Pfizer-BioNTech yeni aşı geliştirdi: Omicron varyantına karşı daha etkili

Pfizer-BioNTech, Kovid-19’un Omicron varyantına karşı yeni aşı geliştirdiğini duyurdu. Firma yetkilileri yeni aşının, yepyeni aşıya oranla …

26.06.2022
Pfizer-BioNTech yeni aşı geliştirdi: Omicron varyantına karşı daha etkili

Pfizer-BioNTech, Kovid-19’un Omicron varyantına karşı yeni aşı geliştirdiğini duyurdu. Firma yetkilileri yeni aşının, yepyeni aşıya oranla Omicron varyantına karşı daha tesirli olduğunu belirtti.56 yaş ve üstü 1200’den fazla yetişkinde 30 ve 60 mikrogram …

Pfizer-BioNTech, Kovid-19’un Omicron varyantına karşı yeni aşı geliştirdiğini duyurdu. Firma yetkilileri yeni aşının, özgün aşıya oranla Omicron varyantına karşı daha tesirli olduğunu belirtti.

56 yaş ve üstü 1200’den fazla yetişkinde 30 ve 60 mikrogram olmak üzere iki farklı doz düzeyi test edilen aşının, varyant ile savaşan antikorlarda değerli artış gözlendi.

BioNTech’in internet sitesinde yapılan açıklamaya nazaran, Omicron varyantına karşı yalnızca varyantı hedefleyen yahut özgün aşıya varyant muhafazası ekleyen bir kombinasyon güçlendirici olmak üzere iki farklı formül üzerinde çalışma yapıldı.

56 yaş ve üstü 1200’den fazla yetişkinde 30 ve 60 mikrogram olmak üzere iki farklı doz düzeyi test edildi.

Her iki aşının da Omicron varyantına karşı yepyeni aşıdan daha yüksek bağışıklık reaksiyonsi gösterdiği bildirilirken varyant ile savaşan antikorlarda değerli artış gözlendi.

Pfizer CEO’su Albert Bourla, yaptığı açıklamada, “Bu bilgilere dayanarak, Omicron’a uyarlanmış çok güçlü iki adayımız (aşı) olduğuna inanıyoruz” dedi.

ABD ilaç şirketi Moderna da kısa mühlet evvel geliştirdiği yeni Kovid-19 destekleyici aşısının Omicron varyantına karşı bağışıklık sistemini daha da güçlendirdiğini açıklamıştı.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.