2 metre kadaryi aşan karın altında kaybolan araçlarını arıyorlar

Kastamonu’nun Küre ilçesinde tesirli olan kar yağışının akabinde vatandaşlar, ellerinde küreklerle 2 metre kadaryi aşan karda kaybolan araçlarını …

28.01.2022
2 metre kadaryi aşan karın altında kaybolan araçlarını arıyorlar

Kastamonu’nun Küre ilçesinde tesirli olan kar yağışının akabinde vatandaşlar, ellerinde küreklerle 2 metre kadaryi aşan karda kaybolan araçlarını arıyor.

KASTAMONU (rehberaydin.com) – Kastamonu‘nun Küre ilçesinde tesirli olan kar yağışının akabinde vatandaşlar, ellerinde küreklerle 2 metre kadaryi aşan karda kaybolan araçlarını arıyor.

Kastamonu‘da son 10 gündür tesirli olan kar yağışı durdu. Tipi formunda tesirli olan kar yağışı sebebiyle Kastamonu’nun kimi ilçelerinde hayat durma noktasına geldi. Vilayet merkezi ile kimi ilçelerin birbiriyle ilişkisi kesilirken kimi bölgelerde de çığ düştü. Kar yağışının durmasıyla birlikte meskenlerinden çıkan vatandaşlar, 2 metre kadaryi aşan karda kaybolan araçlarını bulmak için arayışlarını sürdürüyor. Vatandaşlar, ellerinde küreklerle hem meskenlerinin önünü ulaşıma açıyor hem de karın altında kaybolan araçlarını kardan temizleyerek kurtarmaya çalışıyor.

Sinop’un Boyabat ilçesinden fırında çalışmak için Küre’ye geldiğini söyleyen Mehmet Öztürk, “İki gündür şiddetli kar yağıyor. Bende karın altında kalan aracımızı çıkarmaya çalışıyorum. Ağır bir kar yağışı oldu. Kar yağışı dindi, bizde artık otomobilimizi arayıp taradık ve bulduk. Karın altında kalan aracımızı çıkarmaya çalışıyoruz” dedi.

“En son bu kadar kar, 1992 yılında yağdı”

En son 2 metre kadaryi bulan karın 1992 yılında yağdığını ve o günden bu tarafa bu türlü kar yağışı görmediğini söyleyen Aydın Çelik ise “54 yıldır Küre ilçesinde ikamet ediyorum. 1992 yılında buna misal bu türlü bir kar yağmıştı. Bu kar yağışı da o günleri aratmadı. Aracın üzeri büsbütün kapalıydı, gördünüz üzere araç büsbütün karın altında kalmıştı. Bu yükseklikte kar vardı. Şu anda güç bela aracımızı karın altından çıkartabildik. Rahat bir nefes aldık bizde. Benim aracımın çabucak yanında bir minibüs görünüyor. O minibüste bir esnaf arkadaşımızın. Dükkanlarını da açamadılar, demek ki minibüsü de açamadılar. Biz, kendimiz karı kürüyüp aracımızı bulduk ve üzerini açtık. 1992 yılından beri bu türlü kar görmemiştik. O tarihten bu tarafa birinci kez bu türlü bir kar yağışı gördük, yaşadık. Şu anda Küre’ye yağan kar 2 metre kadaryi geçmiştir. Çatılardan da muhakkak esasen, daha bu sinmiş hali” diye konuştu – KASTAMONU

aydın haberleri – Lokal

Kastamonu, Tragger, kar, Mahallî, Haber

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.