Polisten zorlu arazide nefes kesen çığ tatbikatı

Van Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğü öncülüğünde polis arama kurtarma ve polis özel harekat takımlarına verilen çığda farkındalık eğitiminin …

28.01.2022
Polisten zorlu arazide nefes kesen çığ tatbikatı

Van Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğü öncülüğünde polis arama kurtarma ve polis özel harekat takımlarına verilen çığda farkındalık eğitiminin tatbikatı güçlü toprakta nefes kesti.

VAN (rehberaydin.com) – Van Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğü öncülüğünde polis arama kurtarma ve polis özel harekat gruplarına verilen çığda farkındalık eğitiminin tatbikatı şiddetli yerde nefes kesti.

Van‘da mümkün çığ facialarında can kayıplarının önlenmesi hedefiyle emniyet teşkilatından vazifeli polislere de arama kurtarmada vazife almaları için bir haftalık eğitim verildi. Gevaş ilçesinde bulunan Abalı Kayak Merkezi’nde Van ve Erzurum’dan gelen 60 polis, şiddetli toprakta eğitimden geçti. Eğitimleri tamamlanan polisler bugün gerçeği aratmayan bir tatbikatta misyon aldı.

Tatbikatta senaryo gereği, 4 avcının riskli alanda avlanırken çığa maruz kaldığı bilgisi üzerine, olay yerine kar motoru ve 112 Acil Servise ilişkin kar paletli ambulansla, polis arama kurtarma ve polis özel harekat işçisi sevk edildi. Ortaklaşa düzenlenen tatbikatta, alan belirleme ve güvenlik önlemleri alındıktan sonra çığ altında kalan 4 avcının cesedi kısa müddette bulundu. Karlar altından çıkarılan cesetlerin bölgeden sevk edilmesiyle tatbikat muvaffakiyetle tamamlandı.

Tatbikat sonrası açıklamalarda bulunan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mehmet Emin Bilmez, grupların yaklaşık bir haftalık müddettir çığda arama kurtarma eğitimi aldığını belirtti. Eğitimin sonunda bugün bir tatbikat gerçekleştirildiğini söz eden Vali Bilmez, “Bir taraftan AFAD gruplarımız geliştirilirken, bir taraftan da kurumlarımızın arama kurtarma gruplarının eğitilmesi gaye edinmektedir. Son birkaç yıldır önemli eğitimler düzenlendi. Bugün de onlardan biri ve önümüzdeki hafta öbür bir küme daha burada eğitim görecek” dedi.

“Bölgenin çığ bölgesi olduğunu bilmemiz lazım”

Ağır kar yağışıyla birlikte bölgenin eğitimlere uygun hale geldiğini lisana getiren Bilmez, “Hiçbir vatandaşımızın çığdan ötürü ziyan görmesini istemiyoruz. Allah uzak eylesin. Bölgenin çığ bölgesi olduğunu bilmemiz lazım. Bu yüzden her vakit hazırlıklı olmamız lazım” diye konuştu.

Bölgenin çığ haritasının çıkarıldığını da anımsatan Bilmez, içinde bulunulan süreçte çığ risklerinin olduğunu ve bu yüzden her vakit önlemli olunması gerektiğini kaydetti.

Tatbikatı, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mehmet Emin Bilmez, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, Vilayet Jandarma Kumandanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, Vilayet Emniyet Müdürü Atanur Aydın, Gevaş Kaymakamı Hamit Genç, Van Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürü Ali İhsan Körpeş, vali yardımcıları ve kurum amirleri izledi. – VAN

aydın haberleri – Lokal

Arama Kurtarma, Polis, 112, Van, Lokal, Haber

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.