin Muhalefet Platformu’nun önderi olarak tanınan Medvedçuk, Mayıs 2021’de devlete rehberaydin.comnet kuşkusuyla mesken mahpusu cezası almıştı. Ülkedeki savaşın başlamasının akabinde mesken hapsinden kaçtığı tez edilen Medvedçuk’un tıpkı vakitte Putin’in kızının vaftiz babası olduğu da öne sürülüyor.

kent aydın haberleri / Bahtiyar Abdülkerimov – Dünya

Ukrayna ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Şimdiki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.